Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 88

Thread: brainstorming - idei pentru gard imprejmuire ieftin dar eficient

  1. #11
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    http://www.decorio.ro/imagini/txt/ma...a%20sudata.pdf
    http://www.garduri-betafence.ro/down...al_2009_RO.pdf

    Completare
    Cele mai bune sunt ASTEA dar sunt mai scumpe.
    Poti folosi ASTEA pentru ca sunt mai bune decat ASTEA, daca cumperi model mai gros (8mm).

    Un singur caine nu e de ajuns ca si eficienta. Lasat singur are tendinta sa plece, sapand pe sub gard, sau chiar sa-l sara. (Psihologie canina)
    Last edited by Sanshoku; 04-02-2011 at 12:03. Reason: Completare
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Daca pui stalpi metalici, sigur tii fura pt. fier vechi ! Iti recomand spalieri de vie,din beton ,SH(la mine in zona is cam 10ron/buc) pe care ii bagi tot in gropi cu beton si-i sfant ! Ca plasa iti recomand cea din plasa metalica,imbracata in plastic verde din magazinele de bricolaj:ieftina si de diferite inaltimi, legata cu sarma de stalpi. Referitor la specia cainelui,te sfatuiesc sa-ti cauti niste metisi de talie mare(2 sunt ideali), pt. ca un caine de rasa iti va fi furat!(la mine asa a fost,am avut aceleasi probleme ca si tine) Bafta !



    Uploaded with ImageShack.us
    Last edited by ovidiualn; 05-02-2011 at 10:08.

  3. #13
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Pfff cine m-a pus sa-mi cumpar teren ) ...dormeam asa linistit cand nu-l aveam
    Cred ca pana la urma am sa caut stalpi din beton. Referitor la caine il tin in alta parte pana ajunge la maturitate ca sa nu-l fure.

  4. #14
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Fa-ti si o casa pe terenul ala, vei fi mult mai fericit si mai linistit. Asa reduci riscul sa-ti fure gardul cu caine cu tot plus 10 saci de mere plus sculele din magazie. Astia-s in stare sa fure si gropile pentru stalpi
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  5. #15
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Pai casa nu pot sa-mi fac din doua motive:
    1. terenul este extravilan si este interzisa constructia de case, singurile autorizatii care se dau sunt de imprejmuire si constructie anexe gospodaresti (fara fundatie)
    2. drumul de acces la teren este din pamant iar cand ploua nu poti ajunge la teren decat cu o masina de teren.


    PS: Cred ca o sa ma risc si o sa-mi fac gardul ori din stalpi de beton ori de metal. Poate nu-i chiar asa rau. O sa fure gardul asta este ) pierd ceva bani si ma linistesc.
    Pe timp de vara totusi nu-mi este frica de furt pentru ca este acea stana langa terenul meu si cunosc proprietarul.
    Iarna va fi un anotimp mai bun pentru furturi. Dar o sa fac vizite dese si noaptea ca sa descurajez eventualii clienti.

  6. #16
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Sa-ti spun si eu parerea mea, deoarece vad destule la mine in zona.
    Daca vrea cineva cu adevarat sa-ti fure ceva de acolo, iti fura indiferent de ce ai face.
    Legat de caine, eu mi-as lua cel mai agresiv caine si i-as trage in jurul gardului un cablu pe care sa circule un lant lung, sa aibe el unde sa se plimbe, dar sa nu poate fugi.

  7. #17
    Base member arunccupiatra's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Tineretului
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    O sa-ti fure cel mult plasa.

  8. #18
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bogdan94 View Post
    Sa-ti spun si eu parerea mea, deoarece vad destule la mine in zona.
    Daca vrea cineva cu adevarat sa-ti fure ceva de acolo, iti fura indiferent de ce ai face.
    Legat de caine, eu mi-as lua cel mai agresiv caine si i-as trage in jurul gardului un cablu pe care sa circule un lant lung, sa aibe el unde sa se plimbe, dar sa nu poate fugi.
    Ai dreptate, tocmai de asta voi risca.
    Referitor la caine deja am luat o decizia si am gasit si vanzator...ciobanesc de bucovina.
    Cainele pana ajunge la maturitate in tin intr-o ferma si il voi duce in fiecare weekend pe terenul meu. Dupa ce va creste il aduc la mine dar nu am sa-l leg...eventual fac bordura de beton la gard ca sa nu sape si sa fuga.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Vin si eu cu experientele mele din viata.
    Posed Ciobanesc Caucazian,e bun,in curte pur si simplu te omoara fara discutie iar pe strada e pasnic cu toata lumea.Au cel mai dezvoltat simt al proprietatii,pe care o si apara...dar,cainii se otravesc usor.
    Un caucazian are nevoie de multa afectiune,recunoaste un singur stapan dar daca nu-l bagi des in seama tinde sa fie propriul stapan si nu te mai intelegi cu el nici tu.Devine independent.Costa mult intretinerea.Mananca enorm,vara trebuie des deparazitat pt ca are blana mare si se umple de capuse si purici care il pot imbolnavi mortal.
    Sfatul meu e sa tii 3-4 maidanezi,pe linga faptul ca sint rezistenti,in haita devin foarte agresivi cand e vorba sa-si apere teritoriul.E mult sa latre unul ca te-ai nenorocit.Cand ataca in haita sint mai putin predispusi la otravire,pt ca ii intereseaza mancarea mai putin.
    Un gard cu stalpi din teava adanc ingropati si betonati la baza,sarma ghimpata la 20-30cm distanta de jur imprejur si impletita cu nuiele,rachita sau stuf.Sint materiale care nu prea ii tenteaza pe hoti.Cu sirma ghimpata nu prea au ce face,cu nuielele sau stuful nu au ce face decat sa-l puna pe foc dar daca sint impletite cu sirma ghimpata sint greu de obtinut iar hotii cauta chestii usor de furat.Plasa de buzau o tai imediat cu o foarfeca speciala si se vinde repede pe santierele private (case in constructie)deci are cautare.Daca iti faci griji de stalpii de teava poti face niste stalpi de beton 8x8cm cu fier beton in ei si beton la baza.Asta e singurul model de gard care la mine la tara a ramas nefurat pana azi,de zeci de ani.Este o zona cu vii ingradite la marginea satului.Totul a fost furat mai putin modelul descris.
    Daca ai ceva bani si chiar vrei sa locuiesti temporar(cateva luni sau weekendurile de exmplu) acolo,nu ai nevoie de nici o autorizatie iar comfortul il poti obtine prin asa ceva:
    http://www.adria.com.ro/casa_mobila_...ome_mse550.htm
    incepand de la 14000 euro are tot ce ii trebuie,o conectezi la electricitate,faci o fosa si gata.
    Nu are nevoie de nici o autorizatie pentru ca sint pe sasiu si o poti pune oriunde vrei.
    Eu deja adun bani pentru modelul mai mare de 24.000 pt ca am un teren cu deschidere 11ml si nu vor sa-mi dea autorizatie decat daca am 12ml.M-am interesat si asta rezolva tot,va fi o casa de weekend la 13km de bucuresti,cu livada,gradina de flori si iaz evident.
    Cu stima.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #20
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Legat de caine, eu tot zic ca ar fi mai bine sa il legi, incercuiesti gradina cu un cablu lung de care prinzi un lant de vre-o 5-6 m, asa cainele v-a avea spatiu destul, dar nu v-a putea fugi nicaieri.
    Si sa-i faci si o cusca spatioasa, dar si un loc acoperit, unde sa stea pe timp de ploaie, daca are si parul mare, arata ca naiba cand e ud si murdar cu noroi.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •