Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 59

Thread: Filtru multicameral home made.How to...

  1. #21
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Salutari!
    ma bucur sa vad ca am inceput sa vedem lucrurile cu alti ochi .
    multicameralul se bazeaza foarte mult pe decantare.
    cateva sfaturi din experienta:
    intrarea ar trebui sa fie mult mai larga, ideal ar fi de 110mm, pt ca apa sa nu vina cu presiune si mizeria sa se decanteze inca din prima camera. Daca nu poti sa faci treaba asta, poti sa iei o bucata de teava de 110 lunga cat latimea primei camere cu perii, o tai in doua pe lungime si o bucata o fixezi deasupra intrarii astfel incat apa sa nu poata sa urce direct in perii, ci sa fie obligata sa o ia stanga dreapta si in jos. Astfel mai multa mizerie se va decanta.
    intrarea sa fie cam 7-8cm deasupra fundului filtrului
    periile sa fie cam 5 cm deasupra intrarii (poti sa faci o grila sa nu cada periile pe fund)
    in spatiile dintre camere sa nu bagi nici un material filtrant
    in camera doi cu burete, trebuiesc mai multe spatii goale pentru a trece apa mai usor. Ideal ar fi cam 6 spatii goale pe rand, nu 3 cum ai acum.
    in aceste spatii goale poti sa bagi pietre cu aer care ajuta foarte mult coloniile de bacterii. Pietrele de aer nu trebuiesc puse direct pe fundul filtrului, ci cam 10cm deasupra, ca si materialul filtrant de altfel.
    inelele ceramice hailea nu stiu cat de mult o sa te ajute pt ca ultima oara cand le-am vazut aveau suprafata cam lucioasa, eu as fi mers tot pe burete daca aveam de ales.
    o singura iesire ar fi fost suficienta si pt 10000l/h.
    acum despre robinetii de golire: ideal ar fi fost ca fundul fiecarei camere sa fi fost conic si montai robinetul sau o teava cu cot chiar in varful conului. te ajuta foarte mult pt ca puteai sa cureti filtrul fara sa-l opresti din functiune. asa vei fi nevoit sa opresti filtrul de fiecare data cand vrei sa-l cureti, trebuie sa golesti complet camerele, si sa torni cateva galeti cu apa din iaz in fiecare camera ca sa se duca toata mizeria de pe fund.
    Si neaparat sa pui valva de sens cu clapeta gravitationala inainte de intrarea in filtru. Daca nu pui, de fiecare data cand opresti pompa sau se opreste curentul accidental, toata apa cu mizerie din prima camera va ajunge inapoi in iaz. poti sa folosesti valva cum aveau sorburile de la pompele rusesti cu cama (sau romanesti)

  2. #22
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Catalin merci de sfaturi,in mare parte m-am incadrat in ce ai zis tu,adica intrarea 8-10cm peste fund,periile la fel,urmeaza sa pun "deflectorul" ala de apa.
    Din pacate cu greu gasesti pe piata robineti/valve/etc....am cautat de mi-au iesit ochii.
    Oricum asta un experiment,stiu ca forma trebuia sa fie asa cum ai zis,am vazut modele multe pe piata.
    Am intrat pe filiera cu cineva care lucreaza mult cu plexiglas si a zis ca o sa-mi faca o cuva de forma si dimensiunea dorita de mine,din plexiglass de 8mm lipit cu masinarie profesionala.O sa fie greu dar daca tot nu ma costa nimic....merge,pana ma invat sa lucrez cu fibra.
    Inelele sint cam lucioase intradevar dar la cat de ieftine au fost momentan sint bune,cu timpul,pe masura ce fac rost de bani adun siporax.
    Am vazut valve cum ai folosit tu la filtrul acela bead,de la fiap dar costa 30 si ceva de euro bucata de 40mm,pana la urma o sa iau robineti normali de propilena si la intrare pun un "T" cu 2 robineti.Inainte sa opresc filtrul deschid robinetul "care coteste" la dreapta inapoi spre iaz si il inchid pe urmatorul care intra in filtru.Adica deviez apa inainte ca sa nu se scurga inapoi in iaz.Am pus 2 iesiri pt ca nu stiam exact daca sa folosesc pompa de 4000L sau de 8000L.O sa pun pana la urma de 4000L astfel incat apa sa stea cat mai mult in filtru si bacteriile sa-si faca treaba.
    Mersi mult ca mi-ai zis cum sa directionez apa la intrare!
    Sambata ma apuc de modificare.
    Cu stima!
    Tu pestii unde ii tii acum? acasa sau la "Piranha"?
    Attached Images Attached Images
    Last edited by goodmans; 09-02-2011 at 23:21.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #23
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ludus
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Vreau sa va spun ca sunt impresionat de tot ce citesc la sectiunea pond.Poate nu ma credeti ce va spun dar userul goodmans ma facut sa iau o decizie foarte importanta pentru mine.Pe scurt va spun ca doream sa cumpar o casa la mine in oras(eu stau momentan la bloc) si dupa multe cautari aveam 2-3 oferte finale.Decizia finala a fost in achizitionarea unei case care are o gradina mare (1100 mp) in detrimentul unei case mai frumoase poate dar cu gradina mica, pentru a-mi putea face un iaz si asta datorita lui goodmans caruia vreau sa ii multumesc si caruia o sa il rog sa continue cu sfauri pentru toata lumea.Nu cred ca voi putea sa incep anul asta construirea iazului cu toate ca as dori mult acest lucru dar cand voi ajunge la aceasta faza am sa va cer sfaturi la toti.Va multumesc anticipat tuturor.Dar daca tot sunt aici as avea o intrebare generala.Gradina mea are fantana care a ajuns la stratul de apa freatica,credeti ca as putea folosi (dupa ce ii masor debitul/h) sa am o curgere permanenta din apa de fantana in iaz iar din iaz sa o scot cu acelas debit la canalizare?Sa auzim de bine.

  4. #24
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut si bine ai venit pe sectiunea asta.La fel ca si tine si eu multumesc la randul meu celor mai vechi in bransa ca mine si de la care am invatat multe,ca nimeni nu se naste invatat.catalinbgs de exemplu,care acum este la un alt nivel,lucrand cu echipamente profi,dar inainte de asta si el a experimentat ca si noi.Eu la primavara o sa fac un filtru bead dupa proiectul lui.
    O gradina insotita de un iaz este ceva aparte,desi ai ceva de munca la constructie si apoi la intretinere,munca asta eu o consider relaxare,pentru ca asta e!
    E pacat sa stai la curte si sa nu ai o gradina frumoasa,poate chiar si un iaz daca iti plac pestii si plantele acvatice.
    Despre apa de la fantana,avand in vedere ca este o apa de suprafata si nu de adancime ar trebui sa nu aiba duritate mare,se stie ca apa de put/fantana are duritate mare,ceea ce omoara pompele din iaz.
    Oricum trebuie facut un test al apei si trebuie tinut cont de vecini/imprejurimi si posibilitatile de contamine a panzei de apa.Fiind apa de suprafata se contamineaza usor si apoi ajunge la tine in iaz.Daca este OK apa,scapi ieftin cu filtrarea,daca bagi apa proaspata mereu,o sa ai nevoie de o filtrare mai "usoara" ca sa zic asa.
    Oricum spor la treaba si cu grija,proiecteaza-ti un iaz frumos si sa tii cont ca si marginile lui si imprejurimile trebuie frumos amenajate si plantate corespunzator.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #25
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Filtrul este gata in proportie de 98%,in sensul ca mai am de montat un singur robinet de scurgere si de cumparat saci pt inele ceramice care la randul lor vor fi suplimentate cu ceva JBL roca vulcanica.
    L-am testat si este functional,bine...n-am folosit pompa de debit de la iaz,am pus apa de la cismeaua din curte care nu are debit mare fiind pexal de 16mm dar a mers oricum.
    Am facut si ceva schimbari pt ca nu-mi placeau peretii de policarbonat asa ca am luat plexiglas de 8mm de la cineva,gratis si de data asta au iesit superbine,chiar sint multumit,per total filtrul a capatat o rezistenta buna,peretii sint fixati cu pozidrive de 3x18mm dupa ce am dat gauri de am innebunit,iar la final l-am lipit pe margine cu pistol din ala care topeste plastic in adaos.Treaba a iesit mult mai bine dupa va spuneam.
    Pozele finale,dar voi mai pune sambata dupa ce ii mai fac o proba sa vedeti cum trece apa prin el.
    Cu respect pentru iubitorii de pesti!
    Attached Images Attached Images
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  6. #26
    Junior Member ionel_0000's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    in lagatura cu burete ca mediu de filtrare,vreau sa va intreb daca buretii care se folosesc la saltele sunt buni,pentru ca zilele astea tocmai am gasit la o firma de saltele,bucati mari de burete,am luat una de 70X40X10 si am lasat 2 lei bacsic,va rog informati-ma daca se pot folosi ca si mediu de filtrare.Attachment 6182Attachment 6183,am atasat si 2 poze.
    Ionut , Moldovan.

  7. #27
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Nu,nu se pot folosi bureti de saltele ca mediu de filtrare.Buretii de filtrare nu retin apa asa cum o fac cei mentionati de tine si sint facuti din alt material.
    pozele nu sint atasate corect dar banuiesc la ce te referi.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #28
    Junior Member ionel_0000's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes

    Post poze burete saltea

    rsz_dsc00420.jpgrsz_dsc00419.jpgAttachment 6205Attachment 6206am pus poze din nou ,sper sa fie ok de data asta
    Last edited by ionel_0000; 03-03-2011 at 13:34.
    Ionut , Moldovan.

  9. #29
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    nu sint ok pozele,e foarte simplu sa atasezi foto
    inainte te asiguri ca pozele au dimensiuni mici,le poti edita cu gimp care e free,dai resize la poza si alegi 800*600.
    Dupa ce scrii textul la reply te duci la advance,manage atachement,alegi poza si dai upload.
    atat trebuie,sper sa ma fi facut inteles.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #30
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ionel_0000 View Post
    buretii care se folosesc la saltele sunt buni?
    In pofida celor scrise pina acum, nu ar fi bine sa postulam
    In general, pentru ca un burete sa poata fi folosibil trebuie sa ineplineasca concomitent 3 (sau mai multe, nu postulam ) conditii
    - porozitatea sa se incadrezeintr-o plaja utila
    - porii sa fie "sparti" - nu ca o masa de clabuc - sper sa fiu inteles
    - sa NU FIE TRATAT ANTIFUNGIC (!!!!! ) - fapt care este unul din caracteristicile buretilor folositi la mobilier.

    daca esti SIGUR ca acel burete indeplineste toate aceste conditii, il poti folosi linistit, este insa adevarat ca il poti folosi si fara ca a treia conditie sa fie indeplinita, daca si numai daca, dupa debitare si modelare pentru utilitatea preconizata, SA IL SPELI PINA ESTI SIGUR CA S-AU ELIMINAT CHIMICALELE SUSMENTIONATE.
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •