Page 26 of 28 FirstFirst ... 162425262728 LastLast
Results 251 to 260 of 273

Thread: Malawi :: Mbuna Realm

  1. #251
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Eu sunt prezent

  2. #252
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Update!
    Puiutii "italieni" au aterizat corespunzator... in acvariul cel mare, desigur!
    I-am mutat la cateforia grea domnilor, acum astept sa se faca mai "grei"

    Mii de multumiri si salutari maestrului Malawi Cris, caruia ii dedic in mod special acest scurt metraj!!




    Bafta maxima tuturor

  3. #253
    Maestru Biotop
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Italia
    Posts
    495
    Post (Dis)Likes
    Domnu Bob se pare ca n a mai avut rabdare!
    Au evoluat super "macaronarii" ! Au crescut enorm! Cel putin Gisseli sunt de nerecunoscut! Ai cativa masculi acolo foarte misto!

    Cu Jalo , eu unul as mai fi asteptat - macar pana se va fi activat vreun baietel printre ei.
    Daca in peisaj nu ar fi fost si acei pradatori autentici ( Nimbo) poate ca alta era situatia. Unii dintre ei sunt ca la limita cu marimea - exista riscul sa fie fugariti de vanatori pe acolo.

    L am vazut si pe amaratul acela de Mdoka "The survivor" pe acolo! A crescut si dansul ! A avut zile saracul!

    Una peste alta, multumim mult pentru update ! Ramanem pe receptie!
    Ma bucur mult ca puiutii mei au ajuns pe maini bune si ma bucur si mai mult ca am reusit , in limita posibilitatilor mele, sa fac cate o surpriza celor apropiati!

    Sa creasca mari si sanatosi! ( ceea ce se va si intampla <:-P
    Numai bine si voua!
    Cris&Co

  4. #254
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Salutare Crys! Am avut rabdare, dar a sosit momentul!

    Si apoi, sa stii ca pestiucii sunt la apa cu lighioanele cele mari de mai mult de o saptamana! Dar am zis sa merg pe burta sa monitorizez atent si sa "ma laud" cu filmarea ulterior! Deci, pana la urma am rabdare!

    Si fac si un mic istoric: la inceput au fost priviti ca niste curiozitati si luati la interbari de locatarii mai vechi si mai forte! Dar asta a durat doar jumatate de zi! La fel, au fost urmariti cu mare atentie de catre femelele de Livingstoni, si chiar am pierdut la cateva ore, cel mai mic Jalo, direct in falcile masculului pradator - am fost pe faza, socat... dar nu am mai avut ce face. Doar nu era sa scot Nimbo-ul de coada si sa-l pun sa scuipe puisorul. Dar, incepand cu a doua zi, nu s-a mai luat de ei, si puii la randul lor s-au prins cum stau lucrurile si nu se aventureaza in preajma lui Nimbo! Iar, Nimbo, a uitat de ei, si e primul sus la mangaiat si la haleala! Toate bune.

    Oricum, spre surpinderea mea, Jalo au fost mai rezistenti si iuti decat Gisseli, si mai degraba in primele zile Gisseli si-au luat-o pe coaja si au avut ceva franjuri. Dar, s-au dat toti pe brazda!

    Dar de aulonocara mica si pricajita nu ai intrebat nimic?! Cel de care mi-era frica sa-l bag!
    Maestreee, l-am bagat cu mare frica, si la primul contact cu "apa" masculul de Linvingstoni aka Nimbo s-a dus spre el incetisor.... .... ..... ....... Si a scapat dom`le! M-a socat total! Cel mai destept a fost. Traieste bine mersi prin grota din partea stanga a bazinului. Daca te uiti atent, o sa vezi ca am insistat pe acea grota de 2 ori (vezi 2:00 si 3:45). Deci, puiul de aulonocara, a avut zile. Si a avut cel mai smecher instinct de conservare si a stiut sa-si pazeasca..... propria coada!

    Sa ne auzim cu bine

  5. #255
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Dragii mei,
    In urma evenimentului iminent care se apropie, pestii aferenti impreuna cu mine si restul membrilor familiei va uram LA MULTI ANI! Sanatate si de toate!

    Sa ne auzim cu bine la anul, si pana atunci sa va delectam cu un update.


  6. #256
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    La multi ani !
    Multumim la fel si dumneavoastra, domnule @ bobescu !
    Dan
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  7. #257
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Un mic update, ca sa fie bine


  8. Likes cosmin_ruz, Colours of Africa, Irena liked this post
  9. #258
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti-Matei Ambrozie
    Posts
    337
    Post (Dis)Likes
    frumos domnu boby.
    Multi vad, putini cunosc !

  10. #259
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Phuaiii, deja ma roade invidia pe voi doi

    Nu stiu ce aveti voi in apa aia, de cresc pestii asa repede. Nu cumva umblati cu substante interzise, gen hormoni de crestere?

    Vad ca si algele se mentin verzi...

    domnu' Boby, ce sa mai zic...


    PS. Mdoka ala ce pare a fi, baiat sau fata?

  11. #260
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti-Matei Ambrozie
    Posts
    337
    Post (Dis)Likes

    Red face

    Maine cred ca va pun si eu o filmare , sa vezi cat sau facut puiutii de tropheops
    Mdoka ala cred ca este mascul (parerea mea).
    Multi vad, putini cunosc !

Page 26 of 28 FirstFirst ... 162425262728 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •