Page 2 of 28 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 273

Thread: Malawi :: Mbuna Realm

  1. #11
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Cred ca ai vrut sa zici 4,5 lei la euro, nu 45

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti sector 3
    Posts
    188
    Post (Dis)Likes
    Da
    Merci @pomi, am corectat

  3. #13
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Nu prea conteaza micile inexactitati...mp in loc de ml, 45 in loc de 4,5....ideea este ca am facut doua bazine maricele....460 si 620 litri cu sticla de 12, fund dublu 12+10, cantuita grozav de frumos. La primul scorul a fost 10 milioane, la al doilea 12 milioane si astea cand TVA nu era 25% iar euro era 4. Calculul tau pmg este foarte simplist, dar astia, pe langa pretul pe cantitate (ml cantuit sau mp sticla) isi mai pun manopera, pierderi de sticla (bucatile mici nefolosibile cui crezi ca le trec in pret?) si tot felul de cheltuieli (curent, apa, salarii)...hoti.
    Dar, daca ar fi sa fac acel bazin, as accepta suma asta. Mai ales ca vad ca a cam disparut sticla de 12 din comert, cu mici exceptii. Ma rog, e doar o discutie.

  4. #14
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Dragii mei interlocutori. E dificil sa te pui in situatia altui om si sa zici ca ai face una sau alta in locul sau. Daca as fi miliardar, l-as chema pe Amano si echipa lui sa-mi faca acvariul... Dar nu e cazul Si am zis asa, sticla sa fie calitate decenta cat de buna si pretul maxim cat de mic.

    Dar om mai vedea ce si cum. Am vazut sticla lui Pomi cu cantuire superficiala si arata ok. Am trimis cerere oferta la Buzau si om vedea ce iese. Pur si simplu nu-mi place ideea in care sa fiu jecmanit cu 1-200 RON ici colo... la tot pasul. Ca uite asa se duce dracu proiectu` si cand o fi sa pun filtrare serioasa, imi iau 5 filtre interne Resun si in 3-4 luni imi plutesc pestii asfixiati de propriile dejectii.

    Va tin la curent, si haideti totusi sa incercam sa nu comentam prea mult preturile. E adevarat ca in lumea asta banul face totul sa se invarta, dar cateodata frumusetea poate fi obtinuta si cu mai putin

    PS Scuze ca nu am fost mai prompt la raspuns, dar in timp ce voi discutati aspecte financiare, eu am intors camera in care va sta acvariul cu fundul in sus si am reamenajat-o. Astept standul Joi.

  5. #15
    High member vidockq's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    618
    Post (Dis)Likes
    Poti sa iei gata facut in bani aia cu capac de aluminiu si filtru. Ti-am zis de unde si cum, garantat va fi mai aspectuos decat ceva home made.

  6. #16
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Salut Paul, da stiu ca am discutat dar am ales sa fie custom-made si o sa spun si de ce.
    Acvariul ala este intr-adevar turnat din fabrica si aspectuos, in special pentru ca are cele 3 laturi frontale turnate cu colturi rotunjite DAR, exista si un dar!

    Acvariul pe care mi-l fac eu iese la acelasi pret si prezinta urmatoarele avantaje, care pentru mine sunt mai importante:
    - cotele si spatiul implicit sunt gandite pentru ciclide africane, acvariul chinezesc este mult prea inalt si ingust
    - acvariul meu are 540 de litri si 180cm lungime, ala are 150cm lungime si litri mai putini, ca sa nu mai spun ca pestii nu vor folosi inaltimea (vezi punctul de mai sus), deci mult mai putin spatiu util pentru pestii mei
    - eu folosesc sticla de 12mm cu fund dublu care confera o rezistenta mult mai mare decat la acvariul ala; pot pune pietroaie la greu si nu voi avea emotii daca ating usor accidental sticla.
    - instalatia de iluminare o pot customiza cum am eu chef (intrerupatoare multiple etc), mai ales ca imi fac o lampa independenta de capac si nu trebuie sa bricolez pe un capac de fabrica deja existent

    Desigur, si acvariul acela are avantajele lui dar nu cred ca in contextul pe care il urmaresc eu.

    PS Am primit un raspuns prompt de la Buzau. Voi lua de la ei. S-au miscat cel mai bine dintre toti si pretul este mai mult decat avantajos.

  7. #17
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    eee...iata ca am pierdut startul la felicitari ..dar niciodata nu i prea tarziu..asa ca te felicit acum pentru demararea "proiectului" si ti tin pumnii sa iasa asa cum ti ai dorit! noi cei care am trecut prin caznele facerii unui asemenea acvariu, intelegem perfect la ce esti supus si stim cum este sa traiesti cu acea "febra" care nu se trateaza decat cand ilvei vedea terminat..

    n are rost sa intreb de ce nu 200cm lungime..cred ca ai ajuns la 180 cm in urma unor lungi negocieri cu "stapana" casei )
    alegerea Eheim ului 2180 este cea mai indicata si nu vei fi dezamagit..la mine isi face treaba cu brio si a facut anul demult de cand n am mai umblat in el..
    iar daca vei reusi sa faci rost si de un background de "firma", atunci vor fi create premizele unui acvariu de vis..

    oricum , vorbim mai multe "live" in week end , sper

    bafta !

  8. #18
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Se simt fibrilatiile in glasul lui Boby, cand povesteste despre acvariu Asa eram si eu cand il construiam pe al meu, mai ales cand l-am umplut prima data.
    Spor la treaba!


    PS. Weekendul LIVE a picat, se amana.

  9. #19
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Pai cum naiba sa nu dau in fibrilatie. Ca nu imi fac acvariu zilnic de peste juma de tona

    Mersi de urari Crys. Si stai linistit ca si cu 180 se poate face ceva frumos, nu-i musai sa fie 200 cm

    Update: momentan stau si astept.
    Standul se usuca, sticla urmeaza sa o comand... O sa bag si niscaiva momente artistice ca sa-mi treaca asteptarea. Si pentru ca veni vorba, va prezint varianta initiala de background 3D pe care mi-o imaginam acum 2 luni. Nu va fi cea finala, intre timp m-am razgandit si voi face ceva DIY polistiren si ciment doar ca sa creez niste stanci care ies ici colo din apa
    Pana scot versiunea aia, va las sa va clatiti ochii la un fundal pe care mi l-am imaginat ceva vreme, atentie nimic din ce e in poza nu este real. Am Photoshopat la greu.



    LE Practic nu mai imi place ideea de grota pe care o da un astfel de fundal, vreau ceva care sa ofere o senzatie de spatiu mai mare. Ma apuc de bricolat... in Photoshop evident

  10. #20
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Sfatul meu:

    Sa te uiti la filmulete cu Malawi sub apa, iar cand dai peste o portiune care iti place foarte mult, sa pui pauza si sa recreezi schita in Photoshop. Astfel nu are cum sa nu iasa natural decorul

Page 2 of 28 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •