Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: JBJ 28g HQI

  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Scotland
    Posts
    234
    Post (Dis)Likes

    Smile JBJ 28g HQI

    salutare tuturor ,desi nu vad mare activitate in sectiunea marine am zis ca nu ar fi rau sa incerc sa dau un start la noi discutii pe tema ,prezentand micul meu acvariu care ruleaza de doar 2 luni .
    si avem la capitolul hardware :
    -acvariu all in de 28g de la JBJ sau D-D varianta UK
    -2 pompe recirculare 2400/h
    -koralia nano pompa de curent
    -filtrare in 3 stagii care au ramas doar 2 dupa ce am redus cutia pentru a face loc sparturii de piatra vie si cheato
    -skimer actionat de pompa aer si woodstone
    -lumina HQI 150w ,14000 k + 4 leduri pt night mode + arcadia blue LED 1w adaugat anterior
    -sistem de 4 coolers pentru incercari timide de a tine lampa halida la o temperatura rezonabila
    - incalzitor 150w doar pentru timp de noapte ziua nu cred ca lucreaza
    live stock :
    -piatra vie aprox 25 kg fully cured fiji ,cel putin asa se laudau cei de o vindeau
    -nisip viu amestecat cu aragonit si ceva spartura de corali
    -echipa de intretinere cu app 8 turbo snails ,4 hermit crabs ,2 cleaner shrimps si ceva fan worms daca se pun si ei aici
    -pesti doar u maroon clown dupa ce un cardinal a hotarat sa termine socotelile cu viata la mine in acvariu nua dupa 3 zile
    -corali deja sau adunat cativa - sun coral ,organ pipe coral ,candy cane ,torch coral ,goniopora,plate coral plus ceva polyps galbeni,rozi si maro
    -cateva macro alge dragute deocamdata venite printre achizitii
    Apa folosita este de osmoza ,sarea Red Sea Pro ,teste Salifert plus cateva solutii de conditionare a apei ca iod ,magneziu ,fitoplancton si alte trace
    Acesta este primul meu acvariu de apa sarata si a fost primit cadou de la scumpa mea sotie cu ocazia craciunuli trecut ,ma rog comanda a fost facuta atunci acvariul ajungand la mine putin dupa revelion .Deci ciclarea a inceput aprox pe 12 ianuarie cu 5 kg de live rock iar dupa 2 saptamani inca 20 kg au intrat in acvariu .
    Am trecut prin toate stadiile specifice ciclarii ,apa tulbure ,explozie de alge ,regresie si apoi iar explozie de alte alge pana cand dupa doar doua saptamani de la aditia celor 20 kg de piatra testele aratau o apa "ideala " pentru aditia de live stock ceea ce am si facut .
    Singurele probleme au fost moartea a 2 hermit crabs si a unui cardinal ,crabii stiu sigur ca au murit din vina mea ,nu am avut rabdare sa-i aclimatizez la acel moment dar cardinalul habar nu am ,totul parea sa fie ok cu el chiar manca din prima zi nu dadea nici cel mai mic semn ,ca dupa 3 sau 4 zile sa-l gasesc infipt intr-o gaura din piatra ,oricum nu cred sa fi ramas blocat in piatra si asta sa-i fi adus moartea .
    Alte mici probleme ar fi cativa locatari nedoriti ,celebrii hitchhikers dar nimic peste care nu am putut sa trec sau sa elimin .
    pffff ar fi multe de povestit despre corali,apa ,pesti ,nisip,filtrare .......dar mai las si pt alta data ca sa nu se epuizeze subiectul ,asa ca mai bine va atasez si cateva poze .
    Oricum va rog mult nu evitati sa criticati ,sugestionati sau intrebati absolut orice in legatura cu acvariul






























    imi cer scuze ca nu am asezat pozele intr-o ordine ,dar se pot vedea stadiile ciclare ,alge ,noi locatari asa de o ideie in rest voi mai adauga in timp
    Sper sa va placa ,mai e mult de lucru la el coralii nu sunt in pozitiile finale Goniopora cred ca va pleca pt ca e prea mare pt acvariul meu si oricum e un coral mult prea pretentios dupa spusele multora ,dar nu de asta mi-e frica pentru ca oricum am de gand sa ajung la ceva SPS-uri cand acvariul se va maturiza caci de asta am ales halidele la un acvariu asa mic .
    Multumesc celor care au avut rabdare si numai lor ,sa auzim de bine

  2. #2
    Member didip's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    galati
    Posts
    239
    Post (Dis)Likes
    Salut si bine ai venit printre impatimitii de acvarii marine. Incearca sa ascunzi incalzitorul. Nu ai spus nimic despre valorile testelor la apa, despre schimburile de apa, cat de des le faci, ce cantitate de apa schimbi. Ce folosesti la filtrarea biologica, la filtrarea chimica?
    Numai bine si toate cele bune.
    2 Rio 240lt, 54lt.
    Evolution marin
    66 g Reef Tank

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Scotland
    Posts
    234
    Post (Dis)Likes
    multumesc pentru reply !
    pfff cu incalzitorul deocamdata nu e usor ,desi am in spate spatiu destinat lui nu am reusit sa-l montez acolo pentru ca este un pic mai lung decat i-mi permite acel spatiu mai ales dupa ce am bagat spartura de piatra vie in incercarea de a construi un mic refugiu ,dar situatia se va rezolva si incalzitorul va fi mutat n spate .
    Pana acum schimburile de apa au fost de 20 l saptamanal si cred ca asa vor fi si de acum incolo .
    Despre filtrare;acvariul a venit dotat cu o caseta cu 3 medii filtrante -burete pt retentie mecanica,carbune activ si al treilea siporax
    -la acestea am adaugat initial ceva piatra vie aproximativ 1 kg ,cam atat a incaput
    -cand am gasit sa cumpar chaetomorpha am decis sa scurtez caseta cu medii filtrante de o camera si sa adaug alga ,peste ceva timp am de gand sa modific putin caseta din nou eliminand carbunele activ si ramanand numai pe filtrare mecanica plus spatiu din belsug pentru chaeto ,rubble rock si incalzitor
    -tot la capitolul filtrare incadrez si skimerul de care am amintit in descriere pe care il folosesc doar 12 ore pe zi
    -plus cele aprox 25 kg piatra vie si un strat de 3-5 cm de nisip viu pentru filtrare biologica !
    uitam sa mentionez de saculetul cu zeolit (ChemiZee de la Aqua one ) inghesuit si el in spate doar preventiv
    testele de apa cum am zis sunt de la salifert si am fost placut impresionat sa vad ca au fost in limte rezonabile inca de pe la inceputurii
    ultimele teste vinerea ce tocmai a trecut inainte de schimbul de apa
    PH-8,1-8,3
    kh-7,2
    no2-0
    no3-<12,5 dar foarte aproape de 0
    nh4-0
    po4-0
    I-aproape nedetectabil de acea de ieri am trecut la aditie de iod
    Ca-initial mic 330 dar dupa aditie si testare regulata nu coboara sub 450
    Mg-900 dar dupa prima aditie am reusit sa-l aduc la 1300 cam brusc zic eu dar nimic rau nu pare sa se fi intamplat
    salinitate 1.024 dar cred ca o sa o cresc la 025 curand

    In plan este ca si acvariul plantat de langa sa devina un mic salt water ,este un Arcadia de 35 l la care am aditionat alte 2 lampi de 11w chiar inseara asta o sa-l desfac ,intrebarea catre voi este daca e ok sa pastrez filtrul canistra eheim 2213 fara mediile filtrante ci doar cu spartura de piatra sau chiar siporax ,si apoi mai am un mic hang on dar prea mic sa faca singur fata .
    eiii si cam asta am acum in cap alte detalii va pot furniza doar la cerere )

  4. #4
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    arata bine.
    ce pesti doresi sa mai bagi in el?
    "acvariu all in de 28g de la JBJ sau D-D varianta UK"
    de unde l-ai achizitionat?
    si daca nu te superi, cat a costat?

  5. #5
    Base member yonutzzz_92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Piata Rahova
    Posts
    412
    Post (Dis)Likes
    Frumusel bazinul, dar incalzitorul strica .... de ce nu bagi un Aquael Easy Heater?
    Bafta.
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Scotland
    Posts
    234
    Post (Dis)Likes
    da am uitat sa precizez ,de fapt am considerat a nu fi foarte important ca de un an nu mai locuiesc in Rom ,asadar acvariul e cumparat din UK si a costat 400 lire aprox 2000 RON in acelasi pret fiind inclus si standul care nu e foarte stabil dar cel mai bun e cel pe care-l ai asa ca ...
    Pesti as mai adauga ,dar mai astept ,pentru ca initial au intrat in acvariu 2 maroon clown dar in aceiasi zi unul mai micut a fost muscat pana a murit de catre celalalt ,stiam ca pot fi agresivi dar nu mi-am imaginat ca o sa-l fugareaasca peste tot in acvariu ,si asta dupa ce l-am crezut pe simpaticul manager de magazin ca ii tine separati doar ca sa aiba varietate mai mare de specii in mai multe acvarii .Apoi evenimentul cu cardinalul care initial am crezut ca a murit din cauza calitatii apei (pe asta nu la mai atacat nimeni ) dar testele ziceau ca apa nu are nici o vina ,apoi la urmatoare excursie la acelasi pet shop am observat ca din macar 10 cardinali ramasi dupa ce-l cumparasem pe al meu ,nu mai era nici unul;e drept trecuse o saptamana dar de obicei vanzarea nu e atat de rapida la acel pet shop .Ma rog am zis si eu ca-s prea carcotas si ca poate s-au vandut .
    Oricum la acest pet shop am gasit cea mai buna piatra vie ce-i drept mai scumpa decat in alte parti dar am preferat asa ,ideia e ca ,ca sa aleg piatra am intrat in spatele peretelui cu acvarii display unde am avut neplacuta surpirza sa vad doar 2 bazine in jur de 300 l cu piatra si nimic mai mult nu carantina nu nimic .Deci am hotarat sa nu mai cumpar de la acel magazin ,atata doar ca pana la urmatorul am de condus nu mai putin de 150 km dus ,dar asta e asa ca saptamanal pana acum sambata dimineata am excursie .
    Nu stiu care mai sunt preturile pt marine in rom dar am vaga impresie ca aici sunt mai mici decat la noi sau cel mult la fel !
    Last edited by realoz; 06-03-2011 at 23:29. Reason: adding

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Scotland
    Posts
    234
    Post (Dis)Likes
    ideie buna cu incalzitorul ,o sa comand de pe internet ceva macar asemanator ,caci de gasit a fost imposibil in magazine ,stiu ca e urat da n-am undeeee :( puteam sa-l scot la poze macar ,vina mea

  8. #8
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    Nu recomand EasyHeater. Am vazut prea multe acvarii "fierte" din cauza problemelor pe care le au la termostat. Recomand insa tot de la Aquael, NeoHeater. Pretul e triplu, dar face toti banii. Acesta din urma are termostat electronic (controller daca vrei sa`l numim asa...).

  9. #9
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Salut Cristi.
    Dar cum de ti-ai adus aminte de noi dupa atata timp?
    Inteleg ca lucrurile merg bine acolo si nu ai avut timp de stat pe forumuri...
    O sa te tot intrebe lumea de unde ai luat una si alta deoarece la locatie al lasat Br si Gl.
    Despre acvariu nu ma pronunt, deoarece cu orice ai fi venit ti-as fi zis: bravo man, nu te lasi si bine faci. Oricum acolo ai alta deschidere, asa ca o sa fie bine.
    Eu astept sa treaca vreun an si sa vii aici cu unul de 1 tona (ma rog, x metri cubi sau litri).

    Bafta si sa ne revedem sanatosi!

    PS In nici un caz easy heater. Ia-ti un controller de temperatura ca lumea si anexeaza-l la un incalzitor ca lumea. Sau cum vrei tu, ca stii tu ce faci, esti baiat destept.

    Regards,

    Cristi
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Scotland
    Posts
    234
    Post (Dis)Likes
    salutare ,hehe de uitat nici nu poate fi vorba chiar imi lipsesc intalnirile drumurile la Liviu si altele ,dar am stat cu ochii permanent pe sectiunea intalniri zonale de parca eram sigur ca urmatoare sambata pot fi si eu prezent .
    Lucrurile merg minunat aici deocamdata ,cu timpul liber intradevar nu stau prea bine dar ala cat e mi-e suficient sa ma ocup de ce-mi place .Nu aveam deci cum sa ma las de acvaristica atata timp cat eu chiar o fac din placere.
    Am fost un pic speriat la inceput de gandul de a avea un marin ,nestiind foarte multe ,neavand nici cea mai mica experienta in domeniu ,ma steptam sa fie mult mai dificil si tot asa de aceea am ales sa incep cu un acvariu mic dar complet ,in ideia in care un eventual esec nu ar fi fost catastrofal pt moral si buget .
    Deocamdata nu am intampinat probleme ,am citit muult ,am retinut o parte o alta parte e salvata prin computer sau ramasa pe forumuri ,si asa sper sa merg inainte cu asta mic pana in momentul in care o sa cred ca sunt in stare sa ma apuc de cel mare care e proiectat deja .
    Sunt foarte multumit de cum arata acvariul meu ,si nu ma refer la rock scape ,sau live stock neaparat ci la cum evolueaza lucrurile .
    Multumesc mult pentru interventie si sper sa ne vedem curand -drumul pana in scotia nu e chiar atat de lung cu avionul iar usa de la mine e deschisa

    Iar ca sa fiu si on topic ,dintre cei care au sau au avut corali diversi de-a lungul timpului cine ma ajuta cu sugestii pentru achizitii si pozitionarea lor pe viitor ,piatra vie se poate vedea in pozele de mai sus ca sa aveti ideie de spatiul pe care il ofera
    Multumesc

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •