Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Thread: Cayman 110

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes
    Eu nu am mers pe calea simpla cu proiectul, acest acvariu a fost la inceput cu ciclide africane si am preferat sa il modific decat sa imi fac altul.

    In legatura cu costurile , sunt relativ mari, incerc o mica descriere la cum a evoluat proiectul ca sa iti faci o parere.

    Astfel am modificat lumina care erau insuficienta, existau doar doua tuburi T5 de 39W, am mai adaugat eu inca 3 tuburi, am bricolat ceva la capac ca sa se inchida etans ca si cum ar fi din fabrica.
    Am mai adaugat cateva spoturi cu leduri albe pe spate care se aprinde inante cu cateva minute sa se stinga ultimul neon si raman aprinse 30 min dand impresia de apus.
    Tot la capitolul lumina , mai sunt trei baghete de leduri , doua in fata si una intre reflectoare, fiind una singura da o lumina difuza albastra si ramane aprinsa toata noaptea,penatru asa numitul efect de moonlight.
    Am atasat si cateva imagini pentru exemplificare.

    Dupa ce am fost multumit de lumina a urmat capitolul filtrare, aici sunt foarte multe opinii si variante, important este sa ai NO3 zero si fosfatii la fel, cum reusesti asta depinde de tine.
    Nu cunosteam nimic la acest capitol si am tot citit, forumurile romaneste nu abundau in informatii asa ca am mai cautat pe google.
    Din experienta pe care o am, consider ca e necesar un sump, se poate si fara , este insa mai greu , majoritatea echipamentelor pentru acvariile marine sunt proiectate pentru a fi folosite in sump.
    Pentru sump ai varianta cu overflow sau gaurirea acvariului, eu am ales sa gauresc acvariul, am avut ceva emotii cand l-au "julit" sa ii ia sticla
    Sumpul in principiu se amplaseaza sub acvariu, eu nu am avut cum, asa ca m-am complicat si aici.
    Camera unde este amplasat acvariul are un balcon , am stat eu si m-am gandit ca decat sa schimb standul, neputand sa il modific in felul in care imi era necesar , am hotarat ca o sa gauresc peretii si scot tot sumpul pe balcon.
    Dupa ce a fost gaurit peretele , a urmat partea cu mersul prin magazinele de specialitate si cumparat tevi , la tur merg foarte bine cele de canalizare lipite cu Tangit insa la retur din cauza presiunii iti trebuie ceva mai serios.Oricum nimic metalic.
    Acum aproximativ doi ani cand m-am apucat eu de modificat nu prea cunosteam multa lume cu acvarii marine, pe forum inveti destule, insa cand ajungi la partea practica si ai nevoie in momentul ala de un sfat cum sa lipesti cum sa imbini tevi,ce robineti ai nevoie,cum sa fie sumpul ,etc, nu prea am avut pe cine sa intreb.Chiar daca mai sunt magazine unde oamenii sunt draguti si te invata nu poti sa vii de zece ori pe zi sa pui cate o intrebare, pana la urma si ei vor sa te "ajute" venind si facand ei.
    De aici am tot construit si modificat si remodificat si iar am modificat si construit, a durat un pic...

    Continuam maine
    Attached Images Attached Images

  2. #12
    Junior Member dany112004@'s Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti-Vitan
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Multumesc frumos pt informatii, astept cu nerabdare si alte explicatii. O sa iti urmaresc Thread-ul cu mare interes, chiar daca azi am primit o mare veste " peste 2 luni o sa va scriu din Austria". Sper sa pot ajuta de acolo cu informatii si produse, binenteles dupa ceva timp de acomodare.
    Sa ai o seara buna.

  3. #13
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Cosmin mai da te rog detalii ca sunt interesante.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    81
    Post (Dis)Likes
    foarte frumos...bricolaj...acvaristica tata...bafta!

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    9
    Post (Dis)Likes

    Continuare

    Hai sa va mai povestesc un pic

    O mica observatie la inceput:toata nebunia asta sa construiesc sigur ceva despre care nu aveam nici cea mai mica idee, nu a venit neaparat de la mine , eu as fi fost dispus sa dau banii si sa vina "expertul" sa imi construiasca, dar cum nu sunt singur si vocile de pe canapea care cresteau in intensitate si ma sfatuiau sa zicem prieteneste, sa pun mana sa citesc si sa le fac personal ca altfel cand nu o sa mearga ceva o sa ma uit la propriu acvariu cu mare nedumerire, m-au cam convins si asa a inceput povestea.

    Dupa toata nebunia cu tevile si dupa ce m-am hotarat,aici mint,mai mult m-au hotarat altii ca pentru prea plin sa folosesc teava de 40 iar pentru retur de 32, am ramas cu destule coturi si tevi in plus, pe care bineinteles le-am depozitat ca batranii ca poate le mai folosesc eu candva, am trecut si la sump.
    Sumpul a fost primul meu acvariu daca se poate numi asa pe care l-am lipit ,nu foarte estetic,nici foarte drept, dar am fost foarte mandru de mine cand nu a curs si chiar a rezistat umplut la maxim.
    L-am proiectat sa aiba 4 compartimente , acum are 5 mai mici , primul compartiment a fost gandit sa fie un compartiment gol in care care doar sa cada apa din prea plin.
    Fara sa am idee cum o sa se comporte preaplinul am despartit primul compartiment de restul prin 3 pereti de sticla pe modelul primul lipit de fundul bazinului , al doilea nu atinge fundul bazinului avand o distanta fata de fundul bazinului de aproximativ 2 cm , iar cel de-al treilea la fel ca primul lipit de fundul bazinului , inaltimea peretilor a fost la ochi, i-am construit cu aproximativ 10 cm sub nivelul lateralelor.
    Acest tip de despartitura este folositoare ca se mai agita un pic apa si in cazul unui prea plin obisnuit se mai elimina bulele de aer.
    Eu nu am putut sa il tin ca un prea plin obisnuit din cauza zgomotului, infernal in opinia mea ,il asemanam cu o masina de spalat care evacueaza apa,destul de deranjant mai ales intr-o camera in care se mai desfasoara si alte activitati , daca era un living poate nu era asa deranjant.
    Ca sa combat zgomotul am incercat diferite variante , sa rotesc coturile la 45 grade, sa mai adaug coturi indreptate in diferite pozitii , sa adaug perlon la scurgere, etc.
    Din toate acestea nu prea a functionat nimic, perlonul se infunda in cateva zile ,scazand debitul , coturile ori scadeau debitul ori nu indepartau zgomotul, singura varianta a fost un robinet ,cea mai simpla si eficienta din toate.
    In momentul de fata scurgerea functioneaza de 2 ani pe acest principiu si este complet silentiosa , a durat un pic pana am reglat robinetul dar nu se aude nimic.Nivelul apei in bazin este cu 3-4 cm peste gaura de scurgere asta ca sa nu prinda aer cand pompele din acvariu misca apa si fac valuri si totul este ok.
    Un impediment ar mai fi cand Renel intrerupe curentul si se dezamorseaza teava, s-a rezolvat si aceasta cu un ups de calculator care tine pompa aproximativ o ora , mai departe e nasol....
    Am atasat si cateva poze cu fazele incipiente ale sumpului ca sa va faceti o idee.
    Din toate bricolajele faptul ca l-am incadrat in PAL l-am considerat o idee mareata, altfel cred ca spargeam sumpul de multe ori, prin cate schimbari a trecut si de cate ori m-am impiedicat de el prin balcon mutand diferite obiecte.
    Sa revenim, primul compartiment gol doar pentru prea plin , al doilea ramanea sa ma gandesc , ori aruncam ceva materiale poroase pentru a le coloniza bacteriile ori skimmer, al treilea a fost in caz ca am skimmer, iar skimmerul are obiceiul sa bage bule de aer cu apa care curge din el ,asa ca am creat un compartiment cu celebra despartire sa mai ametesc un pic apa si sa scap de aer.
    Daca pompa de retur incepe sa prinda aer,ajunge in acvariu si e de toata frumusetea.
    Al patrulea compatiment a fost gandit initial la o dimensiune dubla fata de celelate si gazduia reactorul de calciu si pompa de retur.
    Prefiltrele care le vedeti pe pereti sunt alimentate cu apa din coloana de retur printr-un spliter cu 4 iesiri cu reglaj de debit (foarte important acest aspect)
    Am facut aceasta inginerie pentru a evita sa alimentez fiecare prefiltru cu o pompa separata.Au fost gandite pentru a fi umplute cu diferite materiale ,gen carbune activ, absorbant de fosfati , etc.
    Intre timp s-au mai schimbat multe,o sa mai revin la partea de filtrare deorece inseamna inima acvariului si cum evolueaza aceasta si cum este proiectata,gandita inseamna de multe ori succes sau esec.
    Acum ca apa se misca prin sump si prin acvariu am hotarat sa pun si ceva in bazin sa nu ramana gol, sa se "mureze" ceva.
    Aici au inceput si primele greseli.
    Prima si cea mai importanta a fost sa folosesc vechea piatra de la ciclide in acvariu.
    La inceput parea o idee buna, dar s-a dovedit a fi dezastruoasa

    Despre asta in alta zi
    Attached Images Attached Images

  6. #16
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    foarte interesant.....continuarea o vreau.

  7. #17
    Member r_o_n_i's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti -sos. fundeni
    Posts
    186
    Post (Dis)Likes
    astept contiunarea cu mult interes ca sa stiu ce ma asteapta pe viitor
    Eu nu am putut sa il tin ca un prea plin obisnuit din cauza zgomotului, infernal in opinia mea
    daca postai cu 1-2 saptamani inainte nu mai dadeam 2 gauri inutile in acvariu ... asa ca acum o sa incerc cu alt geam si cu robineti ).. o rugaminte.. da detalii despre perioada de ciclare, alge aparute si cum le-ai combatut ..
    p.s.: povestea ta cred ca e de mare ajutor incepatorilor in sarate ... mai ales sa stim ce sa NU facem :P .. multumesc
    "The future, be mindfull of, young padawan"
    by Master Yoda

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Cosmine, instrumentele alea de curatat hornu de sunt atarnate langa priza din stanga la ce folosesc ?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •