Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Prezentare acvaristi Slatina!!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Post (Dis)Likes

    Prezentare acvaristi Slatina!!

    Stiu ca nu suntem prea multi dar macar din cei 5-10 cati suntem,sper sa fim si atati macar,sa putem impartasii solutii,sugestii,sfaturi unii cu ceilalti si de ce nu poate putem face si niste schimburi de plante,pesti etc.Daca a-ti putea sa lasati si id-ul de messenger ar fi ok.al meu este:tzec_u

    Eu stau in zona Valcea langa cafeneaua La Strada.Am un acvariu de 60 de litri populat cu urmatorii pesti:
    -14 neoni
    -5 guppy
    -4 zebre
    -4 mulinezi
    -3 creveti red cherry
    -2 sanitari
    -1 ancistrus

    Plante am:Valisneria,Valisneria americana,Egeria,Hygrophila polysperma Rosanervig,Heteranthera zosterifolia.
    De ieri 15 martie beneficiez si de o bomba cu co2 facuta cu ajutorul domnului emi1979.
    Lumina este alcatuita din 2 neoane Philips montate pe un corp.
    Fertilizant am de la Tetraplant si anume PlantaMin.
    Mancarica pestilor este alcatuita din granule rosii,pisate de mine mai mici deoarece nu le pot inghiti din cauza marimii.Sunt cele mai mici gasite.Inima de vita.





    SNC00146.jpgSNC00145.jpgSNC00148.jpgSNC00149.jpg


    Last edited by tzec_u; 16-03-2011 at 20:38.

  2. #2
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Salutare!

    Eu stau in zona Steaua in apropiere de sc. generala C. Brancoveanu.

    Am un acvariu de 57 litri populat cu urmatorii pesti:
    2 hoplosternum thoracatum (cu vechime de vreo 4 ani juma) - ( aveam 3 dar unul a dat coltul recent :( Paraziti pe zona )
    2 carasi

    Cu ce sa filmez (inca) n-am.. dar voi incerca sa fac si-un video dupa ce voi trece pe-un acvariu de 85 sau 100 l (un lucru ce se vrea > curand)
    (totusi, sa mentionez.. eu nu tin substrat in acvariu.. mi se pare greu sa-l tot intretin iar eu am pestii de mai sus.. care au placerea de a scurma ca niste pigs Tin doar niste plante mai rezistente si cam atat)

    Azi sunt fericitul posesor al acestui filtru:
    http://www.charterhouse-aquatics.co..../fluval_u2.gif
    http://www.youtube.com/watch?v=tq4RVt3omgE
    Cu 3 medii de filtrare inside

  3. #3
    Base member Viorelchristian's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Slatina
    Posts
    472
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    @tzec_u Acvariul tau arata super. Imi place radacina din mijloc. Bine gandit! E bine ca ai pus CO2 o sa te ajute mult. Acvariul promite. Cam ce latime are acvariul tau? Pare foarte profund.
    @Ecart Am observat ca iti plac pestii mai mari. Eu sunt total opus. Dar sa stii ca in unul din acvarii pe care le am in grija am si eu un hoplosternum thoracatum de vreo 2 ani de care imi este tare drag.(e cel mai batran dintre pestii mei)
    In 3 acvarase(15l, 20l, si unul de vreo 60l) am plante ca: egeria densa, valisneria, anubias, Eleocharis Acicularis, glosostigma,Christmas moss, Java moss, Hemianthus micrantemoides, pistia.
    Asteptam acvaristi noi!

  4. #4
    Member Ecart's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Da Cristian.. imi plac pestii mari. Hoplo sunt foarte indragiti de mine.. mi se par cei mai frumosi sanitari (si's si foarte pasnici, nu s-au ciondanit in veci cu carasii, se odihnesc in acelasi loc, mananca la gramada, fara sa se atace) , dar cu problema mea actuala (parazitul) nu prea-mi mai surad mult (dar deh, peste fara vreo boala pana la batranete e cam greu). Si totusi, per total sunt niste pesti destul de rezistenti. Pana acum n-am avut nicio problema cu ei, desi la un moment dat a luat-o un filtru razna si cand am venit acasa m-am trezit cu apa maro, si nu mai vedeam nimic in ea: )).. dar n-au avut probleme.

    Plantele mele sunt: http://www.urbanpets.ro/popup_image....3eea9c58649ed5
    Spre surprinderea mea, inca rezist bine

  5. #5
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Stau pe strada Vicroriei, langa Casa de Cultura a Sindicatelor
    Am 3 acvarii 90x26x45, 50x20x30, 30x17x26
    Plante: Egeria Densa, Valisneria, Ludwigia Repens, Anubias, Christmas Moss, Java Moss, Pistia, Riccia Fluitans, Hydrocotyle Leucocephala, Hygrophila Corymbosa, Ceratopteris Thalictroides, Ceratopteris Diformis, Limnobium
    Pesti:Paracheirodon Innesi(Neoni Albastri), Tanichthys Albonubes(Cardinali) Pseudomugil Gertrude
    Creveti: peste 100 RCS, astept sa imi vina Fire Red si Amano
    Melci: maidanezi, Anentome Helena(melcul asasin), Melanoides Tuberculata, Pomacea Bridgesi(astia desi au depus de mai multe ori nu mi-au iesit pana acum si nu imi dau seama de ce, iar asasinii ii am de curand deci nu sunt ei de vina)
    Filtrare: interne: Aquael Fat 3, Aquael Fan 1 Plus, si mai am unul din piata cred ca Boyu(nu mai are eticheta)
    externe: hang on Hailea SL 206 si astept sa imi vina Aquael minikani 120
    Fertilizare: substrat Jbl, Tetra. in acvariul mijlociu experimentez cu pamant de flori amestecat cu nisip, are cam o luna plantele merg bine, cei 6 creveti sunt bine mersi.
    Aditie de PPS si CO2 in acvariul mare(in curand sper si in cel mijlociu), la celelalte Feropol+Feropol24.
    Pentru aditia de CO2 am avut un JBL Taifun pe care l-am dat jos deoarece era prea mare si trebuia curatat destul de des si am pus un difuzor ceramic. Ca sursa am o butelie de stingator cu CO2 de 6Kg si reductor pt oxigen. Il incarc la Olt Sting cu 25 lei. Daca mai stiti centre de reincarcare dati-mi si mie de stire.
    Lumina: Am încropit un suport dintr-un profil de aluminiu şi 2 reflectoare Juwel + 2 Philips PL-L 36w/830 3000K la acvariul mare
    Selum 23W 2700K acvariul mijlociu pus pe o sticla care este un fel de capac si cu o tabla de aluminiu deasupra pe post de reflector
    Philips Genie 18w 2700k in cel mic intr-o lampa de carte
    Incalzire: Jager 100w in cel mare
    Resun 75w in cel mijlociu
    Fara in cel mic

    Poze mai tarziu ca abia am schimbat setup-ul la toate si nu am facut poze.

    Daca este cineva interesat donez o gramada de Pistia, Egeria Densa, Valisneria, Ludwigia Repens, dar repede ca le-am scos din acvariu.
    Last edited by iopenet; 09-06-2011 at 12:32.

  6. #6
    Base member Viorelchristian's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Slatina
    Posts
    472
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Ne bucuram sa te avem printre noi.
    Hai cu pozele!!!!!!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Salutare,

    Sunt si eu un proaspat posesor de acvariu.... de fapt fiica mea este cea care si-a dorit f mult un acvariu....., incurajata de mine...
    pt inceput am optat pt un acvariu de 20 l, locatarii fiind 5 guppy , 2 neoni, 2 zebre roz, un sanitar si 5 puiuti de guppy ....
    problema este ca de la cumpararea pestilor si a plantelor din Craiova si pna acum ( aprox 1 luna) plantei nu ii merge prea bine...si fara plante nu are un aspect asa cum mi-as dori....
    Acum ceva ani, cand am avut un alt acvariu ( al meu ) aveam acvariul plin de valisneria spiralata, pe care din pacate nu am gasit-o prin Craiova.....daca are cineva din Slatina , as fi si eu interesat de cateva fire....

    o sa incerc sa postez si cateva poze ....
    Numai bine!

  8. #8
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit printre noi, ne bucuram ca mai ingrosam si noi randurile subtiri ale acvaristilor Slatineni. Treci pe la introducere ca o sa te certe adminii, si ar fi frumos sa treci la profil locatia ca sa stie toti de unde esti.

    Sa inteleg ca juniorii sunt productie propie? In scurt timp o sa te cam suprapopulezi, deci mare atentie, bazinul este destul de mic, nu poti sa ai prea multe vietuitoare, mai ales fara plante. Nu ne-ai spus daca ai filtrare.
    Ceva substrat si lumina pentru plante ai?

    Ape limpezi!

  9. #9
    High member bondo's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Constanta
    Posts
    768
    Post (Dis)Likes
    Salut. Ca sa nu mai deschid un topic nou, o sa postez aici.
    Exista vreun centru de incarcare butelii CO2 in Slatina?
    Am o cunostinta acolo si se gandea sa cumpere un sistem CO2, dar nu stie daca are unde sa incarce dupa aceea butelia.
    Va multumesc

  10. #10
    Member linu's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Slatina
    Posts
    111
    Post (Dis)Likes
    Olt sting,nonel

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •