Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 59

Thread: Filtru multicameral home made.How to...

  1. #1
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes

    Filtru multicameral home made.How to...

    Ca sa dezmortesc putin sectiunea,avand in vedere ca noi,posesorii de iazuri,sintem amortiti ca si pestii pe timp de iarna,spre deosebire de acvaristi care isi admira comorile indiferent de sezon,m-am gandit sa va arat si voua cu ce trasnai ma ocup eu zilele astea.
    Si mai mult ca sa uit de necazul ca mi-au murit 2 pesti.Ultimii doi carasi primiti de la cineva care vroia sa le dea drumul pe Dambovita.Apa fiind foarte rece si pestii neacomodati,nu au rezistat nici la mine.Ultimul mi-a murit azi desi am reusit sa-l prind,fiind mai cald si iazul dezghetat,si sa-l bag in casa de cateva zile.Tot a murit.

    Iata cateva poze cu materialele folosite,o parte,pt ca le cumpar treptat in functie de buget.
    La baza sta o cutie luata de la ikea,de 160L pe care am dat 80ron cu tot cu capac.
    Buretii de filtrare sint foarte ieftini la hornbach in aceasta perioada.daca asta vara erau 32ron acum sint doar 19ron/bucata.
    Perii de spalat sticle la 3.6ron bucata tot de la hornbach.Cele 30 bucati vor alcatui primul material filtrant,din prima camera a filtrului.Apa va intra pe la baza cutiei prin stut de 1 1/4 toli,va urca prin perii unde va ramane mizeria de dimensiuni mari.Practic ea va ramane la baza camerei de unde va fi evacuata printr-un robinet.Daca puneam intrarea pe sus,mizeria ar fi ramas in perii si mult mai greu de curatat.
    Ulterior apa trece in camera a doua tot pe la baza si va urca prin fagurele facut din bureti filtranti grosieri.Buretii nu se unesc pur si simplu,se lasa niste gauri pt a nu se colmata filtrul.
    in camera a treia se vor gasi saci cu roca vulcanica filtranta sau zeolit,inca nu am cumparat pt ca nu au pe stoc.Cand vor aduce voi lua 2 saci de 10Kg la 45ron/sac.
    Ma bazez mai mult pe filtrare biologica cu acest filtru deoarece mediile de filtrare din el sint de cel putin 20 ori mai numeroase fata de filtrul hozelock bioforce UVC 24000 care pe langa 2 maini de medii K1 mai are 2 bureti.
    Filtru va avea in fata un filtru UVC resun de 36W si o pompa de 4000L/h.
    Acolo unde au fost montati peretii despartitori ai camerelor,am introdus in acel policarbonat cate 2 tije filetate de 5mm cu placute metalice si piulite pt a nu se deforma cutia la cei 140L de apa care vor circula pe acolo.Evident ca am etansat si cu ceva silicon pt acvarii.
    Am luat din piata niste ladite de palstic de la lamai pe care le voi decupa astfel incat sa alcatuiasca "pat" pt mediile filtrante,si sa ramana un spatiu de 5cm la baza cutiei pt sedimentare mizerie si pt a monta robinetii de evacuare in lateral.
    Poze voi mai pune in functie de stadiul proiectului.
    Preturi:
    Cutie 80*60*40: 80ron capac inclus
    policarbonat 1cm grosime 1mp:45ron
    profil fixare policarbonat:40ron
    banda dublu adeziva: aveam prin casa-folosita la fixarea profilelor,ulterior am pus si silicon.
    bureti 50x50x2 5bucati grosier+1buc fin:114ron
    silicon acvarii:10 ron
    perii 30buc:108 ron la perii am taiat cozile ulterior pentru a fi asezate mai usor.
    roca vulcanica 20KG:90ron
    tije,piulite,racord intrare furtun 1 1/4 toli si evacuare de 2x2 toli:100ron

    un total sub 600ron pt filtru cu tot cu medii de filtrare.
    filtrul va avea in dotare si o pompa de oxigenare tetratec aps300 cu 2 pietre puse intre peretii despartitori ai camerelor pt o oxigenare adecvata a coloniilor de bacterii:65ron dar eu am deja
    si un filtru UVC resun 35W luat deja de anul trecut:280ron (acum e un pic peste 300ron)
    pompa Vario 4000L pe care deja o am:248ron
    Un kit complet de aprox 1200ron.

    Din proprie experienta va spun,ca acest filtru isi va face treaba cu succes in iazuri intre 10.000 si 20.000L
    Solutii asemanatoare se gasesc in comert,oase biotec 10.1,kamizu 9 de exemplu,care costa pe piata noastra incepand de la 500 euro doar filtru,fara pompa de aer/apa sau UVC.

    Acest topic nu se adreseaza celor cu bani,care isi permit filtrele scumpe din comert sau a celor care adopta solutii profesionale de filtrare.Evident,se adreseaza celor de rand ca si mine.
    Sper sa va fie de vreun folos si va astept cu idei.Nu uitati ca:
    Filtru are 80*60*40 cca 140-160L si un flux de cca 3000-4000L/h
    Filter brushes din comert costa 15-20 euro/lire bucata si fac exact ce fac si periile pe care le vedeti in poze la 3 lei bucata.
    Buretele este dedicat pt filtrarea apei si este cumparat din magazin de profil,la fel si mediul de filtrare din roca vulcanica(un material ideal pt coloniile de bacterii,si care nu se gaseste in filtrele sub presiune,sau in cantitate mica in filtrul de la Ubbink 7000 de exemplu,comparativ cu 20KG cat am eu in acest filtru)
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 1.JPG (96.2 KB, 303 views)
    • File Type: jpg 2.jpg (62.9 KB, 258 views)
    • File Type: jpg 3.jpg (53.8 KB, 279 views)
    • File Type: jpg 4.JPG (87.4 KB, 252 views)
    • File Type: jpg 5.JPG (95.4 KB, 262 views)
    Last edited by goodmans; 25-01-2011 at 23:30.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    more photos
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 7.JPG (88.7 KB, 277 views)
    • File Type: jpg 6.JPG (92.4 KB, 241 views)
    • File Type: jpg 8.JPG (98.5 KB, 241 views)
    • File Type: jpg 9.jpg (65.5 KB, 252 views)
    • File Type: jpg 10.jpg (61.8 KB, 276 views)
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    inca o poza si vor veni si altele pe masura ce avansez cu lucrarea
    Attached Images Attached Images
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  4. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    si cateva poze de iarna asa:
    Attached Images Attached Images
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Felicitari!
    Si ai uitat sa mai mentionezi ceva,poate omul sa adopte varianta DiY,dar daca nu are mana de lucru,tot la Brand ajunge.
    Foarte ingenios,momentan sunt umpic in ceata.Dar cand am sa ma "trezesc" am sa mai iau o data topicul la citit.
    Ce nu inteleg eu,unde va fi pozitionat filtrul? Si unde va fii pozitionata pompa??

  6. #6
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Filtrul va fi pozitionat la cca 2m de iaz,deasupra nivelului apei,pe sol.Pompa va fi bagat in iaz,cea pe care o am deja,la 1.8m adancime ceea ce ii va reduce debitul de la 4000L la 3000L sau daca voi fi in bani la primavara am sa iau o pompa externa ca sa elimin cat mai mult echipamentele din iaz.
    M-am gandit si cred ca intre peretii despartitori unde distanta este de 5cm am sa bag bioballs.
    Legat de indemanare....crede-ma ca oricine poate face asa ceva,e mai mult decat simplu daca ai chef intradevar.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. Dislikes laurentiu75petre disliked this post
  8. #7
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Salut felicitari pentru noul filtru (sa inteleg ca acum o sa ai 3 filtre?) imi place ca poti umbla usor la el (pe diferite compartimente) ceea ce la cele etajate nu e chiar usor pe de alta parte nu cred ca trebuia sa il gauresti si sa pui tijele pentru ca vasul probabil a fost concepus si pentru lichid si nu de alta dar sa nu curga.
    P.S. Cred ca te incadrai cu mult mai putini bani sa faci asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=o3AyZiflVMQ avand in vedere ca deja ai sterilizatorul si pompa bineinteles ca nu trebuia sa fie exact asa ci doar sa treca apa printr-un bazin cu plante mari consumatoare de nutrienti asa numitul "Bog Filter" acum depinde si de spatiul pe care il ai la dispozitie.
    Last edited by SmAsH; 29-01-2011 at 21:22.

  9. #8
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    arata ca un sump.
    chiar de retinut ideea

  10. #9
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    merci de aprecieri
    smash,trebuie sa pun tijele pt intarire,pt ca e o cutie de depozitare.materialul are 3mm si e polietilena la baza,cu 140L de apa s-ar fi deformat putin.
    daca era fibra de sticla era altceva,dar nu-mi fac griji ca am izolat totul cu garnituri si silicon de acvarii.
    Am montat azi si gurile de iesire,2 conducte de 110mm vor asigura iesirea si intrarea incerc sa o fac pe 1 1/4" dar nu prea gasesc stut cu flansa,am cautat peste tot.
    La praktiker am gasit robinet special pt butoaie cu flansa dar costa 60ron,am zis sa mai caut.
    Am montat insa robinetii de curatare ale celor 3 camere.Am gasit tot acolo cu 9 ron bucata de 3/4"
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  11. #10
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    @ Goddmans Jos palaria....
    Cand am sa ma ocup de iazul de la tara,zau ca voi mai rasfoii paginile threadurilor create de tine.
    Pana atunci,stau pe margine si urmaresc indeaproape.
    Sa nu te zgarcesti la poze.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •