Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Thread: ajutor

  1. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    219
    Post (Dis)Likes
    @Danbv
    ce parere ai de easycarbo? imi recomanzi sa tin acvariul in blackout 2 zile (cu sau fara co2/nutrientri?), si sa fac dupa schimd de apa pana la 50%, si iluminare(cu 2 sau 3 neoane?) crescut zilnic cate 1h pana la 4-5 ore in prima saptamana/ ce pesti mancori de alge mi-ai recomanda( de preferat ceva mici ca si asa e suprapopulat)?

  2. #12
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Pe timpul blackout,nu este bine sa mai bagi co2...in felul acesta ,o sa-ti moara pestii.
    Iti recomand sa incetezi si cu fertilizarea.In prima saptamina mergi pe doua neoane,iar in momentul cind dai drumul celui de-al treilea neon,poti incepe fertilizarea si aditia de co 2.
    Pesti sunt foarte multi ,incepind de la ancistrus ,otocinclus si altii.Acum mai conteaza ce iti place si tie .
    Cred ca asta este cauza invaziei de alge... ´´si asa e suprapopulat´´.
    Pesti multi, mincare multa =alge multe.

  3. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    219
    Post (Dis)Likes
    as prefera otto , e adevarat ca trebuiesc tinuti minim 3? au nevoie de mancare speciala? de blackout o sa ma ocup in weekend cand am mai mult timp

  4. #14
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    De blackout,poti sa te ocupi chiar acum si in weekend sa te apuci de curatenie.
    Nu este mare filozofie....stingi lumina si acoperi acvariul cu o patura sau ceva pentru ca intunericul sa fie total.

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    219
    Post (Dis)Likes
    am fost in HB berceni si am luat 5 otto, sunt simpatici si sper sa isi faca treaba.

  6. #16
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Sunt foarte buni.
    Incearca sa reduci lumina .

  7. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    219
    Post (Dis)Likes
    da o sa fac blackoutul in weekend s-au apucat de treaba bine si se vede(foarte putin dar se vede). o intrebare daca au alge mai e nevoie sa le pun castravete sau salata?

  8. #18
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Nu .Cind sunt prea multi si nu au ce minca poti sa le completezi dieta cu altceva.Dar pina atunci ,sa-si faca treaba.

  9. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    219
    Post (Dis)Likes
    cred au mancare luni bune la cate alge sunt in acvariul meu. o sa te mai intreb maine despre lumina, ca acum ma duc la somn

  10. #20
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Nu tebuie sa lasi acolo , algele moarte.Dupa blackout, incepi cu schimburi dese de apa si elimini cit poti din ele.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •