Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 33

Thread: De ce nu se pune micro si macro deodata?

  1. #21
    High member mihaitza's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Pucioasa, DB
    Posts
    519
    Post (Dis)Likes
    In momentul de fata, in acvariul meu, ca solutii de fertilizare folosesc urmatoarele: ProFito saptamanal, EasyCarbo zilnic, PPS de la Cristi Ionescu zilnic si bomba CO2.
    Azi am luat o butelie de CO2 pe care inca nu am pus-o in functiune din cauza ca nu am si reductor. Am ceva probleme usoare cu algele dar pe viitor nu as mai vrea sa am aceste probleme. Zilele acestea, astept sa primesc si un sterilizator UV de 9W.
    Totusi, as vrea sa va adresez cateva intrebari:

    1. Folosind butelia de CO2, mai e necesara folosirea si de EasyCarbo?
    2. Daca as folosi micronutrientii si PPS-ul de la Cristi, mai e necesara folosirea de ProFito?
    3. Daca as folosi sterilizatorul doar noaptea, cand ar fi recomandat sa pun fertilizantii? (Fac referire la perioada zilei)

    P.S. Acvariul e de 150 litri net, iluminarea are programul de 8-12 15-20.
    Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.

  2. #22
    High member goldmann's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    524
    Post (Dis)Likes
    No,acum sa raspunda greii!dar nu ma pot abtine,dau si eu cu pareri:
    Lampa uv nu cred ca are vre un efect decat la apa verde,iar carbo se foloseste pt2 lucruri,1sursa de C,2algicid,dar numai in doza dublata se adevereste.Si DA,poti folosii si paralel cu codoiu de la butelie.sa scapi de alge tre' sa face si teste,sa vezi care e treaba.Eu micro pun de 2feluri,paralel(dar nu in exces)greii zic ca nu e bine dar eu nu-i ascult ) iar cand sa le pui in apa?raspunsul asta astept si eu
    Adica au raspuns deja cativa dar mai asteptam si pe altii,cum am scris

  3. #23
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    O nu acum ne indreptam spre o biocenoza eleganta, vreti sa continui....... nu cred.
    Unii dintre noi asiguram micro prin decompunerea rocilor vulcanice din filtru ( uite un produs de acest gen http://www.preis-aquaristik.de/eng/h...anriofilt.html ) altii mai ionizeaza apa pentru a creste probabilitatea de reactie ( http://www.adgshop.com/Toumaline_F_p/105-023.htm ). Altii tin cont si de macronutrientii asigurati prin hrana pestilor http://www.rataj-spk.cz/www_rum/navo...20_dusiku.html si multe altele.
    Ideal este sa asiguri cantitatea de nutrienti pe care plantele o consuma atunci cind o consuma, acest lucru se realizeaza greu ( cu pompe dozatoare, timere, ... etc. ) Fiecare nutrient pentru plante are si o latura toxica (un spre exemplu Cl ). Uite tu cind schimbi apa tu elimini inhibitorii emisi de plante si fertilizezi cu micro in cantitati nu tocmai neglijabile ( inteleg ca dupa schimbul de apa tu nu pui NPK, iar daca filtru da continu micro tu nu pui macro, si dupa hranire nu pui micro, ca sa nu combini micronutrientii cu macronutrientii ). Ideea este sa nu pui nutrientii in cantitati asa demari incit sa nu devina toxici. Uite toxici sunt si chelatorii chimici cum ar fi EDTA (eu unul prefer un fertilizant cu DTPA ca este mai putin toxic, dar este mai scump - nu vorbim de chelatorii naturali care....). Pentru a contracara aceste efecte cam toti producatorii introduc si seturi de vitamine pentru pesti si nu numai ( ex. fistamin, S7.....).
    Din aceste motive recomand sa se foloseasca o solutie comleta de la un producator pentru ca el a construit o gindire (solutie competa inteleg , lumina, fertilizare (lichida, solida, substrat), hrana, medicamentatie). Ai vazut ca unii mai masoara niste lucruri conventionale (NH4, No2, PO4, ...) dar si lucruri mai neconventionale cum ar fi turbiditatea, COD-ul, ... nu cred ca o fac degeaba.
    Last edited by sorin1701; 19-04-2011 at 00:32.

  4. #24
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    ideal este sa asiguri cantitatea de nutrienti pe care plantele o consuma atunci cind o consuma, acest lucru se realizeaza greu ( cu pompe dozatoare, timere, ... etc. )
    E na .. iei sticulta si torni si daca esti consecvent o sa se vada rezultatele.

    Ideea este sa nu pui nutrientii in cantitati asa demari incit sa nu devina toxici.
    Cat de mari?

    Uite toxici sunt si chelatorii chimici cum ar fi EDTA ...
    Serios?

    Din aceste motive recomand sa se foloseasca o solutie comleta de la un producator pentru ca el a construit o gindire ...
    De a scoate bani de la necunoscatori ... majoritatea (cu cateva exceptii) rebranduiesc produse ieftine/comune, pun poza cu peste sau planta pe ele si le vand ca produse pentru acvaristica.

    Ai vazut ca unii mai masoara niste lucruri conventionale (NH4, No2, PO4, ...) dar si lucruri mai neconventionale cum ar fi turbiditatea, COD-ul, ... nu cred ca o fac degeaba.
    Codu nu se masoara se gateste , nu stiu cum sa ma exprim Sorine e ca si cum ai surubarii toata ziua la Dacie dar nu o misti niciodata din parcare, cam asa e sa stai toata ziua cu testele pe langa acvariu ca sa cresti 2 plante, lucrurile sunt mult mai simple ...

  5. #25
    High member goldmann's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    524
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by mihaim View Post
    sa stai toata ziua cu testele pe langa acvariu ca sa cresti 2 plante, lucrurile sunt mult mai simple ...
    Pentru tine DA,nu si pentru Sorin,el probabil vrea sa incerce limitele
    Oricum bravo pt lui,caci nu prea am inteles nimic din ce a scris...si asta inseamna ceva!
    Ca e unu' mai prost ca el...

  6. #26
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    poate nu sunt "greu", dar de mai bine de jumatate de an am reusit sa am un acvariu stabil, fara alge si cu crestere buna a plantelor.

    eu fertilizez in fiecare dimineata cu micro si macro si sunt foarte multumit de rezultate.
    ca plante acum am blyxa, staurogyne, cuba, eleocharis si microsorum.

    parerea mea este ca (cel putin pt plantele de mai sus) nu e nevoie de atatea complicatii in ce priveste fertilizarea.
    important e sa fertilizezi regulat - cand anume si cum o faci cred ca e mai putin relevant.

    oricum, cel mai bine este sa incerci diferite scheme de fertilizare si sa vezi cu care obtii rezultatele cele mai bune.

  7. #27
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Se insista destul de mult pe o suprafertilizare. Hai sa aruncam o privire la parametrii apelor in care traiesc aceste plante de mii de ani, adica in Amazon:
    Water values of selected biotopes:

    Rio Negro, Brazil, pH 3.7 - 4.3, 6 – 9 uS, < 0.1 dKH, < 0.1 dGH, 0.26 dH Ca, traces of Mg, 0.35 ppm K, < 0.24 ppm Fe, 0 NO3, < 0.157 ppm PO4.

    Rio Copal, Peru, pH 6.0, 17 uS, 0 dKH, 0.12 dGH, 0.07 dH Ca, 0.05 dH Mg, 1 ppm CO2, 1.1 ppm K, 1.6 ppm NO3, 0 PO4.

    Rio Tapajoz, Brazil, pH 4.4 – 6.6, 10 – 16 uS, 0.15 – 0.4 dKH, 0.13 – 0.82 dGH, 0.21 dH Ca, 0.03 dH Mg, 0.71 – 3.5 ppm CO2, 0.5 ppm K, 0 – 0.3 ppm Fe, 0 – 0.08 ppm NO3, 0 PO4.

    Rio Chinipo, Peru, pH 7.2, 142 uS, 4.7 dKH, 4.9 dGH, 3.6 dH Ca, 1.3 dH Mg, 10 ppm CO2, 0.5 ppm K, 0.8 ppm NO3, < 0.7 ppm PO4.

    Amazon, Rio Solimoes, Brazil, pH 6.5 – 7.5, 10 – 127 uS, 0.6 – 1.8 dH KH, 0.64 – 1.27 dGH, 1.08 – 1.2 dH Ca, 0.03 – 0.14 dH Mg, 3.95 ppm CO2, 0.9 – 1.1 ppm K, 0.22 ppm Fe, 0.16 – 0.28 ppm NO3, < 0.145 ppm PO4.

    Rio Ucayali, Peru, pH 7.1, 154 uS, 3.9 dH KH, 2.9 dGH, 2.9 dH Ca, 0 Mg, 10 ppm CO2, 1.8 ppm K, 0.7 ppm PO4.

    Datele sunt luate din cartea "Aquarium Plants" scrisa de Christel Kasselmann.
    De asemenea, cine are rabdare si este interesat de valorile dioxidului din acelasi area geografic, sa arunce o privire aici: http://staff.washington.edu/emiliom/...ssertation.pdf. Sigur, nu toate plantele de acvariu traiesc in Amazon, dar e interesant sa vedem ce se intampla in natura. Amazonul este probabil cel mai monitorizat fluviu din lume.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  8. #28
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Doar ca nu ai pus si analiza a solului in care cresc aceste plante

  9. #29
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Discutia era despre fertilizantii lichizi si parametrii apei.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  10. #30
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Si nu despre Amazon daca o luam asa ..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •