Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 27 of 27

Thread: Acvariu marin 540 l

  1. #21
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes

    Transformare totala

    Chiar ca a trecut muuult timp de la ultima actualizare, dar uitati ce s-a intamplat:
    Dupa scarba initiala dedupa dezastru amdecis ca trebuia sa continui, asa ca acest bazin a primit un `fratior` mai marisor 180x55x55 cm:



    Acesta (cel din dreapta) a primit cam tot ce era mai bun, pe un concept mai modern, incepand cu filtrarea dar si cu `aerisirea` display-ului.
    Bazinul din aceasta prezentare, dupa ce a stat `la uscat` aproape un an, a devenit gazda unui pui de Bamboo shark.
    Totul este simplu:
    Strat de 2-3 cm nisip si spartura de coral (provenite din refugiu)
    Skimmer
    Pompa de valuri 2x3000l
    Incalzitor
    Sistem de autocompletare rudimentar
    Cateva fire de macroalge
    Decor simplist: o piatra sub care se refugiaza si un tub ceramic prin care mai face giumbuslucuri.
    Schimburile de apa (deocamdata umplerea) se fac cu apa de la cel alaturat, de recif.

    De fapt am cumparat un ou, dar acesta a eclozat pe drum, asa ca m-am trezit cu rechinul in punga :-o
    Dupa o saptamana a gustat de la prima incercare putina artemia, acum mananca foarte bine si krill si carne de peste.
    Asta am asteptat sa se intample pentru a-i face ”introducerea”.
    Chiar daca e o specie nocturna, reactioneaza cand aprind lumina si ma urmareste in speranta ca primeste ceva.
    Curajos din fire am si pus mana pe el (am zarit un punct alb dar era un firicel de nisip) si pot spune ca e foarte aspru pana in varful cozii.
    Deocamdata ramane singur, dar astept sugestii referitoare la un posibil coleg de ”celula”, cu singura specificatie: sa nu fie tot rechin.
    Pentru a preintampina discutii referitoare la spatiul alocat, este in regula ce am pana va ajunge la 50-60 cm, este un rechin batoid linistit, daca va trece de aceasta dimensiune voi vedea atunci ce-i de facut.
    Mai pun o poza cu micutul, cu nasucul ”in vant” dupa mancare:



    dar si un filmulet cu un exemplu de atitudine dupa ce i-am scapat o bucatica mai mare de carne:


  2. #22
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    CRechinul se hraneste ine, creste, dar pana deschid alt topic, postez aici cateva poze facute acum 6 luni de un amic acvariului ”din dreapta”, care iarasi m-a luat total pe nepregatite. Asa ca iar poze ”netrucate”:











    Acum si acesta a evoluat, doar sa mai prind amicul pentru update la zi.

  3. #23
    Base member Ceatza's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Iasi
    Posts
    441
    Post (Dis)Likes
    Salut jwel cam zgarcit cu pozele nu ti se pare , asteptam update ul ala da nu mai vine odata!

  4. #24
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Mai astept cate un amic pe la mine pentru niste poze mai de calitate....

  5. #25
    High member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    547
    Post (Dis)Likes
    @juweltrigon190 - Felicitarile mele , eu nu ma pricep deloc deloc la marine dar ochiometric strig BRAVO foarte frumos!!! Si la modul cel mai serios, acvariile pot fi vazute live??? tigan nu-s dar nu in fiecare zi poti vedea asa ceva....

  6. #26
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Pai le am la birou, asa ca pot fi vizitate usor, doresc sa raspandesc microbul si mai mult in zona. Asta doar pentru ca acum 4 ani eu nu am avut aceasta sansa

  7. #27
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Hai sa ma tragem un ochi prin saratel:


Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •