Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: sump design

  1. #1
    Junior Member ciumex's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes

    sump design

    Am primul meu proiect sa incep un marin .
    as dorii sa construiesc un sump dupa un design care sa fie cat mai complet si cu rezultatele cele mai bune pe care pe care le-ati obtinut din experienta voastra
    m-am informat pe diverse posturi aici si in alte forumuri si am ajuns la intentia de a face c-am asa: 1)turn umed/uscat 2) refugium 3) skimmer 4) return pump 5 )apa osmoza pt completare ,dar nu stiu aprope nimic de volumele necesare ale compartimentelor
    de ordinea lor doar ca din stinga in dreapta :1)turn umed/uscat cu filtare bilogica 2)refugium 3)skimmer 4) return pump 5) rezervor apa osmoza pt completare
    daca aveti alte variante mai bune ,mii de multumiri
    acvariu 450 L
    ms

  2. #2
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    Nu ti-as recomanda compartiment umed/uscat pentru simplul motiv ca se umple foarte rapid de detritus si se transforma intr-o fabrica de nitrati. In schimb ti-as recomanda cat mai multa piatra (nu neaparat vie... dar aici intram in alte discutii) si pe langa sump, in care sa integrezi si un refugiu cu DSB si macroalge sa ai si o canistra pentru medii absorbante (de fosfati, de silicati si carbune activ).

  3. #3
    Junior Member ciumex's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt raspunul rapid
    @djphazer stiu din forum ca esti "tat`al lor" . Sigur refugiul va fi cu DSB
    Renunt la umed/uscat daca zici asa (am mai citit ca pot renunta ,dar il pusesem pt ca am loc suficient si am vrut sa fie cit mai complet)
    In legatura cu canistra as prefera daca se poate ca in designul sumpului sa introduc si niste spatii unde pot pune la nevoie aceste materiale absorbate, nu se poate si asa?
    doresc ca ce am pentru "freshwater" si nu-mi sunt necesare pt "saltwater" sa le dau pt a scoate din investie daca totusi recomanzi +canistra pot pastra 1 bucata
    1)Ai putea sa-mi recomanzi un layout pt sump?
    acvariu are 450 L sumpul va fi la o dif de nivel de aprox 5 m
    Pompa am gasit ,va face volumul din acvariu de x 16 /ora
    2) Pareri ?
    3) Am citit ca volumul sumpului ar trebuii sa fie 10 % din volumul Display ului ?
    Ms

  4. #4
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    Canistra e numai buna, mai ales daca o ai deja. Treaba cu mediile absorbante in sump e cam "peste mana" dupa parerea mea. Ele sunt consumabile si trebuiesc schimbate destul de frecvent, deci ar fi mult mai comod daca le-ai avea intr-o canistra. Pe langa asta, poti regla debitul canistrei in cazul in care o vei folosi si pentru filtrare biologica (prin medii care necesita un debit scazut). In primul rand incearca sa nu mai incurci termenii "sump" si "refugiu". Chiar daca uneori fac parte din acelasi corp sunt 2 lucruri foarte diferite. Minim 10% din volumul displayului ar trebui sa aiba refugiul, nu sumpul. Sumpul ar trebui sa fie cat mai incapator, sa poti adaposti in el toate echipamentele care iti vor fi necesare iar dimensiunea lui o stabilesti in functie de necesitati. Spre exemplu eu la display de 182L am sump de 92l (inlcusiv refugiu). Debitul de apa care strabate refugiul este FOARTE important. El nu ar trebui sa depaseasca 300l/h, tocmai de accea trebuie tinut cont de treaba asta in momentul proiectarii. Iti promit ca iti voi face o schita 3D cu un sump potrivit acvariului tau, imediat ce ma lamuresti ce e cu diferenta aia de nivel de 5 metri... eu sper sa fi inteles eu gresit ??

  5. #5
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    la asta ma uitam si eu mirat.
    5 metri diferenta de nivel?
    e mult prea mare, asta daca nu bagi sumpul in beci cumva si o sa ai nevoie de o pompa ultra-puternica sa urce apa inapoi in acvariu

  6. #6
    Junior Member ciumex's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes
    Din pacate diferenta de nivel e de 5 m si mai am pe orizontala 6 m ,deci am zis ca o dif de 5-6 metri aprox.
    Am gasit o pompa profi care duce ce am eu nevoie ,e speciala pt apa sarata dar costa .intradevar sumpul l-as pune undeva la demisol, iar display ul la parter
    Din pacate alta solutie pt sump nu prea e , sau pt un sump mic
    Acum sub acvariu am 2 canistre pt fresh ,daca renunt la 1 buc poate fac ceva loc dar nu stiu cit de mare treb. sa fie sumpul (sau daca pot sa fac "marin" fara sump doar cu 2 canistre ? poate imi zice-ti voi)
    Costuri cu sump la demisol vor fi mari ,ca sa nu mai vb de costul de energie elect.(deci si eu as merge pe formula --a) 2 canistre b) sump mic +1 canistra, -astea doua cu montaj sub display sau cea mai dificila pt mine -c) montaj sump la demisol cu achizitie de pompa profi ,tras tevi de 1 1/2 toli de la parter pina la la demisol cu costuri de rigoare
    Voi ce ma sfatuiti?

  7. #7
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    la un acvariu de 450l nu ai loc sub el?
    nu stiu pe ce il ai asezat dar ar trebui sa ai loc destul.
    cred ca mai ieftin iesi daca faci alta masa la acvariu

  8. #8
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    O abordare de genul asta este precum scarpinatul peste cap. Te vei lovi numai de porbleme atat de ordin tehnic cat si de "sustainability" (scuzati-ma dar nu am gasit termenul in romana ). Problemele vor fi de mentinere a temperaturii, de evaporare, de intretinere.. etc. Ca sa iti faci o idee, in sump va trebui sa umbli cam zilnic, sau macar sa il ai sub observatie. Daca doamne fereste se intampla ceva cu autocompletarea si refuleaza se vor intampla 2 lucruri : 1. salinitatea va scadea si vei pierde toate vietuitoarele, 2. te vei alege cu o inundatie mai mica sau mai mare in functie de sistemul de autocompletare ales. Motive pot sa iti dau zeci pentru care nu ar fi indicata aceasta abordare. Cu alte cuvinte, masoara exact spatiul disponibil in mobilierul acvariului, si o sa incerc sa iti configurez un sump potrivit. Daca nu, vorba colegului @grabber, ajungi mai ieftin cu o alta masa ...

  9. #9
    Junior Member ciumex's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    98
    Post (Dis)Likes
    canon13mai2010 040.jpg
    Acesta e spatiul de sub display . pot renunta la o canistra conform sfaturilor (din fata jbl e1500 sau din spate eheim 2080 ,se vede dupa tubul de CO2) de preferat ,avind in vedere ca sumpul va fi redus ca volum sa renunt la jbl e1500.
    am sa vad ce dimensiuni sunt exact si revin
    Mai este un spatiu deasupra canistrei eheim 2080 (am sa-l masor si pe ala) poate e o idee sa fac sumpul din 2 parti unite prin furtun mai gros sau teava

  10. #10
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    Cred ca cel mai bine ar fi sa construiesti un nou mobilier pentru acvariu. E cam inghesuit spatiul, si e si cam ciudat ca si configuratie... Orice alta solutie mie unul mi se pare precum scarpinatul pe dupa ceafa....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •