Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 81 to 88 of 88

Thread: brainstorming - idei pentru gard imprejmuire ieftin dar eficient

  1. #81
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Vita canadiana, am eu in gradina pe un gard, creste foarte repede si e foarte frumoasa, toamna are niste culori deosebite.

  2. #82
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Revin dupa ceva timp cu ceva poze. Din pacate anul acesta am realizat ~ 30% din ce mi-am propus ca m-a atins si pe mine criza...destul de tare.
    Pana acum nu a furat nimeni gardul deci este o raza de lumina.
    Am imprejmuit doar 1000 mp din cei 5000 unde intentionez sa fac o mica livada iar pe terenul neimprejmuit deja am inceput sa platez aluni de padure.
    La anul sper sa termin de facut un foisor, un gratar si o mini casuta din lemn.
    Ovidiu ceva nu am facut bine ca nu mi-a iesit gladita, dar mai am o gramada de seminte de la tine. Acum daca vad ca nu o sa am probleme cu hotii am sa renunt la platat unde este imprejmuirea dar am sa pun cu siguranta in jurul platatie de alun.
    Attached Images Attached Images

  3. #83
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Buna!
    cam cat a costat imrejmuirea? stalpii i-ai pus cu ciment in pamant?
    Am si io linga Timisoara 5700m2 si vreau sa fac o plantatie + cativa stupi!
    Am copilarit si io in Falticeni, cele mai frumoase amintiri...

  4. #84
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Spaierii sunt bagati in pamant fara ciment. Nu mai tin minte exact cat a costat imprejmuriea.
    Spalierii au fost second hand la 9 lei buc(pusi la distanta de 2,5 m). Plasa de sarma 65 ron valul de 10 m si poarta ~ 600 ron. Aici mai intra si sarma + sarma ghimpata, manopera zilieri etc.

  5. #85
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tudor.M View Post
    Revin dupa ceva timp cu ceva poze. Din pacate anul acesta am realizat ~ 30% din ce mi-am propus ca m-a atins si pe mine criza...destul de tare.
    Pana acum nu a furat nimeni gardul deci este o raza de lumina.
    Am imprejmuit doar 1000 mp din cei 5000 unde intentionez sa fac o mica livada iar pe terenul neimprejmuit deja am inceput sa platez aluni de padure.
    La anul sper sa termin de facut un foisor, un gratar si o mini casuta din lemn.
    Ovidiu ceva nu am facut bine ca nu mi-a iesit gladita, dar mai am o gramada de seminte de la tine. Acum daca vad ca nu o sa am probleme cu hotii am sa renunt la platat unde este imprejmuirea dar am sa pun cu siguranta in jurul platatie de alun.
    Salut Tudor,eu iti doresc mult noroc in ceea ce ti-ai propus sa faci,te sfatuiesc sa incerci sa obtii o subventie pentru aluni,ce zici?

  6. #86
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    M-am interesat dar trebuie sa am minim un hectar de teren. Acum sunt in negocieri cu "vecinul" care are langa mine 1,5 ha dar cere destul de mult si mai astept.
    Aluni de calitate am gasit la o statiune pomicola din Ramnicu Valcea dar sunt rigizi si comozi si nu trimit prin curier.

  7. #87
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tudor.M View Post
    M-am interesat dar trebuie sa am minim un hectar de teren. Acum sunt in negocieri cu "vecinul" care are langa mine 1,5 ha dar cere destul de mult si mai astept.
    Aluni de calitate am gasit la o statiune pomicola din Ramnicu Valcea dar sunt rigizi si comozi si nu trimit prin curier.
    Iti urez bafta,daca reusesti proiectul se cheama ca esti un om fericit,cica pe piata internationala sunt la mare cautare alunele,caci pt 10 Euro un kilogram se merita,singura problema dupa cate am citit e cu amortizarea care dureaza 5 ani... :( dar dupa asta profitul la 1,5ha e de 130.000lei.

  8. #88
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Multumesc!
    Ehh pana la profit este cale lunga...momentan ramane la stadiu de hobby.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •