Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 83

Thread: Slow Motion 320 B.C.

  1. #1
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes

    Post Slow Motion 320 B.C.

    Slow Motion 320 B.C.

    De multa vreme planific un proiect in acvaristica ce presupune un acvariu de 320 de litrii, iar acum ma apropii de punerea lui in functiune. Distanta dintre orasul unde stau temporar si locatia unde ma voi muta in viitorul apropiat, nu a facut posibila concretizarea proiectului meu mai devreme. Totusi de 2 ani planuiesc si strang echipamente pentru acest bazin. Avand in vedere ca lucrurile s-au miscat incet, sau incetul cu incetul de aici vine titlul proiectului
    Acum aproape 2 ani am facut suportul acvariului din teava sudata de 3*2 cm, si apoi imbracat in pal de culoarea mobilei ( wenge) precum celalte piese din camera, apoi am achizitionat pe rand componentele sistemului de co2 - majoritatea produse sub sigla firmei Dupla , produse de care sunt mandru si carora le acord incredere deplina datorita calitatii acestora mult peste multe produse vandute sub sigle bine cunoscute pe piata acvaristica, apoi filtrul, iar la sfarsitul anului am achizitionat sticla si siliconul in vederea lipirii bazinului.

    Datele sumare:
    Suport: teava rectangulara 3*2cm imbracat in pal, si blat dublu;
    Bazin: 130*45*55(H); sticla de 10 mm cu intaritoare H
    Iluminare: lampa HQI 2*150watt 6700k
    Filtrare: Eheim 2080( 3 sertare cu ceramica eheim- bilutele alea maro si unul cu perlon)
    Injectie Co2: Sistem presurizat Dupla, butelie 7.5 litrii, reductor, electrovalva, ph controler Dupla Alpha, sonda de sticla, reactor extern ~50cm h;
    Substrat: vreau sa pun pietris de cuartz, combinat cu pietris de rau de aceeasi granulatie, pentru un aspect cat mai natural
    Plante: voi vedea ulterior - insa va fi un plantat desavarsit
    Vietuitoare: ma gandesc la 50 de neoni rosii+20 de rasboras+10 ottocinclus+red cherry, pe care ii voi procura dupa ce se incalzeste un pic si dupa ce voi cicla bazinul.

    Acum treaba sta in felul urmator:
    - astazi cu ajutorul lui Dumnezeu si a prietenilor acvaristi voi transporta bazinul la BC, si sper sa imi incapa in masina pe bancheta din spate : sticla a incaput la limita, acum am sa vad daca incape bazinul gata lipit
    - diseara vreau sa mai verific odata dulapul acvariului si sa il asez la cumpana;
    - maine vreau sa gauresc tavanul pentru a prinde lampa suspendata;
    - restul de treburi mici : de asezat filtrul , furtunele, reactorul de co2 samd samd

    Acvariul il voi umple cu apa peste inca 2 saptamani,( are doar 2 de cand l-am lipit) si apoi il voi lasa la ciclat. De entuziasmat sunt entuziasmat si abia astept sa il vad stabil, insa daca am asteptat atat de mult , inca 2 samptamani pana voi pune apa in el, e egal cu 0 )

  2. #2
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Suna bine, salutam acest nou jurnal.
    Succes !
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #3
    Very high member mogojan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Dej
    Posts
    1,130
    Post (Dis)Likes
    bafta cu noul proiect...abia asteptam sa-l vedem cu ierburi in el..
    Cine merge încet, merge sănătos. Cine merge sănătos, merge departe.

  4. #4
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Deci sa inteleg ca l-ai lipit in Iasi si vrei sa il cari in Bacau? sticla ai luat- o pina la urma din Bacau????
    Spor la treburi

  5. #5
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Da, Mihai, sticla am luat-o de la Bacau, multumesc de indrumari tie si lui Adrian. L-am lipit in Iasi la un bun prieten care a facut multe acvarii si tineam sa iasa bine asa ca am dus sticla cu masina la Iasi si acum il duc la Bacau . oricum merg o data la 3-4 sapt de la Iasi la BC iar bancheta din spate e goala tot timpul.

    Sti tu vorba aia:
    - sticla 290 de lei;
    - silicon 40 de lei;
    - diverse 20 de lei;

    un acvariu bine facut: PRICELESS!!!

  6. #6
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Un acvariu care nu curge: Priceless!! vroiai sa zici nu?
    Schimba si tu pe odiosul ala din poza ca-mi vine sa vars cand il vad ..

  7. #7
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Ei deci pina la urma ai iesit binisor la pret cu sticla desi presupun ca in pret a intrat si cantuitul la mine iese cam 86 de lei m 2 fara cantuit la tine e 115lei/m2 sau au crescut preturile mai mult dect anticipasem eu
    Mda eu bazinul l-am lipit singur a fost primul bazin mai mare de 150l lipit de mine dar nu sint super multumit probabil se putea mult mai bine de atit deci intradevar mina cuiva care se pricepe .....priceless!!!!

  8. #8
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Am pus fund dublu, daca nu ma insel mi-au iesit total 3.2 mp de sticla, si da a intrat si slefuitul latimilor de la lateralele mari.

  9. #9
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Huh, de ce ti-e frica nu scapi. Ma gandeam ca acvariul nu o sa incapa perfect pe bancheta din spate, datorita cotierelor si asa a si fost. L-am dus insa cu usa deschisa 10 cm insa legata zdravan si bandajat cu polistiren sa nu fac vre-o dauna masinii si nici acvariului si dupa 130 de km, am ajuns safe acasa.
    Weekendul asta a fost destul de aglomerat si am reusit sa duc la bun sfarsit urmatoarele:
    - am montat lampa pe tavan. Aici am vrut sa fie cat si cat mai safe ca sa tina si am dat gaura de pe o parte pe alta a tavanului ( fiind la etaj) si am pus bara filetanta de 6- saibe si piulite in pod, si in camera un inel cu filet. Macar stau linistit ca nu o sa cada.



    - apoi, am asezat dulapul la cumpana, am pus acvariul pe polistiren extrudat, l-am centrat si apoi a venit inspectia tehnica si controlul calitatii:




    Dupa ce am primit ok-ul am pus pietrisul ( o parte ca trebuie sa mai pun o galeata) si momentan arata asa:



    Peste 2 saptamani voi ajunge din nou la BC si voi completa cu pietrisul necesar, il voi umple cu apa si voi da drumul la filtru.

    Sfaturi, pareri?
    Last edited by BogdanHojbota; 21-02-2011 at 09:03.

  10. #10
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Eu vreau sa te critic, întăritoarele nu au ce cauta la un bazin open-top. In rest, mobilerul, lampa se potrivesc şi arata bine.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •