Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 104

Thread: fish soup!

  1. #1
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes

    fish soup!

    Va salut!

    Am sa incerc si eu un mic jurnal, desi nu ma pricep.
    Dupa micul Hailea de 20l a urmat marele Tetra de 30l, urmat indeaproape de mastodontul Juwel de 60l.
    Acum e timpul pentru supa de pesti, gatita in oala minune Juwel 240

    Dupa experiente neplacute, o deciclare, gris, o invazie de GSA apoi atacul melcilor comunitari, lucrurile incep usor-usor sa se aseze.

    Sa incep cu o mica prezentare:

    - acvariu Juwel Rio 240, probabil 200l net (n-am masurat precis, dar stiu ca m-au cocosat galetile cu apa in momentul umplerii acvariului)
    - background 3D Juwel STR
    - iluminarea standard a acvariului, 2xT5 @ 54W (planuiesc sa le schimb cu Aqua Medic Plant Grow + Aqua Medic Reef)
    - incalzitor cu termostat Juwel 200w
    - un soi de CO2 difuzer de la Sera, cu tablete
    - filtru extern Jbl Cristalprofi e1500, la care am adaugat Micromec de la Jbl
    - sterilizator Aqua Medic Xelix Max 5w - proaspat luat de la ******, pe care inca nu l-am montat, o voi face sambata
    - substrat Jbl Aquabasis
    - pietris Dekoline, brown
    - 4 cioate, 1 cu riccia, 2 cu anubias nana, 1 gol-golut
    - fertilizare: Jbl Feropol 24


    Flora si fauna (urmeaza supa!):

    - 5 xiphophorus - ca i-au placut fiica-mii (cred ca sunt doar femele)
    - 5 black molii - ca a vrut nevasta-mea "din aia de catifea neagra"
    - 10 rasbora - ca am vrut eu
    - 1 betta splendens, pe care l-am salvat de la o moarte sigura din acvariul unui inconstient
    - 1 mascul endler, de la dl geo13 si 2 femele
    - x red cherry - imposibil de numarat
    - 2 SAE

    (mi-as fi dorit 2 cory panda, un card de rasbora si unul de zebre, dar dupa ce le voi gasi o casa chiriasilor enumerati mai sus.)

    - Echinodorus Osiris
    - Echinodorus Amazonicus
    - Anubias nana
    - Limnophilla aquatica
    - Rotala Rotundifolia
    - Egeria Densa
    - Microsorum Pteropus windelov
    - Microsorum Pteropus
    - Pistia
    - Hydrocotyle Leucocephala
    - Eichhornia crassipes
    - Riccia
    - Ludwigia repens
    - Bacopa caroliniana
    - Heteranthera zosterifolia
    - Blyxa japonica
    - Hemianthus micranthemoides
    - Staurogyne
    - Eusteralis stellata
    - Ceratopteris
    - Lindernia rotundifolia Variegated

    Cam atat pentru moment.. astept trecerea timpului, sper sa mearga inspre bine totul.
    Am sa atasez si cateva poze si imi cer scuze pentru calitatea lor, dar eu sunt cosmarul fotografilor..
















    Cam asta e.. ciorba de pesti, nu ma pricep, nu sunt un artizan al acvariilor, dar pentru mine repretinta micul colt de rai din casa.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Bucuresti, sec 3
    Posts
    111
    Post (Dis)Likes
    felicitari, arata superb acvariul. sa ne tii la curent cu evolutia.

  3. #3
    Very high member mogojan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Dej
    Posts
    1,130
    Post (Dis)Likes
    salut...
    arata bine acvariul...ingrijit..dar lumina actuala nu stiu ce sa zic...nu cred ca e suficienta...dar in schimb am vazut ce tuburi ai de gand sa pui pe viitor...si nu pot sa-ti zic decat ca ai facut o alegere extraordinar de buna...si eu am exact aceeasi combinatie..2 tuburi plantgrow si 2 reef white..o sa fi foarte multumit...
    in schimb ar trebui sa te gandesti serios sa nu mai folosesti tablete de alea de co2...sa faci macar o bomba deocamdata..
    si bineinteles pe viitor o rearanjare a plantelor..indesate...ma rog, sti ce vreaus a zic

    in rest pare foarte ok..bafta
    Cine merge încet, merge sănătos. Cine merge sănătos, merge departe.

  4. #4
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Ma abonez si eu la jurna.
    Arata foarte bine acvariul.Asteptam sa vedem cum evolueaza.
    Firul de valisneria arata foarte bine ,dar nu are ce cauta asa in fata.Mutal undeva ,mai in spate .
    Iti doresc ape limpezi.

  5. #5
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspunsuri!
    mogojan, alegerea tuburilor a fost facuta in timp ce iti citeam posturile, tu esti vinovatul
    Lipsa plantelor a cauzat aparitia algelor, iar 50% din ele au fost cumparate ulterior de pe forum, si le-am plantat cum am putut.
    Se pare ca algele se duc usor usor, se mai vad urme pe anubias, dar trece. Am tratat apa si cu Jbl Algol, am avut apa tulbure cam o zi, dar a trecut..
    Momentan astept sa vad care "prinde" apoi voi face o selectie si unde trebuie o "frizura".

    Imi pare rau ca nu am reusit sa-l pozez si pe nenea Beta, poate il vedea cineva si ii gaseam un camin.

  6. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Am inceput operatiunea de montare a sterilizatorului UV.
    Primul hop a fost trecut: filtrul e in partea stanga, iar prizele le am in partea dreapta. Drept urmare, am calcat garantia in picioare, am desfacut soclul becului, am scos firul, l-am tras prin gaurele ca orice om gospodar, l-am montat la loc.
    Acum, stiti povestea cu catelul care a mancat tema elevului.. Am reusit sa pierd manualul, care oricum era saracut in detalii, asa ca am sa va intreb pe voi.
    Sterilizatorul are IN si OUT? Sau pot monta furtunele oricum?
    Pentru prinderea furtunelor exista 2 ștuț-uri. Oare sunt suficient de bune, nu o sa scape furtunul de pe ele? Nu m-as risca sa pun coliere, ștuț-urile par a fi destul de fragile..
    Tara arde si eu ma pieptan
    Last edited by dan.pavelescu; 24-02-2011 at 22:37.

  7. #7
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Da, asa cum ma asteptam furtunul nu sta in ștuț-urile de la filtrul uv.
    De unde satana sa iau la ora asta coliere :( Operatiunea UV se amana pana maine...

  8. #8
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Asteptam sa vedem ce ai mesterit acolo.
    Eu nu am UV,dar din cite stiu nu este bine sa il lasi decit citeva ore,pe zi, daca vrei plante frumose.

  9. #9
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Am fost la ferometal si m-am intors cu buza umflata.. nu au coliere. Ma bate gandul sa fac o treaba romaneasca, cu un patent si niste sarma galvanizata
    Cat despre perioada de functionare a filtrului UV, nu stiu ce sa mai cred.. Citind pe forum, am vazut ca dl. Juwel recomanda folosirea lui o ora pe noapte.
    Pe internet, gasesc alte bazaconii, am sa le postez doar pe cele dubioase si care se bat cap in cap:

    Most effective when run 24/7. - ok, deci sa mearga non-stop, absolut ca vodka
    Most effective if the water is clear. - parca asta era unul din scopurile lampii uv? sa distruga alge si sa mentina apa curata distrugand bacteriile?
    UV light not only kills unwanted organisms, but beneficial ones as well. - pai daca il tin non-stop, nu o sa ajung la o decilare daca imi kilareste si bacteriile benefice?
    Because it can destroy beneficial microscopic organisms that some reef tank inhabitants may depend on as a food source, UV light should not be run during feeding time. - ma rog, aici e vorba de reef-uri, dar ori e non-stop, ori nu
    Should never be run when treating with any drugs or medications. - se aplica si la fertilizarea zilnica (exemplu) cu Feropol 24? sau doar la medicamente?
    UV can also alter the structure of some dissolved chemical compounds. - aceeasi intrebare ca mai sus..

    Incepe sa ma doara si stropul de minte pe care-l mai am..

  10. #10
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    ferometal???
    au aparut atatea magazine de bricolaj si tu tot acolo mergi?

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •