Page 3 of 22 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 214

Thread: discus si geophagus

  1. #21
    User banat
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    constanta
    Posts
    104
    Post (Dis)Likes
    Sa ma bag si eu sa-mi spun parerea despre Discusi , nu se compara deloc cei salbatici cu cei din magazin. Foarte frumosi cei salbatici !

  2. #22
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu cati Discus ai vazut tu si oricum gusturile nu se discuta. Intrebarea mea este, de ce crezi tu ca la concursuri forma discusului salbatic nu se puncteaza? Nu te intreb in bascalie ci chiar ma intereseaza raspunsul tau, intebarea fiind intr-adevar una de logica.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  3. #23
    User banat
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    constanta
    Posts
    104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Nu stiu cati Discus ai vazut tu si oricum gusturile nu se discuta. Intrebarea mea este, de ce crezi tu ca la concursuri forma discusului salbatic nu se puncteaza? Nu te intreb in bascalie ci chiar ma intereseaza raspunsul tau, intebarea fiind intr-adevar una de logica.
    Ca sa-i cumpere pe cei din magazin lumea ?, nu-mi pot da seama.

  4. #24
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Pentru ca d.p.d.v al formei cel putin, discusii salbatici sunt urati cu spume. Nu au nimic a face cu ideea de ,,disc,, As putea scrie un articol de cateva zeci de pagini cu formele si dimensiunile care se puncteaza la concurs insa au facut-o altii inaintea mea cu cativa zeci de ani si n-as face decat sa-i plagiez. Daca ai ocazia, iti recomand cartile lui Ng si Soh pe tema asta, sa-ti arunci un ochi si sa-ti faci o idee despre ce vorbesc. Ca sa conchid, daca pentru Discus iti trebuie experienta, wild discusul nu accepta jumatati de masura. Asta-i atrage pe profesionisti, au ajuns la un anumit nivel si au nevoie de o provocare noua, nu neaparat frumusetea ci dificultatea deosebita in ai creste si inmulti.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  5. #25
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Daca ai ocazia, iti recomand cartile lui Ng si Soh....
    "ceatza totala"... (banuiesc ca ai facut-o intentionat Geo :P)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #26
    User banat
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    constanta
    Posts
    104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Pentru ca d.p.d.v al formei cel putin, discusii salbatici sunt urati cu spume. Nu au nimic a face cu ideea de ,,disc,, As putea scrie un articol de cateva zeci de pagini cu formele si dimensiunile care se puncteaza la concurs insa au facut-o altii inaintea mea cu cativa zeci de ani si n-as face decat sa-i plagiez. Daca ai ocazia, iti recomand cartile lui Ng si Soh pe tema asta, sa-ti arunci un ochi si sa-ti faci o idee despre ce vorbesc. Ca sa conchid, daca pentru Discus iti trebuie experienta, wild discusul nu accepta jumatati de masura. Asta-i atrage pe profesionisti, au ajuns la un anumit nivel si au nevoie de o provocare noua, nu neaparat frumusetea ci dificultatea deosebita in ai creste si inmulti.
    Da ce mai frumosi sunt aia facuti in laboratoare ?

  7. #27
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiu eu numele de discus a fost dat inainte de a apare variantele de selectie, deci pesti salbatici aveau forma care le-a dat numele. Normal ca sunt indivizi mai frumosi sau mai putin frumosi si aici, dar eu cred ca ceea ce a facut Dumnezeu nu poate fi intrecut de om.

  8. #28
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    de ieri am si eu vreo40 bucati geophagus pellegrini ce au eclozat in acvariul cu discusii

  9. #29
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Dragilor, nu vreau sa intram in polemica pe un subiect inepuizabil. Pana la urma, am specificat deja, nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-ti place tie. Chestia cu Dumnezeu care a creat perfectiunea.... stiu si eu... Esti nedrept. Ma provoci la o discutie in cea mai mare sarbatoare a crestinatatii, iar prietenii apropiati stiu ca sunt ateu. N-ai face decat sa-mi dai apa la moara iar eu sa-mi atrag oprobiul public. Prefer sa ma opresc aici. Provocarea cea mare dupa cum iti spuneam este sa incerci sa tii in viata niste pesti recoltati din bazinul amazonului, care au suferit socul transportului deparazitarii si al carantinei, in conditii de ph 3,8-4,5 in unele cazuri, sa incerci sa inmultesti Heckel cross, etc.
    Daca vrei sa comentam formula dupa care se jurireaza un peste de concurs, o putem face insa nu cred ca foloseste nimanui. Cine se pricepe stie deja criteriile, cine nu, cumpara Discus dupa pret nu dupa forma.
    ma refeream la Martin Ng si Andrew Soh, presupunand ca cine comenteaza subiectul o face in cunostinta de cauza.
    nyko27@sa-ti traiasca puradeii si sa te bucuri de ei. Ai face bine sa ne tii la curent cu evolutia lor, ilustrata, sa se bucure si ochiul nostru.
    http://www.youtube.com/watch?v=UJJ2RrUTYSY
    http://www.youtube.com/watch?v=ZqriK...feature=relmfu
    Enjoi !!!
    http://www.youtube.com/watch?v=uh0yOsBrc-M
    Am ales ca exemplu primele filmari care mi-au sarit in ochi deci nu sustin ca sunt niste comparatii echitabile, insa ne ajuta sa ne facem o idee. Pot continua cu inca 10 GB de poze si filmulete insa nu vreau sa dovedesc decat ca perfectiunea si preturile ametitoare se ating la pestii de cultura nu la salbatici. Stie cineva in afara de nico27 la ce preturi ajung niste campioni mondiali sau niste Discus rari vanduti in Japonia si cat costa cel mai scump salbatic adus in Europa?
    Last edited by GeoB; 15-04-2012 at 23:43.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  10. #30
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    mersi Geob
    incep eu














    ai mei, ai mei, ai mei
    ai mei, ai mei, ai mei... discusi

    si mai sunt dar mai las loc si la altii, se pot vedea si wild si facuti in acvarii

Page 3 of 22 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •