Results 1 to 7 of 7

Thread: Ajutor Plante. Unde gresesc ?

Junior Member
    Post (Dis)Likes

Ajutor Plante. Unde gresesc ?

Salut,

Imi cer scuze de pe acum de lungimea mesajului insa va rog mult sa ma ajutati in aceasta privinta sa imi dau seama ce gresesc.

Am un acvariu mic de 40L de la Aquatlantis ( http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Acvariu-Atlantis-50 ) si initial am reusit sa il populez cu niste plantute: 3 Cabomba, 2 egeria, 1 Echinodor (am avut si 1 nesaea dar a murit prea repede cam intr-o saptamana si jumatate).

De 5 saptamani incerc sa stabilizez acvariul sa nu imi mai moara plantele. Pana acum am pierdut aproape 4 Cabomba(le-am mai inlocuit cu altele noi cand am vazut ca nu rezista ) si am mai ramas cu prea putin din egeria. Singura care mai rezista eroic este Echinodor care s-a inaltat puternic si a ajuns la suprafata apei unde a facut mai multe frunze si a dezvoltat radacini pe la mijlocul tulpinii.

Ca un incepator incerc sa imi dau seama unde gresesc. Am facut teste ale apei si ph-ul, nitritii si nitratii sunt ok in schimb duritatea apei iese din masuratori.

Din cate am inteles plantelor le trebuie lumina, nutrienti si CO2. Eu am cam asa:
    - lumina: cea care vine standard cu acvariul (leduri care in total producatorii se lauda ca insumeaza 40W deci mai bine de 1w/L); aici pot sa adaug ca tin aprinsa lumina cam de la 9am-10(11)PM.(oare lumina e suficienta sau e de slaba "calitate" ?)
    - nutrienti: folosesc Ferropol 24 .. o picatura in fiecare zi; si am si substrat special sub pietris(nu cred ca e prea eficient totusi).
    - CO2 nu am deloc. nu prea stiu nimic de instalatiile acestea in schimb sunt cu adevarat necesare, mai ales pentru un acvariu atat de mic?

Va multumesc mult daca ati reusit sa parcurgeti imensul mesaj si va rog sa-mi dati un sfat sa opresc macelul plantelor din acvariu

High member geo13's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Da-ne niste date despre lumina. Nu este suficient ferropol , mai trebuie si macronutrienti, gen PPS+PRO.

Member Cristyan Heat's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Salut,

Pentru programul de lumina e bine sa faci o pauza pe la mijloc astfel in cat timpul totalul de iluminare sa nu depaseasca 10h pe zi. EX: 09:00-14:00 <pauza> 16:00-21:00. Legat de fertilizare, sa stii ca mare efect nu are din moment ce nu ai CO2, doar o sa duca la aparitia algelor. Pentru a rezolva problema CO2-ului si a incepe fertilizarea completa cu micro si macro, poti sa iti confectionezi o BOMBA cu gelatina(vezi rubrica DIY).
    Pentru a scadea duritatea apei, iti spun din ce am citit deoarece experienta nu am in problema asta(din fericire), trebuie sa combini apa pe care o lasi la decantat pentru schimburile saptamanale cu apa distilata sau de osmoza.

Succes,
    Cristi

Junior Member BogyDruid's Avatar
    Post (Dis)Likes
    eu am acvariu de 30 de litrii in care folosesc o bomba facuta dintr-o sticla de nestea de 1.5 L + 1 de apa minerala de 0.5 L cu furtun cu piatra poroasa in capat care baga destul CO2 in acvariu cat sa creasca destul de bine si frumos plantutele din el.

Duritatea mare a apei din ce stiu eu e data de pietre calcaroase/substrat calcaros. Testeaza si tu pietrele din acvariu inclusiv pietrisu cu niste otet si daca sfaraie inseamna ca sunt calcaroase si de asta ai duritatea mai mare in acvariu.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    baga niste bile de la jbl (jbl the 7 balls) in substrat, iar cu lumina trebuie facut ceva
    54L, Filtru extern JBL CristalProfi e700 si Aqael Fan-mini,Tetratec 50W, Lumina: 45W(2x15W Osram 865 + 1x15w Dennerle Special Plant);Co2: JBL ProFlora Bio 160, Fertilizare: Tetraplant Complete Substrate + Ferropol/F24 + PPS-Pro + JBL 7Balls, 2 Cory + 7 neoni + 3 guppy

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult pentru sfaturile prompte si va rog corectati-ma daca spun/am sa fac prostii.

Ca sa raspund la intrebarea legata de iluminare am cateva leduri (http://www.aquatic-boutique.fr/docum..._eclairage.jpg) care in foita cu care venea acvariul spunea ca e echivalentul a 40W. Sincer mie nu mi se pare atat de luminos. Mai ales cand inca mai aveam toate plantele existau zone umbrite in laterale si spate.

Ca solutii am inteles:
    1. Sa reduc timpul de iluminare si am inceput sa las de la 10:00-19:00.. deci cam 9 ore pe zi(nu stiu insa daca e intelept avand in vedere ca e cam slabuta lumina).
    2. Macronutrientii. Imi puteti recomanda ceva sau sa folosesc tot ceva DIY si ce ar tb sa pun? PPS-Pro de la JBL ?
    3. Ca bomba de CO2 am vazut si mai multe filmulete pe youtube. Ma puteti directiona la un link cu o solutie care a fost deja incercata ? Sticla din plastic e suficient de solida ?
    4. Pentru fertilizare am sa adaug si JBL 7Balls

Imediat ce fac testul cu otet pe pietris am sa va spun si rezultatele si am sa postez si cateva poze ale acvariului.

Member Cristyan Heat's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Salut,

1. Legat de programul de iluminare sa stii ca durata mare nu compenseaza intensitatea luminii. Eu iti recomand sa apelezi la ceva lampe suspendate(facute la comanda de colegi de pe forum sau de firma). O lampa facuta la comanda cu 2 tuburi T5 de 24W Osram 965 o sa fie mai mult decat de ajuns. Vad ca ai programul stabilit de la 10 la 19, o pauza de cel putin 2 ore la jumatatea programului este necesara.

2. Macronutrienti poti cumpara de la Cristi Ionescu la preturi foarte bune si calitate excelenta.

3. Metode de confectionare a Bombei de CO2 gasesti la sectiunea DIY si da, o sticla de 2 sau 2,5 de cola rezista la presiuni mai mari decat poate produce compozitia de gelatina,zahar si drojdie.

4. Legat de bilele de la JBL pot zice ca nu sunt necesare (investeste in lumina si CO2 cu prioritate)

Succes,
    Cristi

Tags for this Thread