Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 88

Thread: brainstorming - idei pentru gard imprejmuire ieftin dar eficient

  1. #1
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes

    brainstorming - idei pentru gard imprejmuire ieftin dar eficient

    Va salut!

    In ~2 saptamani finalizez cumpararea unui teren de 5600 mp extravilan la 300 m distanta de la iesirea din orasul meu.
    Pe el doresc sa-mi fac o "oaza" de liniste, adica o livada, un foisor cu gratar, si o magazie de depozitare diverse ustensile care imi folosesc in pomicultura. Cum traim in Romania daca nu-mi imprejmuiesc terenul ma voi trezi peste noapte fara pomi si fara foisor .
    Din ce m-am documentat eu pe net am ajuns la concluzia ca cel mai convenabil as iesi cu un gard facut din teava rectangulara si plasa de sarma.
    Am nevoie de cateva sfaturi pentru ca nu stiu ce tip de teava si plasa imi trebuie. La fel sunt interesat si de alte tipuri de gard, cat si despre constructia lor pentru ca vreau sa-l fac impreuna cu un prieten ca sa nu mai platesc manopera.
    Si ca sa fie meniul complet ce rasa de caine pentru paza ar merge (trebuie sa fie iarna rezistent la frig)

  2. #2
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu la gard, dar despre caine, cred ca nu dai gres cu un ciobanesc romanesc/mioritic. Rezista la frig si impune respect.

  3. #3
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Da cam la rasele de ciobanesti ma gandeam si eu...ori mioritic ori ciobanesc de bucovina.

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Eu tot despre caini imi dau cu parerea: nu mai bine cauti niste maidanezi pe care sa-i adapostesti?
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  5. #5
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Gard electrificat si mine antipersonal iar in loc de caine iti recomand un urs sau nu .. ca poate-ti mananca merele de foame, crocodilii rezista la frig?

  6. #6
    Base member arunccupiatra's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Tineretului
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Teava rectangulara 40x40 sau 50x50 si plasa metalica( fie de buzau fie tip rabitz).Urmatoare varianta e tot cu stalpi metalici dau cu panouri metalice bordurate.Apoi urmeaza garurile de lemn, metal, beton/piatra/caramida.

  7. #7
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    eu zic ca nu ai cum sa iesi ieftin. tu te gandesti ca o sa ramai fara pomi. ei, primul lucru care o sa ti-l fure o sa fie stalpii. acolo trebuie sa folosesti ceva de care nu are nevoie nimeni din romanica si, fie-mi scuzata expresia, doar rahatul nu se fura la noi in tara.
    o varianta ieftina ar fi sa betonezi stalpi ca sa nu fie usor de scos si furat dar trebuie facuta in paralel cu instalarea unei custi de caini care sa poata pazi toata lucrarea. intre stalpi pui plasa de buzau si multe plante cu spini (rugii de mure sunt cei mai ieftini si buni)

  8. #8
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Salut. Parerea mea e ca orice gard ai face, daca nu locuiesti acolo, hotii tot intra (problema e ca intra si daca locuiesti acolo...). Trec ei de gardurile de la puscarie cand evadeaza...
    Intamplator ma pricep la caini de paza si aparare. Una din cele mai rezistente, robuste su nepretentioase rase de paza e Ciobanesc Caucazian. Alte rase de paza recomandate: Rottweiler, Ciobanesc Belgian, Ciobanesc German. Bineinteles, sunt foarte multe rase bune de paza. Recomand chiar autohtonul Ciobanesc Carpatin. Dar... sunt multe metode eficiente sa treci de cainii de paza, pe care nu o sa le descriu in comentariu, din motive lesne de inteles.
    Referitor la gard, mergi la depozitul de materiale de constructii si cei de acolo iti vor recomanda ce si cum sa faci.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  9. #9
    Member valentin1984's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    BUCURESTI dristor
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    daca ai vecini poate te mai ajuta ei ma refer daca vad ceva suspect sa te anute, pentru ca in romania in ziua de azi ramai si fara gard de n lei si fara caine care costa si ala ceva asta daca nu optezi pentru maidanezi
    '' Nu-ti face iluzii ca sa nu ai deziluzii''

  10. #10
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Deci teava rectangulara 40x40 mm. Teava o betonez la 60 cm adancime... e ok?
    Pana este gata gardul voi dormi noaptea acolo.
    Referitor la maidanezi nu prea cred ca fac paza. Eu am intrat oriunde sunt maidanezi si nu dau randament nici prin aspect nici prin agresivitate, doar latra pe langa tine. Spun asta pentru ca am adoptat destul maidanezi in fermele unde fac consultanta si latra aiurea dupa orice.
    Personal am avut un amstaff de care am fost foarte multumit de paza care o facea si de caracterul echilibrat care il avea. Problema ca acesta rasa nu prea rezista la frig...iarna slabea chiar daca ii dadea jumatate de porc pe zi .
    Eu momentan inclin intre ciobanesc de bucovina sau pero de pressa, bineinteles dusi la dresaj pentru refuzul hranei de la straini.
    Pe timpul primaverii si a verii este o stana langa terenul meu unde ciobanul este un fost paznic de iaz care a lucrat cu mine si am sa-l rog sa aibe grija pana aduc cainele si finalizez gardul.
    Ce metode sunt de prindere a plasei de sarma pe gard?

    PS: in ce vremuri am ajuns...sa-mi fie frica ca-mi fura gardul ...of of

    Nu mai tin minte exact unde am vazut dar era un gard dintr-un fel de plasa impletita dar cu ochi patrat, oare este mai ieftin decat cel din plasa in romb?
    Last edited by Tudor.M; 04-02-2011 at 12:26.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •