Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 175

Thread: Shallow (all in one) nano reef

  1. #1
    Very high member cibserg's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,465
    Post (Dis)Likes

    Shallow (all in one) nano reef

    'Neata buna !

    A venit timpul sa-mi prezint si eu proiectul de nano-reef. M-a lovit prin ianuarie si microbul apei sarate si uite ca nu m-am lasat. Dupa o perioada de informare am inceput sa construiesc, incet, componentele viitorului colt de evadare din cotidian.

    Acvariul, pe care l-am lipit si curatat deja in weekend are dimensiunile 60x40x30 din care partea de display e limitata la 40x40x30cm.
    Pentru a putea fi in permanenta sub directa observatie si din alte motive pe care le veti intelege mai tarziu, am preferat sa am si refugiul la vedere. De aceea am facut un bazin de tip 'all in one'.

    Mai jos este schita(vedere de sus) a bazinului. L-am facut din sticla ultraclara de 6mm.


    Schita nano-reef by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

    Pompa de recirculare este Sicce Syncra Silent 1.0 care nu mi se pare chiar asa silentioasa dar vom vedea dupa ce o voi instala in noul acvariu. I-am facut doar o proba de functionare in acvariul plantat.
    Aceasta va retrimite apa din sump in display prin doua tevi transparente preformate asa incat sa se comporte ca acceleratoare de flow.

    Inainte de T-ul ce va desparti fluxul de apa in doua directii, voi instala un T-redus, care va conduce apa printr-un tub de 4mm la un filtru cu debit mic pentru filtrare anaeroba. Voi plasa acest filtru in stand sau in sump daca va ramane loc. Voi vedea mai tarziu.

    Refugiul

    Aici treaba e mai delicata. Initial ma gandeam sa-l fac cu deep-sand-bed. Dar acum inclin tot mai mult spre filtrare cu macro alge, piatra vie si mangrove rosii. Partea de sump-refugiu va fi inspre geam si mangrovele vor beneficia de lumina zilei.

    Substratul din display va fi Livesand&aragonite de la Nevertebrate.ro. Voi pune un strat de 2-3 cm, atat cat va iesi din cele 4,52kg cat are o punga. Sper sa-mi trimita astazi punga.

    Am cumparat deja o bucata de piatra de recif uscata ce va sta in diplay.
    Nici aici nu sunt hotarat inca. Sa mai iau 1-2 bucati si sa completez scape-ul din display numai cu piatra uscata iar piatra vie sa pun numai in refugiu? Ori sa raman doar cu aceasta piatra uscata si sa completez si in display cu piatra vie? Astept si parerile voastre.

    Lumina o voi asigura cu o lampa cu leduri CREE. Pe la sfarsitul lui martie sau poate mai devreme voi primi din USA 9 leduri albe XP-G si 9 leduri Royal blue XP-E (ambele sunt de 3W cu randament foarte bun). Ulterior comenzii de leduri m-am hotarat sa folosesc mai putine, adica maxim 13(8RoyalBlue+5CoolWhite) si sa le comand cu o sursa de curent constant Meanwell cu reglaj de curent. Restul de leduri albe le voi folosi pentru refugiu sau in alte aplicatii.
    Lampa o voi suspenda de perete si va avea(probabil) un brat mobil pentru a lucra usor in acvariu.

    La skimmer nu m-am hotarat. Va trebui sa fie unul de mici dimensiuni. Aveti voi o recomandare? Vreun skimmer ce l-ati folosit cu succes? Spatiul lui va fi de cca. 9x15cm la baza.

    Voi incepe cu corali moi si alte vietuitoare mai putin pretentioase. Imi doresc si o pereche de Ocelaris si un crevete Lysmata. Dar mai e mult pana acolo.

    Nu stiu ce sa mai zic. Va las sa vedeti si pozele cu ce am realizat pana acum si sa ma mai intrebati voi daca am uitat sa specific ceva.

    Toate cele bune !

    Sergiu


    Materiale by Sergiu Ciubotariu, on Flickr


    Pal cantuit by Sergiu Ciubotariu, on Flickr


    Casa noua by Sergiu Ciubotariu, on Flickr


    Shallow-nano-reef-1 by Sergiu Ciubotariu, on Flickr


    Shallow-nano-reef by Sergiu Ciubotariu, on Flickr


    Shallow-nano-reef by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

  2. #2
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    ooo, ma bucur ca ai trecut la marine sergiu.
    o sa te urmaresc cu interes.
    ce sper, e sa nu te zgarcesti la poze

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Targoviste-Bucuresti
    Posts
    780
    Post (Dis)Likes
    Si eu sper acelasi lucru.
    refugiul este mai mic in inaltime?

  4. #4
    Very high member cibserg's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,465
    Post (Dis)Likes
    Da, refugiul este cu 1,5cm mai jos decat nivelul apei din display.

  5. #5
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Este o idee foarte buna, imi place.
    Daca gasesti o piatra vie estetica pune-o in partea display, ideea e ca din ea vor creste diferiti viermi penati, poate niste zoasi si alte vietati, care-ti va face placere sa le vezi.
    Refugiu; macroalge, piatra vie si mangrove
    Skimmer: alege-ti ce ti se potriveste de aici, sunt foarte bune cele de la Bubble Magnus:

    http://www.fish-street.com/bubble_magus_1


    ps: desi am impresia ca doar unul singur s-ar incadra

    http://www.fish-street.com/bubble_ma...category_id=88

  6. #6
    Very high member cibserg's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,465
    Post (Dis)Likes
    Sincer sa fiu, ma asteptam sa pot scapa ceva mai ieftin cu skimmer-ul. Dar probabil ca primesc ce platesc daca ma zgarcesc.
    Cautand si pe ebay dupa Bubble-Magus, varianta cea mai accesibila ca pret este asta:
    http://cgi.ebay.com/Bubble-Magus-BM-...ht_3473wt_1139

  7. #7
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Am avut onoarea sa vad acvariul. Daca nu pui Sergiu semne de atentionare, pestii vor avea sigur cucuie.
    Cu piatra vie e clar, ai nevoie de ea in display, nu te teme de aiptasia, mai degraba sau mai tarziu tot o vei lua de undeva, iar in afara de forma, originea pietrei este importanta.
    Aici precizez, ca si "colectionar" de piatra vie din vreo 5 surse, din care cred ca am si calcaroase din Apuseni si Dobrogeni, ca numai un coleg bine intentionat din Bucuresti te-ar putea ajuta cu piatra de origine controlata, iar ce nu-ti place ca forma o bagi in refugiu. Si asta dintr-o singura miscare, eviti astfel deciclari la introduceri ulterioare de piatra vie.
    Referitor la skimmer, pe langa dimensiuni ar trebui sa fie si silentios, altfel se termina cu linistea din sufragerie. La spatiul limitat merge si unul hang-on, dar iarasi nu mai e asa silentios.
    Las aici locul celor mai experimentati.

  8. #8
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Bunicel, le laud pentru ca folosesc o pompa Atman, pompa care mi s-a parut mai silentioasa decat orice alta pompa folosita.
    Orice ai lua nu da banii pe alea cu piatra de aer, nu merita.

  9. #9
    Very high member cibserg's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,465
    Post (Dis)Likes
    Ma apropii de momentul lansarii la apa.
    Desi cu LED-urile am ghinion (inca nu au plecat de la furnizor) am primit totusi live sand si celelalte maruntisuri. In cursul saptamanii voi primi su bacteriile Prodibio, Denitrate si un T-redus pentru filtrul anaerob.

    Live-sand-ul imi place mult. Are granulatie foarte fina. Puteti vedea si din imaginea de mai jos. Dar e putintel. Sper sa obtin un strat de 2cm cu el. Fiind umed, chiar daca are 4,5Kg volumul este mic.

    Ce ma roade cel mai tare este piatra vie. Daca are cineva de vanzare vreo 2-3Kg dati-mi de stire. Mi-ar fi de mare ajutor.


    Live sand by Sergiu Ciubotariu, on Flickr


    Live sand-aragonite by Sergiu Ciubotariu, on Flickr
    Last edited by cibserg; 14-03-2011 at 15:47.

  10. #10
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    de unde ai luat live-sand sergiu?

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •