Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 88

Thread: brainstorming - idei pentru gard imprejmuire ieftin dar eficient

  1. #41
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Am o oarecare experienta in cresterea cainilor si nu cred ca va fi o problema. Pana acum 1 an am crescut am crescut amstaff rasa de care sunt foarte indragostit si daca stii cum sa-i cresti devin niste caini foarte echilibrati si sociabili, dar amstaful nu rezista la frig, de asta ma gandeam la ciobanesc.

  2. #42
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Perro de Presa Canario au probleme si vara cand e prea cald (nu e cazul la tine ca stau la umbra pomilor), dar mai ales iarna, avand parul scurt. Recomandarea mea e sa iti iei caini lupoizi si cu par semilung (mediu). Rezista pe orice anotimp. Cei cu blana lunga sunt greu de intretinut, trebuind periati cu o mini-grebla saptamanal (o ora). Altfel vor arata latosi si plini de scaiteti, iar pielea lor va fi plina de seminte de buruieni si se infecteaza. Molosoizii, avand bot turtit (sau scurt) si fiind masivi, obosesc foarte repede. Ai nevoie de caini supli si agili, care sa ajunga repede de la un colt la altul, si nu giganti somnorosi. Vorba aia... iti faci un codru de bine daca adopti cativa maidanezi. Rezistent, eficient si ieftin. Si-i salvezi de la moartea prin otravire sau calcati de masini.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  3. #43
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Este o alternativa si cainii comunitari numai ca:
    1. daca ii iau maturi o sa faca tot posibilul sa fuga pentru ca sunt invatati sa traiasca pe strada.
    2. daca ii iau de pui am toate sansele sa fie de talie mica si sa nu impresioneze cu nimic. Am luat un pui care ziceai ca se face cat un ciobanesc dupa acum arata dar la maturitate a ajuns cat un fox terrier.

  4. #44
    Very high member Nicu Iuja's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Baneasa; Ilfov-Silistea snagovului
    Posts
    1,228
    Post (Dis)Likes
    Totusi eu nu m-as risca sa fiu muscat de un caine de talie mica pentru niste mere. Personal cred ca daca vinzi toate fructele care o sa le obtii din livada nu o sa ajunga sa le iei de mancare cainilor pe care vrei sa-i cresti.

  5. #45
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Pai Tudor.Daca-i iei de mici,este clar ca-i sti si "genitorii",si-ti dai seama cat se face de mare.
    Si eu am o corcitura...dar ce pot sa spun,sunt foarte multumta de ea,Prinde si soareci,nu misca nimic in curte,singurul dezavantaj este ca-mi fura pestele din lac.
    Dupa cum arata masa,bag mana in foc ca e corcitura de Copoi Ardelenesc(am citit pe net despre Psihicul lor).....Daca si-a pus ceva in minte,nu se lasa pana "efectueaza".
    Cand am fost cu ea la Strei,un rau din apropiere,pai "lapaia" in apa si redirectiona pestii spre o zona mai putin adanca,sii numa vedeai cum baga botu in apa si agil il ridica botu,printre din vezi niste codite care flendura.
    Cand a fatat,desi a fost prima nastere,si nu i-am luat puii sa-i pune in lada sau alte chestii,in culcusul lor.Pai nici un pui nu a murit,(i-am rezolvat noi dupaia,ca nu gasisem doritori) Doar un pui am tinut pana la 2 luni. Actualul stapan e foarte multumit.
    Eu zic ca merita sa iei caini maidanezi.Acum tu sti ce vrei sa ai in curte.

  6. #46
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Aaa...ce amintiri, primul meu caine care l-am primit cadou cand eram mic era copoi ardelenesc...un caine superb.
    Nicu livada o fac ca nu hobby iar asa zisa productie se va imparti pe la prieteni si familie, deci profit 0 . Pana la urma m-am decis la caini. Am sa adoptez un pui de maidanez (deja am pus ochii pe ea) si de cumparat o sa iau un ciobanesc german si am sa-i castrez pe amandoi.

  7. #47
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Bravo! Chiar ma bucur ca te orientezi catre un maidanez. Daca da din coada pe o parte si latra pe alta, caine se cheama. In plus faci si o fapta buna
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  8. #48
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Da m-am gadit la asta...am o catelusa de ~4-5 luni la serviciu care imi este foarte draga si am sa o iau la "mosie". Peste o saptamana ma duc sa o castrez.

  9. #49
    High member juweltrigon190's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    IASI
    Posts
    670
    Post (Dis)Likes
    La sarma ghimpata nu s-a gandit nimeni? Este eficienta montata o data jos (intareste plasa de gard si nu permite cainilor sau iepurilor sa sape pe sub gard si sa treaca unii intr-un sens, ceilalti in sens opus), iar sus chiar doua randuri sunt intimidante, unul legat de plasa si unul un pic mai sus.
    Vorbesc din experienta, am o proprietate la Vanatori Neamt, merg pe acolo cam rar, iar de stat doar vara. Am si un lac (pe persoana fizica), iar pe cand casa poate fi incuiata, la lac e mai greu cu paza, de la pescari-braconieri si pana la elevii care fug de la ore sa fumeze e trafic serios.
    Iarna asta mi-au furat o piesa de vreo 80 kg din fier care asigura deversarea si vreo 10 m plasa de gard prinsa de trunchiurile copacilor (rachita si salcam). Exista un vecin care are in grija totul, dar iarna e mai greu cu vigilenta, ca nu prea are treaba prin nameti, ca noaptea-i lunga.
    Cu iepurii in livada e chestie serioasa, am pierdut jumatate din pomii plantati in vreo 4 ani. Asa ca Tudor ia si aspectul asta in considerare: caini iuti si sarma ghimpata!
    P.S. Ma tot chinui cu soiuri de pomi din Iasi, pe cand cei din Falticeni ar fi mai apropiati ca si zona climatica, nu?

  10. #50
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Da sunt mai rezistenti cred. Este in Falticeni o statiune de cercetate pomicola si de acolo am sa cumpar puietii. Oricum fac o livada mai mult de placere cu pomi fructiferi si arbusti fructiferi. O casuta mica de lemn (mai mult pe post de magazie) am gasit la 3000 ron si un foisor cu gratar care am sa-l fac impreuna cu un prieten.
    Am mai vorbit si cu vecinii si nu prea s-au semnalat furturi in zona...este un oras mic si destul de linistit.

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •