Page 17 of 28 FirstFirst ... 7151617181927 ... LastLast
Results 161 to 170 of 273

Thread: Malawi :: Mbuna Realm

  1. #161
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Salut. Cand am vrut sa zic ca e cristal nu ma refeream ca ar fi cea mai pura apa dpdv chimic, fizic, galactic etc samd. Dar la ce mizerii mi s-au strans doar dupa 3 schimburi de apa in filtrul mecanic nou-nout, si faptul ca apa nu mai are miros... De sulfati nu stiu sa spun, nitratii sunt infimi si metalele grele... apoi alea necesita ceva teste mai profi.
    Eu unul sunt multumit. Decat direct din robinet, mai bine asa, parerea mea.

    Filtrele respective NU SUNT improvizate. Doar ca am cumparat si nipluri/reductii ca sa mi se potriveasca la furtunul dusului intrucat nu vroiam ceva permanent. Totul se gaseste la instalatii sanitare.

    Dom`le Pomi, puiutul de caeruleus este si el p-acolo dar a stat ascuns la filmare, roiau aia marii pe langa zona lui. Oricum, asta de labeotrofeus este printre primii pui scuipati in bazin, a fost facut in ritualul acela de i l-am dedicat lui Crys, deci cu drag. Dar nu este sigura vedeta, pe masura ce se vor mai afirma voi trage un scurt metraj.

  2. #162
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Un nou update!

    Tot la schimb de apa s-a nimerit. Nu as fi filmat, DAR am observat ca pestanii isi vad de treburile lor cu nonsalanta.
    Practic ma impiedic de ei cand aspir substratul sau cand dau sa sterg geamul de alge, ma rog de ei sa se dea la o parte

    In acest episod, veti putea urmari masculul de elongatus in calduri si una din femelele sale, la datorie. Apoi si masculul de labeotrofeus cu chef, gusatele la ele acasa, masculul de Moorii, Caeruleus dar si restul pestanilor.
    Din ciclul juniori - puiutul de Caeruleus si cel de labeotrofeus, nascuti si crescuti aici. Mai am vazut cativa, dar sunt inca timizi si stau doar intre pietre, mai greu de filmat.

    La fel veti observa cum masculul de elongatus se lupta cot la cot cu teava de aspirare ca un caine turbat.
    Si multe altele, doar pentru cunoscatori.


  3. #163
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    187
    Post (Dis)Likes
    De vis acvariul! Felicitari! Nu cred ca te plictisesti niciun moment uitandu-te la acvariu... e o delectare!

  4. #164
    High member vtibi's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    ai grija ca ramai fara teava de la aspiratorul de substrat!!

  5. #165
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by liviu.andrei
    Nu cred ca te plictisesti niciun moment uitandu-te la acvariu... e o delectare
    N-ai cum sa te plictisesti cand ai in casa asa ceva. Spun din experienta

  6. #166
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    187
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pomi View Post
    N-ai cum sa te plictisesti cand ai in casa asa ceva. Spun din experienta
    Nu-mi mai face si tu in ciuda!

  7. #167
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc pentru aprecieri!
    Din pacate am unele probleme care ma tin departe de net zilele astea, si de-aici raspunsul meu mai intarziat. Dar vine un moment seara cand ma relaxez si apreciez si eu la randul meu pestanii mei.
    E un spectacol, care merita privit in fiecare zi! Pomi stie

    PS Tibi, teava aia arata ca roasa de soareci, cred ca o sa o schimb
    PS2 Liviu, daca vrei un spectacol de genul asta iti trebuie un buget, determinare si clasicele elemente ale retetei africane de success: bazin mare, aranjament natural, filtrare exagerata, pestani destui cat sa supra-aglomereze usor, putini masculi spre deloc din aceeasi specie, mancare de calitate, si ... inca o suta de alte ponturi, toate pe care le vei descoperi singur daca te apuci sa iti faci setupul!

  8. #168
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    123
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobesku View Post
    putini masculi spre deloc din aceeasi specie
    prietenul Boby, probabil a vrut sa zica "nu mai mult de un mascul din aceeasi specie".......altfel, daca nu ar mai exista masculi intr-un astfel de bazin s-ar pierde 90% din farmec - parerea mea

    bazinul si pestanii - ca la mama lor acasa !!!

  9. #169
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Putini masculi spre deloc din aceeasi specie.
    O scurta analiza pe text dpdv logic suna asa.
    Masculi din aceeasi specie, deci trebuie sa fie macar unul ca sa aiba sens fraza.

    Domnul Pesticu, adevarul e ca folosind cuvantul 'deloc' m-am bagat in oala singur

    Deci, un mascul este musai ca sa avem spectacol.

    Numai bine si acvaristica placuta

  10. #170
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    123
    Post (Dis)Likes
    d'aia exista prietenii - sa-si dea seama cand intra altii in oala .....si d'aia tinem mult la tine, ca ai niste masculi supebi si un acvariu absolut superb !!!!!!!!!!.....chiar daca pomi ar fi aranjat altfel pietrele ))))))))))))

Page 17 of 28 FirstFirst ... 7151617181927 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •