Results 1 to 7 of 7

Thread: cum procedati in cazul unei "penei de curent" ?

  1. #1
    Junior Member Korleone's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes

    cum procedati in cazul unei "penei de curent" ?

    Salut,
    vin cu o intrebare ce pare stupida la prima vedere, dar cum procedati cu filtrul extern in momentul in care va pica curentul?

    .. aseara a fost oprit curentul electric circa o ora si in tot acest timp filtrul meu extern (Fluval 105) a inceput sa prelinga.. circa 250 ml de apa.. ivindu-se intrebarea ce-as putea face in momentul cand astia de la Electrica ma anunta ca opreste curentul 8 ore pe zi datorita unor lucrari.!! (.. ca dehh, traim in Romania)

    sau doar din al meu curge, cum se comporta celalalte filtre cand nu-s alimentate?
    Last edited by Korleone; 06-04-2011 at 16:22.

  2. #2
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Eu as verifica garniturile si montarea capacului sa fie facuta corect, nu mi se pare normal sa curga.
    Legat de pana de curent pana acum n-am avut nicio problema (deciclare, curgeri etc) chiar si atunci cand a fost luat curentul mai mult de 24 de ore dar am avut o zi cu fluctuatii de tensiune si mi s-a stricat atunci un incalzitor si o pompa de recirculare deci o priza (prelungitor) cu protectie ar fi (fost) necesara.

  3. #3
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nu e normal sa curga in nici o situatie. La tine dupa cum inteleg, cand s-a oprit impellerul si nu a mai evacuat apa din canistra, datorita diferentei de nivel intre acvariu si filtru, pe tur a continuat sa curga apa - care apa ai gasit-o pe jos.
    Daca era inchis bine (etans) apa ramanea unde ii era locul, adica in canistra si in furtune, iar la venirea tensiunii filtrul pleca imediat fiind amorsat.
    Dupa ce il inchizi, verifica prin inclinarea canistrei sa nu curga apa pe la garnituri.

    Bafta.

    PS Eu folosesc Fluval 304 din 2005 si nu a curs niciodata. Dar cand pun capacul dupa o spalare, am mare grija cum este inchis si cum calca garnitura. De fiecare data o ung cu glicerina.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Nu e normal sa curga.
    Pentru pene de 5-10 minute (am destule) folosesc un ups, la unul din acvarii.

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    323
    Post (Dis)Likes
    Pai vezi ca Electrica nu anunta (sau cel putin nu stiu unde sa ma uit) intreruperile programate (si sunt ok - fac modernizari la retea... in orice tara astea se fac la tensiune 0).

    Cand e o pana de curent pun ups-ul de pe calc pe acvariu (las doar filtru) si ma tine cateva ore bune...
    Pãrerea mea...

  6. #6
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Eu am modelul mai vechi de fluval adica 404 iar de curs a curs doar o singura data cind a intrat ceva mizerie (posibil melcisori f mici) in santul in care intra garnitura in rest nu a curs desi pene de curent au mai fost
    Curata bine canalul respectiv cu o periuta de dinti si fa un masaj cu glicerina boraxata la garnitura in mod normal filtrul nu trebuie sa curga indiferent de situatie

  7. #7
    Junior Member Korleone's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bacau
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes
    ok, multumesc mult... saptamana aceasta am sa verific garnitura..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •