Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: ajutor alge

Member
    Post (Dis)Likes

ajutor alge

buna seara de cand am pus noile neone am observat niste alge(cred).neoanele sunt 2XOsram 830 de 15W si 1 X Osram 865 de 15W. am observat ca s-a asezat numai pe un anumit tip de plante.
    Multumesc
    HPIM1249.jpgHPIM1251.jpgHPIM1248.jpgHPIM1252.jpg
    PS mai sunt si pe alte plante (din acelasi tip) dar nu am putut sa le fotografiez

High member geo13's Avatar
    Post (Dis)Likes
    vezi aici cred ca asta este alga :http://forum.acvarist.ro/showthread....staghorn-algae

si aici este un articol bun http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

Aquarium expert marian4232's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Banuiesc ca stii care e cauza deja.

Da, lumina.
    Nu neoanele ci lumina.
    Ce volum are acvariul tau?
    Ce iluminare aveai in trecut?

CO2 ai?

Member
    Post (Dis)Likes
    100 de litri dintre care banuiesc ca folositit 80-90 o iliminare slaba: 2 neone de 18w care erau mai mari decat acvariul, asa l-am luat , un aquarele si un glo mai multe detali nu stiu. din cate am vazut erau pe sfarsite. odata cu capacul am pus si noile neoane. co2 am dintr-o bomba cu drojdie si difuzor ceramic o schimb cam la 3 saptamani. folosesc dimineata 3 ml macro si micro dupa forum

Post (Dis)Likes
    Aveai 36W de lumina care era pe duse oricum.
    Ai pus 45W, tuburi noi dar CO2-ul si fertilizarea le-ai pastrat la fel.
    Prin marirea cantitatii de lumina, creste si cererea de carbon si ceilalti nutrienti.
    Adauga mai mult CO2 in primul rand sau mai stinge 1 neon.

Member
    Post (Dis)Likes
    asa arata capacul pe interior HPIM1254.jpg crezi ca ajuta folia la ceva?
    cum pot adauga mai mult co2? este nevoie sa adaug mai mult micro si macro?
    alga dispare de la sine?
    intrebare co2 trebuie sa mearga si noaptea?

Post (Dis)Likes
    E bunicica folia.
    Poti adauga mai mult co2 daca faci intr-o sticla de 5L (cele de apa plata) sau sa faci bomba fara gelatina.
    In timp ar trebui sa dispara.
    Ca sa ajuti la disparitia ei, indeparteaza cat de multa poti manual.
    Daca ai bomba si ai vietuitoare in acvariu o faci pe riscul tau. Nu iti cunosc acvariul sa iti pot da un sfat daca trebuie lasata si noaptea sau nu.

Member
    Post (Dis)Likes
    care ar fi dozajul de ingrediente pentru cea de 5 L? am incerc sa trag cu penseta dar se rup greu si foarte putin din alga. am sanse mai mari sa rup frunza decat alga. asa ma gandeam si eu ca nu trebuie sa mearga noaptea. bomba fara gelatina nu este periculoasa ? exista sansa sa moara pesti din lipsa de oxigen? sa renunt la bomba asta e facuta de 2-3 zile si sa trec la una fara gelatina?

Post (Dis)Likes
    Dozaul trebe dublat daca pana acuma faceai in sticla de 2L.
    Este periculoasa daca nu stii ce pH si ce concentratie de co2 ai in acvariu.
    Eu insa nu am reusit sa bag atat co2 incat sa omor vietatiile. E drept ca nu am experienta multa cu bomba. Cand am folosit-o a fost ceva temporar pana am primit sistemul presurizat.
    Daca stai cu ochii pe ea in primele zile si observi si pestii, vei observa daca sunt deranjati de prea mult co2.

Acvariile sunt diferite si reactioneaza diferit la astfel de schimbari.

De ce lipsa de oxigen?
    Daca bagi co2, asta nu inseamna ca vei avea mai putin oxigen.

Pentru inceput renunta la un neon si inlatura cat de mult poti din alga.
    Dupa aceea cand ai timp, experimenteaza cu bomba cu gelatina in sticla de 5L sau bomba fara gelatina in sticla de 2L.

Cu cat e mai cald in camera, cu atat mai mult co2 se produce.

Varianta fara gelatina produce mai mult co2 insa trebuie schimbata mai des (1-2 sapt).
    Varianta cu gelatina dar la 5L iti produce mai mult co2 datorita unei suprafete de contact mai mare dintre zaharul din gelatina si drojdia de sus, comparativ cu o sticla de 2L.

Speri ca intelegi ce am scris.

High member Sanshoku's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Teoretic nu e prea multa lumina (3x15w=45w :80L=0,56w/L. Doar ca ai facut trecerea brusc. Mai poti adauga plante. Nu e neaparat sa faci bomba in bidon de 5 L. Poti mari debitul de CO2 daca faci o bomba cu reteta obisnuita, cu diferenta ca in loc de 1/2 lingurita drojdie sa pui (aproape) 1 lingurita. Daca mai si picuri putin fertilizant de plante in apa cu drojdie... vine CO2 la greu. Daca poti, opreste noaptea CO2. Plantele au nevoie de CO2 doar in prezenta luminii si a nutrientilor (fotosinteza).
    Ai doua tipuri de alge. Alea de jos sunt alge paroase iar cele de sus sunt Staghorn. Black Moly consuma cu placere astfel de alge, dar nu e cazul sa suprapopulezi iar acvariul. Dupa ce se stabilizeaza, vei scapa de algele alea.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

Page 1 of 4 123 ... LastLast