Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 51 to 59 of 59

Thread: Filtru multicameral home made.How to...

  1. #51
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Foarte indemanatic sunteti.
    Cam asa ceva vreau sa fac si eu,doar ca nu aveam idee cum pot pune furtunele.
    Nu ar fii bine sa acoperiti partea expusa soarelui cu un material opac?Nu se vor forma alge? (la filtru ma refer)
    Si cu ocazia asta,poate-l confing pe tata ca ar fi bun un filtru montat la acel parau/cascada.
    Orcum,o sa va mai bazai eu pe YahooMesenge referitor la filtru.
    Stima,
    Paul

  2. #52
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    urmeaza sa-i dau intregii cutii o vopsea neagra sau verde inchis,din aceea care adera la plastic.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #53
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Brasov
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Salut Goodmans si multumim pentru ideile si sfaturile oferite.

    Fiind inspirat de tine m-am apucat sa lucrez ceva in Google SketchUp8. Un proiect asemanator cu filtrul din acest thread, doar ca la o scala putin mai mare. Ma rog, momentan in stare virtuala, mai apoi urmeaza sa vad daca voi incerca si ceva in realitate.

    Un link pentru cei interesati, poate va mai ajuta dpdv al design-ului - http://www.youtube.com/watch?v=58pwzQ7fgz8

    Acum dupa ceva luni de folosire ce parere ai despre cel facut de tine ? Este suficient, face fata in vreun fel ? Ai investi inca intr-unul la fel dar la o scala mai mare, avand in vedere dimensiunea iazului tau ?

    Mersi si atasez si ceva screen shot-uri. Sper sa ajute pe cineva vreodata.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Atrium; 19-08-2012 at 16:47.

  4. #54
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,sint foarte multumit de functionarea lui si de cand i-am dat drumul nu am mai adus nici o modificare la el.
    Vreau sa fac unul mai mare dar cuva vreau sa fie din fibra de sticla iar pentru asta trebuie sa fac o matrita si nu prea am avut timp dar in toamna asta ma apuc sigur de el.
    Parerea mea este ca,pentru cei care nu-si permit filtre ingropate si alte minunatii gen bead filter,etc,acesta este cel mai bun sistem de filtrare,mult peste cele sub presiune.
    Stima.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #55
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    cluj
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Matrita e usor de facut din polistiren expandat, pe care il poti scoate usor dupa ce se intareste fibra de sticla. Capacul nu cred ca va fii o problema , deoarece nu trebuie sa inchida etans...

  6. #56
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    cluj
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    O intrebare am si eu pt cei care au cautat sa cumpere burete.. In afara de Hornbach unde ati mai gasit la pret la fel de bun??

  7. #57
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    o intrebare.....colonia de bacterii,se formeaza singura sau cum ?

  8. #58
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,se formeaza si singura,in timp,dar se poate accelera procesul cu diferite substante ce contin bacterii.
    Eu nu folosesc asa ceva,le las sa se formeze natural.
    La o setare initiala este recomandat sa folosesti,eu am bagat ceva de la Oase atunci dar atat,ulterior nu am mai folosit nimic dar nici nu am deciclat iazul in sensul ca nu l-am golit vreodata.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  9. #59
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    great post

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •