Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 88

Thread: brainstorming - idei pentru gard imprejmuire ieftin dar eficient

  1. #21
    Member cozmin_amr's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    273
    Post (Dis)Likes
    gard cat mai inalt cu plasa (buzau sau echivalent) + iedera - creste in aproximativ 2 ani si arata bestial.

  2. #22
    Member kari's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    LUDUS
    Posts
    282
    Post (Dis)Likes
    Sant cu totul de acord ce a zis @goodmans, mai multi caini maidanezi de talie mai mare, sant foarte rezistenti la boli nu sant pretentiosi, intretinere usoara.Iar daca decizi sa pui stalpi metalici, neaparat sa sudezi in prealabil niste mustete care prins in beton mareste considerabil rezistenta la rotire si smulgere. Restul sa cam spus...spor la treaba!
    ןnɹoʇıuoɯ ǝɔɹɐoʇuı ǝuıq ıɐɯ' nʇɐb ɐɹɐop ǝʇ nu ɐs ızǝʌ

  3. #23
    Very high member Nicu Iuja's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Baneasa; Ilfov-Silistea snagovului
    Posts
    1,228
    Post (Dis)Likes
    In primul rand varianta cu cainii maidanezi e cea mai viabila. Sunt perfect adaptati la mediu, nepretentiosi la hranire si rezitenti la boli, nu presupun costuri de achizitie.
    Facai referire la comportamentul cainilor din ferme, ai de gand sa perinzi multa lume pe terenul ala cas sa-i inveti cu publicul? Eu cunosc cateva persoane care isi lasa casa din provincie pe umerii maidanezilor si iti dau cuvantul meu ca nu as intra in curtea lor singur.
    Stalpii din beton ingropati in pamant sau betonati sunt cea mai buna solutie.
    Plasa sudata cea mai ieftina dublata cu plante cataratoare.
    Magazia de scule fabricata din scandura si vopsita intr-o culoare vesela si daca ai de gand sa-ti faci siesta intr-un pat, gasesti cu cateva sute de euro o rulota turistica.

  4. #24
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    o rulota e cea mai buna solutie, un gard ieftin si bun, , pui plasa de gard din cea ieftina si salcami, roscovi sau alte plante cu tepi, foarte desi si pe care ii tai la varf atunci cand ajung la 1, 8 m pana iti ies meri/perii si panerii pe rod ai un ecogard carenu numai ca o sa arate frumos vara(fiind verde, lasa aerul sa treca si daca e des nici nu te vezi prin el(nu ca ai avea vecini) plasa pe care o pui la inceput are rolul de a tine caini tai inauntru si pe cei ai ciobanului afara(pisici vulpi, dihori etc) daca il faci sa areta bine , sigur vei ramane fara, asta e o marca de romania, nu trebuie sa atragi atentia prea mult. si daca ciobanul sta tot timpul langa tine, mai bine vorbesti cu el sa mai dea cu ochiul pe la tine, un numar de telefon ceva, ii propuii niste avantaze(ai pomenit de ferme, acolo poti sigur sa-i oferi un discount la nutret) si gata prietenia!multa bafta
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  5. #25
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Da...m-am gantit putin si in anul acesta o sa plantez intai un gard viu cu spini foarte des. Habar nu am ce planta pot folosi si de unde am sa cumpar dar mai am timp sa ma documentez. Dupa ce-mi creste gardul macar 1 m am sa construiesc langa el gardul propriuzis. Referitor la caini ma mai gandesc daca am sa iau maidanezi sau ceva de rasa.
    Drumul de acces pana la teren este din pamant (fara pietris), are cineva idee cam cate rabe de balatru trebuie sa cumpar pentru ~ 300 m de drum?

  6. #26
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    ce cantitate trebuie nu stiu,dar iti recomand,daca tot investesti ceva bani,sa iei piatra din aia pt terasament cale ferata.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #27
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    iti fura si piatra, mai bine investesti intr-un Duster sau mergi 300 m pe jos(oricum nu te duci cand ploua) , piatra chiar se fura si se pune in curti, temelii etc, te complici , limiteaza-te la terenul tau.
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  8. #28
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Sa stii ca ai dreptate...ma voi limita cu investitiile ca la noi nu se merita...in ce vremuri am ajuns offff

  9. #29
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    fii linistit ca nu sunt oamenii de vina, ci sistemul, care nu isi face treba!cunosc pe cineva care isi pazeste proprietatea cu o camera pe un stalp(doar caracasa la camera si un led rosu de palpaie, solutii sunt!)
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  10. #30
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    M-am gandit si eu la asta...dar ma ajunge o gramada de bani sa-mi trag electricitate...in plus cred ca imi pierd 10% din viata umbland pe la ghisee dupa aprobari si alte acte.

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •