Buna!
Am de aproximativ un an un pestisor betta pe care il rasfat cum pot mai bine)...ii pun oglinda sa se joace , il hranesc cu ce-i place, ii schimb apa des, are un acvariu marisor doar pentru el...in fine..
In ultima vreme insa am tot avut probleme cu el...acum o luna i s-a umflat un ochisor foarte tare...i-am pus sare in apa si am marit temperatura in acvariu si am vazut ca s-a desumflat.
Totusi ca masura de precautie i-am cumparat si un antibiotic pe nume Furanol, care am vazut ca trata exoftalmia(boala de care am crezut ca sufera). Si-a revenit, ba chiar se simtea foarte bine.
De vreo 3 zile insa am vazut ca are o umflatura pe burtica dupa inotatoare in partea dreapta doar. El este in continuare vioi, se joaca, mananca, dar totusi ma ingrijoreaza. Ieri i-am pus iar furanol in apa cu gandul ca poate se rezolva problema, dar nu vad nicio ameliorare. Azi am cumparat si sare neiodata, pentru ca asa am inteles ca trebuie si am inceput sa-i dau si mai putin sa manance(pt ca inainte manca foarte mult).
V-ati intampinat cu astfel de probleme? Aveti idee despre ce este vorba si ce as putea sa fac?
Multumesc anticipat!