Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 33 of 33

Thread: MOR SANITARI

  1. #31
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Cartierul Militari
    Posts
    136
    Post (Dis)Likes
    apropo ai vazut ca ne-am inregistrat in aceeasi zi..........

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Daca mor sanitarii e destul de grav. Se spune ca intr-un acvariu sunt ultimii care mor. Am si io un acvariu la vreo 20 litri in care am 2 sanitari si 5 guppysi nu e nici o problema cu ei. Intradevar e bine k un sanitar ault sa aiba un acvariu de 120l dar cand are 15-20 de cm nu cand e pui. mie mi-au aparut niste melci daia maro si mici care se inmultesc foarte repede si ma bucur foarte mult. Cand am vazut ca borfasii se cam delecteaza cu plante am avut eu grija sa ii tin sub control. Cum intrec masura cu inmultirea pe toti care ii prind desupra pe sticla ii strivesc iar pestii mei sunt foarte fericiti ca au hrana vie. Care aveti nu ii exterminati cu tot felul de substante ca in cantitati moderate sunt foarte folositori.

  3. #33
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Asa faceam si eu cu melcii nedoriti dar mi s-a taiat un tetra la buza intr-un melcisor spart si de atunci nu mai procedez asa decat in acvariul cu creveti, si ei ii mananca. Tetra s-a vindecat fara probleme. In acvariul mare, de cand am o hoarda imensa de pomacea mici am observat o stagnare a numarului de melci maro, sa fie vreo legatura?Oricum, nu au fost niciodata in cantitati suparatoare. In acvariul cu PH foarte mic nu am probleme cu melcii, si nici in cel cu 2 ancistrusi maturi, cred ca astia le mananca ouale. Doar la creveti am invazie, dar vb ta, au hrana vie
    Cat despre moartea sanitarilor, da: ancistrusii mei au trecut prin 3 zile uitati in 10 l de apa cu 60 de guppy si fara filtru, incalzitor etc, alte 2 zile intr-o galeata de 10 l doar ei, si apoi acvariu neciclat si totusi traiesc bine mersi. Cred ca nici un alt peste nu ducea atatea.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •