Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: alge,alge si iar alge!

Member nicolae-adrian30's Avatar
    Post (Dis)Likes

alge,alge si iar alge!

salutare la toata lumea!
    am un acvariu de 120 L substrat 6-7 cm, fertilizanti micro si macro,co2(2 bule pe secunda),filtru extern E900 de la JBL,lumina=5x18w (PHILIPS lumina calda).
    de cateva zile mi-au aparut niste alge ca un fel de puf,posibil Rhizoclonium nu stiu sigur.
    am incercat schimburi de apa ,am curatat cat am putut din ele ,am marit cantitatea de co2 in ideea ca nu ar fii suficient lumina o tin cam 9 ore maxim 10.
    v-as ruga daca se poate sa imi dati cateva sfaturi ce as putea sa mai fac ca prea urat arata!
    am pus niste poze in speranta sa se uite cineva si sa-si faca o idee.
    va multumesc si o seara cat mai placuta!
    Attached Images Attached Images

Member grabber's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Pune si cateva teste facute la apa ca sa fie concludent de la ce te-au napadit algele.

Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Post (Dis)Likes
    In primul rand as vrea sa iti spun ca aceata alga apare la proasta intretinere a bazinului si nivel scazut de nutrienti; in cazul de fata as putea spune ca totul vine din cauza dezechilibrului de nutrienti in stransa legatura cu lumina deficitara mai exact spectru inadecvat fotosintezei.

Schimba lumina cu ceva osram 865 respectiv 965, schimburi de apa 25% saptamanale, adauga un algacid si aici recomand easy carbo sau excel( dupa fiecare aditie de algacid se face un schimb de apa pentru inlaurarea algelor moarte) si cel mai important, dozarea de nutrienti, obligatoriu teste altfel degeaba pui cu ochii inchisi.
    Pe langa toate astea niste ceveti amano sau Sae iti mai pot face ceva curatenie acolo unde nu ajungi tu.
    Fa astea si vorbim.

Te rog si o poza de ansamblu.

Base member shaddow3333's Avatar
    Post (Dis)Likes
    daca nu ai multe plante renunta la fertilizanti!
    foloseste algizit sa dispara algele
    mai pune niste plante, adica mai multe
    fertilizeaza dimineata cu micro
    urmatoareea zi dimineata cu macro +30% fata de dozajul recomandat, chiar +50%
    schimba 50% apa la 3-4 zile
    baga co2 3-4 bule /sec vezi tu la ce cantitate incep sa vina sus pestii dupa aer, si reduci
    lasa masuratorile de po4 si fier, aia sunt doar ca sa fi si tu documentat de valorile actuale
    la mine nu are nuanta testul care am in apa atat de inchise sunt!
    si nu mai ies nici algele si plantele cresc repede si frumos!
    am ascultat si eu stanga dreapta si am bagat cum a fost informat, insa am discutat cu un profesionist care face la fel si el a recomandat chiar dozaj dublu la fertilizanti
    si de cand aplic aceasta metoda am scapat de tot stresul algelor
    nu respect regulamentul referitor la semnatura.

Post (Dis)Likes
    Salutare!tin sa va multumesc in primul rand pentru sfaturile date de voi si am revenit pt a va spune si rezultatele testelor pe care le-am facutH-6,8-7,gH-9,kH-5,deocamdata aceste teste le-am avut la indemana.Dozarea de micro si macro o fac in fiecare zi si pun cate 3 ml din fiecare.Acum 1 saptamana am facut si niste teste nitriti ,nitrati ,fier,amoniac si iata cum au iesit:NO3-20mg/l,PO4-0,1 mg/l,Fe-0,5 mg/l,NH4 si NH3-0,NO2-0,3mg/l ,din pacate test pentru Co2 nu am avut,dar vazand tabelul cu relatia kH/pH este ok.
    Imi scuze ca nu am pus poze cu tot acvariul ca sa va da-ti seama mai bine.
    In acvariu am 15 neoni rosii,6 razbora si inca 10 pesti de banc care sunt albi cu capul rosiatic(chiar nu imi vine in minte cum se cheama) plus 10-15 creveti red cherry.Intrebarea mea este:daca i-au 2 SAE se vor da la creveti?
    Va multumesc si astept in continuare parerile voaste care cu siguranta ma vor scapa de necazul asta si tot o data voi stii sa ma pazesc mai bine de algeAttachment 6745Attachment 6746Attachment 6747

Aquarium expert mihaim's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Sunt cateva alge care apar din cauza fertilizarii defectuase dar sunt si altele care apar din cauza mizeriei, ce ai tu cade in incidenta mizeriei, a se vedea si valoarea la nitriti care ar trebui sa fie 0 intrun acvariu matur.
    Iti recomand un schimb mare de apa (incearca sa faci saptamanal cate un schimb de 50% cu apa lasata la declorinat), o sifonare ca la carte a mizeriei de pe sol si decor, o clatire a materialelor filtrante in apa scoasa din acvariu si curatarea furtunelor si tevilor filtrului extern. Mossul si bila de cladophora curata-le intro galetusa pana scoti toata mizeria din ele. Fertilizarea e ok, cam putin PO4 totusi.

Spor.

Post (Dis)Likes
    Iti multumesc Mhai pentru sfat dar acvariul are 1 luna de cand este dat in functiune si in fiecare saptamana ii fac curat chiar asa multa mizerie sa se stranga?La pesti dau de mancare de 2 ori pe zi.

Aquarium expert mihaim's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Plantele fac multa mizerie daca se descompun, pana se adapteaza e posibil sa mai piarda din frunze.
    Incearca sa tunzi frunzele care sunt foarte afectate. Daca nu folosesti spraybarul filtrului extern monteaza-l pe geamul din spate si mai repozitioneaza decorul daca ai zone unde se strange mizerie din cauza ca nu circula apa pe-acolo.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    una din probleme, poate si cea mai importanta este lumina. Incearca sa pui daylight osram 865 si mai putin lumina calda. mancare mai putina la pesti. No2 trebuie sa ajunga la zero. atunci o sa dispara si alga.
    54L, Filtru extern JBL CristalProfi e700 si Aqael Fan-mini,Tetratec 50W, Lumina: 45W(2x15W Osram 865 + 1x15w Dennerle Special Plant);Co2: JBL ProFlora Bio 160, Fertilizare: Tetraplant Complete Substrate + Ferropol/F24 + PPS-Pro + JBL 7Balls, 2 Cory + 7 neoni + 3 guppy

Post (Dis)Likes
    Salutare la toata lumea!In primul rand tin sa va multumesc pentru sfaturile date de voi,sunt foarte mare ajutor.Ieri m-am apucat si am curatat cam 70% acvariul de alge am incercat si am pus niste apa oxigenata in prima faza 20 ml la 100 L de apa iar dupa 30 de min am facut un schimb de apa,cam 40% si am mai renuntat la un neon,acum am 4x18 W dar tot PHILPSH :(
    Azi am facut niste teste la apa si iata ce mi-a iesitH-6,3 kH-5 gH-10 NH4,NH3-5 mg/l,NO2-O,3 mg/l,NO2-N 0,1mg/l,PO4-0,5 mg/l,NO3-10 mg/l,Fe-0,25 mg/l.Cam astea au fost rezultatele si astept sa va da-ti cu parerea daca sunt ok si daca nu ce ar trebui sa faca la cele care nu sunt bune.In incheiere am o intrebare pentru voi:Aveti idee daca pestele loricarias filamentosa este un bun mancator de alge,asa cum este si otto si sae?am sa incerc sa pun si o poza ca sa va da-ti seamadespre ce peste este vorba.Va multumesc si sa auzim numai de bine!Attachment 6784

Page 1 of 2 12 LastLast