Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Imbunatatire filtru BIOFLOW SUPER JUWEL

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes

    Imbunatatire filtru BIOFLOW SUPER JUWEL

    Salutare,

    Am un acvariu Juwel Rekord 800 de 110 litri dotat cu un filtru BIOFLOW SUPER JUWEL, la recomandarea unora am scos buretele negru cu carbon activ si l-am inlocuit cu perlon, daca mai aveti si alte sfaturi de a imbunatatii filtrul va rog sa-mi transmiteti. Ma gandesc sa inlocuiesc buretele de jos cu un saculet cu sera siropax, ce ziceti?


  2. #2
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Ai acvariul de destul timp ca sa iti dai SINGUR seama daca e nevoie sa intervii in structura filtrului? Sfatuitori sunt destui, tu trebuie sa decizi.
    Sunt cele mai eficiente filtre interne din dotarea oricarui brand de acvariu.
    In rest, faci cum doresti. E acvariul tau.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    Am deschis din greseala celalalt topic, o sa rog moderatorii sa-l stearga, mersi pentru sfat insa ma refer la mediile filtrante, probabil pentru un acvariu steril mediile cu care vine echipat filtrul or fi cele mai bune dar pentru unul plantat nu prea cred, ma refer aici la cel cu carbon activ si la cel verde, uite aici ce zice pe nevertebrate.ro

  4. #4
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei sa pui Sioprax, iti recomand sa il pui in compartimentul de jos, pentru ca acolo fluxul de apa este mai lent si asta favorizeaza filtrarea biologica.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  5. #5
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Mediile sunt pentru filtrare bio. Nu stiu ce scrie pe nevertaebrate.ro, sfatul meu este legat de cele 4 Juwel pa care le am in casa. Si plantate si sterile. Dar repet, cum doresti asa vei face.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Baia Mare
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru opinii, astept pareri atat pro cat si contra, in special de la cei care folosesc sau au modificat/adaptat un filtru juwel.

  7. #7
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa lasi filtrul asa cum e. Daca ai ganduri de suprapopulare, mai pui un filtru extern.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  8. #8
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Claudiu Truta View Post
    Eu zic sa lasi filtrul asa cum e. Daca ai ganduri de suprapopulare, mai pui un filtru extern.
    10+++
    Exact asta am facut si eu cand l-am suprapopulat, un Fluval 304 pe langa filtrul intern din dotare.

    Iar apropos de ce scriu pe nev...ro sau alte scrieri despre buretii de la Juwel, te invit sa te uiti la plantele mele la un moment dat. Cu buretii originali in functie + Fluvalul. Nu am pretentii de aquascape, nu ma intereseaza domeniul, vorbesc despre cum arata plantele si acvariul in general.

    http://forum.acvarist.ro/showthread....l=1#post107598
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #9
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    Din cite stiu Record 800 si Bioflow Super au buretii verticali, nu orizontali cum apar in imaginea de mai sus. Daca sunt orizontali incearca asta http://www.juwel-aquarium.de/en/cirax549.htm .
    Siporax nu intra acolo, ce intra acolo este siporax mini. Dar daca il pui nu stiu cum va lucra, el lucreaza ca un filtru bicameral de obicei.....

  10. #10
    Member AngelTudorache's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    174
    Post (Dis)Likes
    sorin, ai idee daca recomandarea ta se potriveste si pentru un Juwel Rekord 600?
    ai vazut de unde se pot cumpara cosulete de forma asta?
    multumesc.

    LE: buretii sunt verticali. adica asa:
    Last edited by AngelTudorache; 06-04-2011 at 22:12.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •