Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 88

Thread: brainstorming - idei pentru gard imprejmuire ieftin dar eficient

  1. #31
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Colegul vorbea de o camera oarba(falsa) ce da numai temerea ca locul este supravegheat si descurajeaza eventualii delicventi; este o carcasa simpla ,ce imita o camera adevarata, cu un led ce palpaie ,alimentat de la o baterie ce-i asigura o autonomie foarte lunga.
    Cand ai sa iesi ,la vara , la un gratar acolo,poate ai sa inoptezi la cort, sau iti faci o cabanuta ori pur si simplu pe saltele pneumatice in foisor, poti face multa lumina cu becuri economice legate la un generator pe benzina(gasesti f ieftin, la ~350ron, 650w, 220v) de prin practiker,dedeman,metro,selgros...

  2. #32
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Buna ideea cu camera falsa...chiar nu mi-a trecut prin cap.
    Exact la partea cu generator ma gandeam si eu, pentru ca nu are rost sa-mi trag electricitate. Acum caut sa vad unul cat de cat mai silentios.
    Pentru inoptat m-am gandit la o cabanuta mica gen http://www.nervaro.ro/casutedegradina.htm care costa intre 2000 si 3000 ron + un foisor care am sa-l fac singur.
    Intre timp am vorbit si cu acel cioban care mi-a zis ca daca ii dau fanul de pe teren din primavara pana in toamna are si el grija sa nu se intample nimic pe acolo, doar iarna nu sta acolo, plus ca ma va ajuta sa amenajez si "gardul viu" care il voi face din salcam de 2 ani plus tufe de maces.

  3. #33
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Al meu tata si-a facut un gard,pe un deal,la vie, din salcamoaica, specia aceia de salcam cu tepii mari,ce face niste pastai mari,roscate: ii cea mai buna planta pt. un gard in extravilan: crestere rapida,rezistent la conditiile meteo extreme, neinteresant dpdv al lemnului(deci nu o sa ti-l taie cineva cand creste mare pt.tarus,stalp,foc), nepenetrabil sub nici o forma, dezvoltare f rapida si,mai ales, nu necesita plantare greoaie cu gropi adanci si multe-munca bruta la greu:- se face numai un sant pe hat,de latimea unei pene de harlet si o adancime de o pana de harlet, se SEAMANA semintele! -si gata gardul! Daca esti interesat,iti pot procura eu semintele(gratis,sa nu ma intelegi gresit!).
    Generator silentios, nu exista! Eu am luat ,pana mi-am tras curent,unul la fel ca cel din recomandarea facuta; zgomotul l-am gestionat astfel: am facut o gropa de 1x1x1m,cam la 15m in spatele casutei, in care am introdus generatorul, iar de la evacuare am prelungit cu un furtun rezistent la temp. inalte,evacarea gazelor afara din groapa.Ca si capac am folosit scanduri de brad peste care am pus placi de polistiren ramas de pe la o lucrare anterioara,acoperite la randul lor cu o prelata impermeabila:- Zgomot abia perceptibi, acoperit cu usurinta de muzica in surdina a unei boxe...Alimentam un tv,un radio, un frigider mic si vreo 5 becuri economice,plus cate o scula de bricolaj(bormasina, fai, aspirator) ocazional...
    Last edited by ovidiualn; 08-02-2011 at 13:07.

  4. #34
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Tudor,buna afacere cu cositul fanului,cu ocazia asta nu trebuie sa-ti mai iei si trimmer.
    Asa am facut si noi cu livada,a venit vecinul ne-am inteles(nu am animale ca sa-mi trebuiasca fan) si el curata livada,la fel lemnele le dam lor.
    Dar vecinul la care-i dam si fanul si ne mai ajutam reciproc(tata-l mai ajuta la o instalatie electrica alea alea....el ne ajuta la "gradinarit") Are grija si iarna. Chiar ne-a sunat intr-o zi sa ne intrebe daca-m fost noi pe acolo (am uitat sa-l anuntam) deoarece a gasit urme de zapada prin curte.
    Daca tot spui ca se fura asa de mult pe la voi,la noi nu e chiar asa,sa ai grija unde-ti pui generatorul.
    Pana una alta,spor la alegerile pe care va trebuii sa le faci.

  5. #35
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Ai idee daca se gasesc in comert puieti? As pune direct puiet ca sa mai economisesc din timpul de crestere.

  6. #36
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Nu sunt in comert, nu e o planta cu importanta economica,la tara sunt considerati chiar daunatori(tocmai ca inteapa al dracu' si-s greu de taiat); lemnul este f elastic, chiar mai elastic si mai rezistent ca alunul, de aceea erau folositi in construirea caselor din valatuci,pt. cine stie despre ce vorbesc.
    Salcamul in cauza il puteti vedea

    http://botanic.megablog.ro/2010/08/14/salcamul/ in imaginile 3,4 si 5.
    Last edited by ovidiualn; 08-02-2011 at 16:15.

  7. #37
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    de astia spuneam si eu, camera este musai una cu led ca sa se vada si noaptea si sa aiba si o mini antena ca sa arate legatura la satelit, altfel o s-o fure ca inregistreaza pe caseta)daca pui roscovi(asa le zice pe la noi) in primul an cresc destul de mult ajung peste metru si fiind desi nu mai trece nimeni, e prea scump sa cumperi puieti(nici nu gasesti)
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  8. #38
    Member cristianalexandru's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    iasi - cug
    Posts
    222
    Post (Dis)Likes
    @tatatibi si @goodmans au drepatate in ceea ce spun de aceeasi parere asi fi si eu cu toate ca eu unul mi-as cumpara 2 ciobanesti germani, ca sa nu se plictiseasca , dar un tot Falticeniul asta nu ai gasit pe nimeni sa te indrume in confectionarea unui gard ? apropo, pe unde ti-ai luat pamant, ca si eu de origine tot de acolo sunt ?

  9. #39
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    In zona Tampesti aproape de iesirea din oras pe partea cu casa da apa dar mai jos.

    Deja am gasit puieti de gladita de 2 ani la o pepiniera silvica si o sa le plantez la inceputul lunii aprilie. La caini raman pe pozitie cu ciobanesc de bucovina sau pero de pressa.

  10. #40
    Member cristianalexandru's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    iasi - cug
    Posts
    222
    Post (Dis)Likes
    patronul meu are doi, un el si o ea, el este un caine foarte imprevizibil, nici nu stii cand sare gardul(are vreo 2m) sau cand te musca iar ea este foarte sociabila si mult mai desteapta decat el, problema este ca trebuie sa-i inveti cu o singura persoana si sa ai timp de ei, daca nu sa-r putea sa devina ei stapanul tau, eu iti spun din ce am vazut; plus ca vara c-am au probleme cu caldura si trebuie sa le ingrijesti adecvat blana.

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •