Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12

Thread: JBJ 28g HQI

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Pana una alta, poate imi lasi un PM cu noile date de contact, acum cat avem un subiect comun cel putin cat esti pe nano.
    In rest, intrebarea ta legata de asezarea coralilor/polipilor isi gaseste raspuns numai dupa ce bagi mana in acvariu ca sa le gasesti loc. Luind in considerare ca asezarea fragurilor sau pietrelor suport pentru corali se face cel mai bine cautand locul cu rabdare, astfel incat hardscapeul sa ramana stabil, e greu de dat sfaturi de la distanta.
    Bineinteles, mai poti apela si la diverse produse de fixare, dar eu unul nu am gasit nimic care sa ma satisfaca pe termen lung. Cu alte cuvinte, chiar daca prima senzatie era ca fixarea s-a produs, dupa o perioada destul de scurta, se pierdea priza si ramaneai cu piatra in mana.
    Poate acolo gasesti un sfatuitor cu bune intentii dar si cu experienta si te indruma catre un produs care face fata in timp.
    Un singur gand iti transmit: ai grija de unde cumperi pestii, poate gasesti un om sanatos la cap care ii carantineaza macar 1-2 saptamani (cu toate ca e putin, dar poate ai sansa sa vezi daca au un inceput de boala sau parazitoze). Altfel joci la ruleta ruseasca. Si au mai jucat si altii, si s-au fript.
    Ca unii au expus problema public, in ideea de a sensibiliza pe restul care cred ca lor nu li se poate intampla, e una. Dar (si crede-ma ca sunt bine informat) au mai patit-o destui pe aici, numai ca au mers pe neve.
    Eu, impreuna cu alt acvarist de apa sarata din Galati, avem acum macar 1 bazin de carantina si nu exista vietate care nu trece pe acolo inainte de a intra in acvariul lui sau al meu. Iar trecerea este de cel putin 1 luna, timp in care vietatile sunt observate cu rabdare, zi de zi, iar la primul semn incepe tratamentul. In acest mod, uite ca am pesti in bazin din 2008 care traiesc bine merci pe langa altii nou introdusi.
    Din partea mea, care tin un nano de vreo 2 ani "in viata", doar 2 recomandari (care pentru mine sunt reguli):
    1. Schimburile de apa saptamanale de 10-15% sunt viata unui nano;
    2. Salinitatea 1.026.

    In rest mai vedem, bafta si spor iti doresc!

    PS Cu sun coralul ai viata grea daca nu il hranesti ca pe bebelusi. Astuia nu-i ajunge ce gaseste prin apa, chiar daca dai fito saau zoo plancton in masa apei.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Scotland
    Posts
    234
    Post (Dis)Likes
    da ,asa e cu coralii greu de pozitionat ,desi am zis ca am loc pe piatra sa pun mai multi corali decat am de gand ,pare sa nu fie asa ,plus ca nu am stiut sa aleg si am acum uriasii goniopora si organ pipe care cu greu am gasit unde sa-i asez dar nu sunt multumit deloc de ei .Am reusit sa scot un frag din organ pipe ,restul va pleca si chiar daca imi place mult cum arata si se comporta goniopora din pacate va pleca si el dupa ce o sa incerc sa scot un mic frag si din el .
    Cumparatul pestilor va fi o loterie in cazul meu dupa ce mi sa spus ca nici ce-l de al doilea pet shop la care obisnuiesc sa ma duc nu carantineaza ,adica pestii sunt in acavrii separate gen carantina dar tot de acolo se si cumpara pestii asa ca daca ai norocul sa ca pestele sa fii stat acolo de ceva timp inseamna ca a stat in carantina dar daca e debia venit ti-l va vinde cu aceiasi placere. De aceea am decis sa transform si plantatul (la care tineam mult) in salt water si in ideia unei carantine .
    Voi ridica salinitatea la 1.026 cum multi mau sfatuit ,fac si schimburile saptamanal dar daca apa va fi stabila pe viitor vrea sa raresc schimburile la 2-3 saptamani .
    Cu sun coralul nu e greu deloc ca eu is inebunit sa-i dau papa aproape in fiecare zi ,crevetei cruzi ,artemia papa de toate .
    Chiar am vazut un black sun coral de care m-am indragostit dar nu l-am cumparat ca nu stiam nimic de el si am zis sa nu mai iau pana nu ma documentez ,sper sa-l mai gasesc .
    Ma enerveaza cleaner shrimpii care ma baga in sperieti naparlesc cam des la doua saptamani mai vad cate-o carcasa in acvariu ,azi dimineata sincer m-am speriat eram sigur ca au murit cand am vazut 2 carcase goale si cu ceva pigment rosu pe ele ,am zis gata astia au naparlit de tot dar ei erau bine mersi pe sub pietre si au iesit imediat cum mau simtit ,sunt niste super mancaciosi,si ei si clovnul mananca din mana din prima zi n-au fost deloc timizi .
    Am inteles cum ca aditia de iod "ajuta" la naparlire ,acum, subiectul era dezbatut ,o parte sustinea ca ii ajuta ,altii ca acesta nu e un ajutor ci un stres pt ca acumuland toxine in exoschelet ei incerca sa se debaraseze naparlind mai des ,acesta putand fi un indicator de calitate a apei .Nu stiu ce sa cred ,daca as fi gasit niste studii sa citesc despre ,si nu doar niste discutii as fi putut sa-mi fac o parere ,ma ajuta cineva cu un link pe subiect ?
    Last edited by realoz; 08-03-2011 at 16:21.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •