Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Thread: Acvariu marin 540 l

  1. #1
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes

    Acvariu marin 540 l

    Iata ca a sosit momentul sa prezint si eu sistemul startat in aprilie 2010:

    Acvariu 150x60x60, din care am separat cu policarbonat un refugiu de 30x60x60 deservit de o pompa de 270 l/h, cu DSB, cioburi de piatra vie, mangrove si caulerpa.
    Lumina, exclusiv LED, programata pe un 3680W Aquarium Programmable Timer for Light /Wave Maker, 08.00-22.00 compusa din:
    1 x Weipro L90
    1 x Weipro L60 (more blue)
    1 x Weipro C120
    Moonlight banda

    Filtrarea:
    Piatra vie 43 kg din 5 surse
    Canistra Tetratec 1200 cu spartura coral grosiera bine inoculata cu Microbe Lift gel filter, Seachem Purigen, JBL PhosEX ultra, Blue Zeolite si carbune activ, pe retur cu UV JBL AquaCristal 9W si cap rotativ la capatul rainbar-ului.
    Filtru Boyu EF 05 cu Seachem Purigen, Phosphat Stop – Aquatic Nature, Blue Zeolite si carbune activ.
    Skimmer Weipro SA 2014 cu pompa Ocean Runner 1200

    Aditii:
    Reactor calciu ATB 150 comandat de un controler Weipro 2010, plin cu aragonit CaribSea.
    MicroBacter 7 – doza zilnica de intretinere
    Fiolele BioKit marin si BioClean de la Prodibio (pana se vor epuiza)
    ReefBugs

    Pesti
    1 x Zebrasoma Xanthurum
    1 x Naso Blonde
    1 x Zebrasoma Scopas
    1 x Nemateleotris Magnifica
    1 x Sphaeramia Nematoptera
    1 x Yelow prawn goby
    1 x Six line wrasse
    4 x Chromis viridis
    Zilele astea va sosi si o pereche de clowni, voi vedea ce colt le amenajez.

    Nevertebrate:
    1 x Stenopus Hispidus
    1 x Lysmata Amboinensis
    1 x Tridacna maxima blue
    2 x Blue legs hermit crab
    1 x Stea rosie-portocalie
    6 x Nassarius
    3 x Trocus
    1 x Turbo
    2 x Castraveti de mare

    Corali – mai multe specii de corali moi, Montipora cap verde si un ciob rosie, ciuperci, actinii.
    Teste - inca merg pe JBL MarinLab.

    Acvariul inca arata ”wild”, isi revine dupa neglijarea de sarbatori, dar nici nu prea am varinate de aranjare a pietrelor cat timp fac achizitii, lipiri si relocari de corali.

    In continuare niste poze facute in graba, revin cu altele dupa ce curat sticla.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by juweltrigon190; 12-02-2011 at 17:32.

  2. #2
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Felicitari,imi place tot ce vad,dar ,calitatea pozelor lasa de dorit.
    Ai cu ce sa te lauzi ,deci cauta un aparat foto bun.
    Asteptam poze noi.

    O seara buna...DAN.

    P.S.Si eu sunt in aceeasi situatie ,nici eu nu gasesc unul bun.

  3. #3
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Merci de aprecieri, aparatul e doar una din probleme, ar ma fi un pic de reefscape, sa rad coralina de pe geamuri, invazia de aiptasia, inca lucrez la propagarea coralilor = pietre mici, instabile, pe care tot le mut in cautarea pozitiei perfecte.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    eu as mai lipi si o bucata de colant in partea de sus, astfel incat sa nu se mai vada portiunea de aer de deasupra apei

  5. #5
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Da Cristi asa-i, dar cu wavebox-ul sa vezi ce miscare face in acel spatiu, de te apuca pe loc raul de mare. Mai pot baga apa, dar mi-o arunca peste peretele dinspre refugiu. Si doar prin acel spatiu se vad coralii la culoarea lor adevarata.
    Oricum, nu pot decat sa ma bucur daca doar atat ai de reprosat

  6. #6
    High member Danbv's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    BRASOV-STEAGU
    Posts
    897
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Sunt de acord cu CARBONE.Trebuie sa maschezi partea de sus,cu o banda sau altceva.
    In rest totul este bine.

    O seara buna...DAN.

  7. #7
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Chiar daca nu prea scriu, zilnic se intampla cate ceva la acest acvariu care e in dreapta mea la birou.
    Am mai descoperit azi inca un mancator de aiptasia: actiniile. De dimineata era una aplecata pe substrat, am zis ca s-a rasturnat cu piatra, iar cand am indreptat-o, avea pe tentacule cateva bobite de nisip cu o aiptasia mare. Am stat sa vad ce se intampla, dar imediat tentaculele au prins aiptasia si dusa a fost!
    La celelalte le-am dat eu cateva aiptasii de pe substrat, cu tot cu nisip, acum elimina doar nisipul.

  8. #8
    High member goldmann's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Sighetu Marmatiei
    Posts
    524
    Post (Dis)Likes
    Habar n-avem noi(cei cu ape"indulcite") ce tot ne zici(scrii),dar suntem foarte curiosi,fa un filmulet,sau macar poze,te rog!

  9. #9
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    Da, te cred, dar uita-te un pic la ce poze am produs eu in primul post. Nu am nici o treaba cu fotografierea, dar cred ca e timpul sa apelez la un coleg mai experimentat (sa nu zic faptul ca exceleaza la acest capitol, si dintr-un peste congelat scoate o minune vie).
    Revenind la ideea de mancatori de aiptasia, fiecare actinie a primit cate vreo 6-7 bucati si cred ca ar mai fi vrut. Tot eu sunt ala care cresc macroalge in refugiu (consuma ce elimina pestii) cu care ii hranesc tot pe acei pesti, care chiar prefera aceste alge. Iata doua exemple ca nimic nu se pierde, totul se transforma (conserva).

  10. #10
    High member djphazer's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Constanta
    Posts
    982
    Post (Dis)Likes
    Interesanta informatie referitoare la actinii. Chiar nu stiam. Ce stiam insa, e ca aiptasia inteapa al naibii de rau, dar se pare ca actiniile sunt "mai dihai" sau eventual imune la intepaturile de aiptasia.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •