Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: Gurami

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes

    Gurami

    Se pare ca desi m-am ferit de asta dau in vechea boala. Am ingramadit mai multi indivizi decat este nevoie in acvariu. La un acvariu de 80 am deja 4 guramii albastrii plus unul galben, nu sunt adulti dar nici mici nu sunt. Plus desigur restul de umplutura intr-un acvariu: corydoras si ancistrus. Au inceput sa se incaiere guramii si unul dintre ei, un mascul are o rana urata deasupra ochiului, sper sa nu il pierd. Deocamdata ii dau cu tetraciclina sa nu faca vreo infectie.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes

    Re: Gurami

    Eu chiar nu consider ca ai multi pesti dar asta e parerea mea. Daca folosesti antibiotic o sa iti deciclezi acvariul. Eu l-as fi izolat si i-as fi crescut usor temperatura (3-4C) si i-as fi pus niste Tetra FungiStop (e numai buna pentru rani pentru ca impiedica formarea ciupercilor si are niste coloizi numai buni pentru pielea pestilor). Incerca si varianta mea ca poate nu are rost sa deciclezi acvariul.
    Si ca sa nu se mai bata iti recomand sa bagi plantaraie multa sa aiba pe unde sa se ascunda.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    satu mare
    Posts
    288
    Post (Dis)Likes
    Rana este din cauza batailor dintre masculii tai.Cel mai bine ar fi sa muti pestele intr-un alt bazin unde sa il tratezi cu antibiotice.Ranile sunt provocate de catre ceilalti masculii din cauza femelelor pentru dominatie.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    S-a rezolvat cu rana ca apoi sa moara de nitrati. Ma omoara substratul asta si nu am ce sa ii fac acum, asta este mostenirea inceputurilor mele de acvarist. Inca doua luni da doamne sa mai reziste. Multumesc mult si scuze daca par patetic, dar sunt pestii mei, sunt responsabilitatea mea si desi de multe ori sunt iresponsabil fata de ei ma doare sufletul. Inca o data mersii!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes

    guramii

    ma mir ca ti s epar multi deci eu la cati am nu se bat niciunu, intrebarea este daca ai plante destule la guramii le place sa fie plin de plante, si nu o sa ai problema cu bataile, mie imi incep sa mi se bata macropudusu ca am doar 1 femela si 4 masculi dar vreau sa iti zic ca , inca nu am vazut la nici o acvaristica macropudus cu colorit cum am eu, este drept prinsi direct din lacu de la baile felix

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Poate ca mie mi se par multi dar sincer pana nu imi pun la punct substratul si nu refac acvariul nu imi schimb parerea

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes

    guramii

    foarte bine a prins aceasta mare schimbare, vreau sa va zic ca azidimineata au depus si melcii ceea ce nu mi sa intamplat de 1 an de zile de cand ii am, pestii sunt in largul lor, deci totul este ok si nu mai dau semne d eboala

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes

    Sal`tare

    Ma uit la banditii mei de guramii. Nu stiu sigur asa ca intreb: astia isi stabilesc perechi? care este proportia intre mascului si femele, proportie ce ar tre sa fie in acvariu?
    In fine, dupa cum mai spuneam am trei guramii, sa spunem adolescenti. Si deja am o pereche, femela celalanta defiland singura. Si tinte tata de dansuri nuptiale. Femela este albastru deschis iar masculul este albastru inchis chiar cenusiu si se vad foarte fain punctele albe de pe coada. Este putin mai mic decat femela si sa vezi tata ce isi infoaie innotatoarele , sa para si el mai mare. Si dai si puco de innotatoarea de jos pe femela si apoi ea la fel si invartate si aleargate toata ziua.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    deci , nu are importanta, dar ar fi bine sa ai si amsculi la fel cu nr femelelor, oricum femela daca depune icre, binenteles daca scoti din acavriu 1 mascul si o femela, dupa 2 saptamani poti sa scoti iarasi aceeasi femela ca mai depune odata

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes

    Re: Sal`tare

    Nu cred ca exista o proportie de masculi/femele la gurami. Cred totusi ca sunt mai bune femelele - nush de ce dar am impresia ca sunt mai putin agresive ca masculii dar nu poti sa stii niciodata cu ce femela killer te pricopsesti.
    Eu stiu ca daca n-ai acvariu de 200 de litri nu poti tine 2 masculi de macropodus. E o lege scrisa dar daca la tine functioneaza legea nescrisa, foarte bine pentru tine. Eu as fi zis ca d-aia sunt ei colorati atat de frumos (cred ca isi cam dau tarcoale si isi cam arata "penajul".
    Cineva zicea ca el are mai multi gurami si tot nu se incaiera. Normal - cu cati ai mai multipesti cu atat agresivitatea este disipata mai bine (desigur exista si exceptii si ocolisuri dar in principiu asa este).

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •