Results 1 to 9 of 9

Thread: Transformare butelie oxigen in CO2

  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    169
    Post (Dis)Likes

    Transformare butelie oxigen in CO2

    Salutari,
    am cautat pe forum informatii si discutii pe acest subiect dar nu am gasit mai nimic ( se poate nici sa nu fi cautat cum trebuie ), asa ca o sa intreb poate sunt persoane care au mai facut acest lucru si stiu despre ce este vorba.
    Se poate transforma o butelie de oxigen in una de CO2 ?
    Daca da unde se poate face acest lucru ?
    Cam cat costa ?
    Intreb deoarce pot sa imi fac rost de o butelie de O2 gratis si vreau sa o folosesc la CO2.

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Nu am facut acest lucru niciodata, dar pot sa-ti spun ce am citit.
    Buteliile de O2 sunt mai groase decat cele de CO2, dar robinetul nu e bun, deci ar trebuii sa-i schimbi robinetul cu unul special pentru CO2, dar totusi nu te lua tu dupa ce spun eu, mai astepata si alte pareri, sa nu cumva sa spun prostii.

  3. #3
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Merge, cu conditia sa fie de acord si cei de la incarcari co2, deasemenea ca acest lucru sa fie posibil, trebuie schimbat robinetul vechi cu unul standard pentru dioxid, cu acea supapa de siguranta; acu mai intervine o problema, butelia de oxigen sau mai exact filetul buteliei are un STAS diferit fata de cea a dioxidului, iar robinetii de dioxid care se potrivesc filetului buteliei de oxigen sunt greu de gasit sau mai bine zis doar cei de la LINDE pot avea. Sa spunem ca gasesti un astfel de robinet, impreuna cu revizia ajung in jurul sumei de 100 lei.
    Daca esti dispus sa treci toate aceste obstacole vei avea butelie co2, iar alte variante nu recomand, in nici un caz sa nu incarci o butelie de o2(care are un robinet dedicat o2) cu dioxid, aici nu se face rabat de la reglementarile in vigoare, pot costa viata.
    Poate am fost transant dar cazurile de acest gen se trateaza cu responsabilitate.

    PS: daca faci rost de butelie gratis, nu te costa nimic sa mergi la un centru de incarcare co2 si se le prezinti problema.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    169
    Post (Dis)Likes
    Mersi pt raspunsuri.
    Deci se poate.
    Ideea e ca eu iau butelia moca si e de 5l si daca o rezolv cu 100 lei este super bine.
    Butelia fiind nou nouta nu a fost folosita nici o data.
    Oricum nici nu ma gandeam sa o folosesc asa cum este (pt oxigen) din cauza asta vroiam sa vad daca se poate transforma sau nu .

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    169
    Post (Dis)Likes
    Mai am o intrebare sau chiar doua
    A mai facut cineva asa ceva ?
    Foloseste cineva o astfel de butelie transformata ?
    Si din cate am inteles daca se pune si se potriveste robinetul standard de CO2 este chiar mai sigura ca una de CO2.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    169
    Post (Dis)Likes
    Azi m-am interesat la firma LINDE ( nu fac reclama ) si se poate transforam si in acelasi timp mi-au dat un scor de sa pic jos nu alta, 360 lei, pai frate la bani astia iei butelie dedicata. Pretul include robinet nou de CO2, verificare si vopsire.
    O sa ma mai informez la alte firme sa vedem daca o sa gasesc daca nu trecem la planul 2, stingator tip G
    Butelia se poate transforma deoarece are presiunea de lucru PI - 200 bari iar cea de incercare PH - 300 bari
    A si butelia e de 3l nu de 5l am gresit.

  7. #7
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Da, imi era teama de partea cu pretul, asta e poate gasesti ceva mai ieftin pe forum.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    169
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca o sa mai fie nevoie sa trec la planul 2 ( stingator tip G), deoarece am gasit intr-un loc unde se poate face transformarea la pretul de 110 lei + TVA, include robinet de CO2 si verificare butelie. Eu zic ca e un pret rezonabil. Oricum mai caut alternative poate gasesc ceva mai ieftin si vreau oricum ca transformarea sa fie insotita si de ceva acte nu doar sa zica " am pus robinet de co2 si merge ".

    Ca o concluzie pana acum la tot ce s-a discutat este ca daca detineti butelii de O2 sau poti face rost, aceasta se poate transforma la un pret rezonabil si poti sa ai o butelie de CO2 la costuri destul de mici comparativ cu ceea ce se gaseste in comert.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    169
    Post (Dis)Likes
    Salutari
    Revin cu informatii suplimentare:
    Pana la urma am modificat butelia de oxigen in una de CO2 la un pret destul de avantajos zic eu, la 100 lei. Au schimbat robinetul, au vopsito si au si incarcato.
    Folosesc butelia de aproximativ o luna si este ok, merge perfect.
    Va dorec o zi frumoasa si un sfarsit de saptamana super.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •