Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Ce pesti vreti sa se gaseasca prin sibiu

  1. #1
    Base member Tropica's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    SIBIU
    Posts
    316
    Post (Dis)Likes

    Exclamation Ce pesti vreti sa se gaseasca prin sibiu

    Deoarece in Sibiu ducem o lipsa acuta de specii frumoase de pesti si plante (inexistenta aproape) eu vin si va intreb cam ce ati dori sa gasiti prin Sibiu in aceasta privinta. Eu unu m-am saturat de preturile exorbitante din petshopurile noastre sau de tentativele de pesti din piata.
    Eu o sa fiu deschis ideilor voastre si poate cu ajutorul vostru reusim sa facem ceva mai mult pentru comunitatea acvaristilor din sibiu, care nu este asa mica pe cat se manifesta pe forum.


    Claudiu!

  2. #2
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    dupa mine alta e problema la petshopuri in general, dar mai ales in sibiu:

    la pesti (ca acolo am facut oarecare studiu), daca doresti sa-ti faci un acvariu de la inceput si vrei sa mergi pe o idee..nu gasesti disponibile mai mult de 2 specii sa zicem compatibile.
    1. daca vrei scalari cu neoni si cu coridoras...ba n-au scalari , ba nu sunt neoni ba nu sunt cory...aici am enumerat un set foarte des intalnit...
    nu mai pun daca vrei ceva ancistrusi sau ceva pentru alge...
    2. daca vrei vivipari ori gasesti doar guppy, ori numai xypho...nu prea le gasesti pe amandoua..iar daca sunt astea doua specii...mai mult ca sigur sunt doar masculi sau femele...
    3. nu ma pricep la africani, insa se gasesc sporadic..insa sigur e aceeasi problema 2-3 specii din care 2 sigur sunt incopatibile..
    am dat exemple oarecare dar ideea asta este...ca nu poti sa-ti faci (in special in sibiu) o "serie" cumva..

    daca ar fi dupa mine as dori sa se aduca apisotgrame mai multe (sunt ceva dar mici pe Stefan cel Mare)..dar la alea se pretreaza sai ai acces la niste cory ai deosebiti, sau niste otto..pesti care chiar nu-i gasesti la noi...

    inca o problema la petshopuri (chiar si la cele mari) este ca nu au o gama completa de produse necesare demararii unui proiect/setup, cum vreti sa-ii ziceti..siaici nu ma refer la o anumita marca...nu...
    pur si simplu ba nu gasesti pietris, ba nu au substrat fertil, nu mai spun de fertilizanti (oricare...) ba nu sunt filtre ba nu sunt accesorii..si nu ai alternativa decat pe net ...binenteles costuri mai mari pentru maruntisuri...
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

  3. #3
    Junior Member ilap's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    sebes
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    pesti betta halfmoon de diferite culori

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes
    Daca ar fi dupa mine:
    1.cum a zis si vio.guitar niste otto ar fi perfecti,si niste SAE,mai ales ca nu-i gasesti niciunde pe la noi
    2.ciclide africane-nu am un acvariu de ciclide,dar cand vad in petshop-uri un caeruleus la 12 lei,nici nu ma bate gandul sa-mi fac unu,plus ca sunt maxim 3 specii in tot Sibiul
    3.Ceva cory mai "exotici",in Sibiu casesti doar paleatus,albino si din an in Pasti Aeunus...de exemplu Cory Panda,nu sunt foarte scumpi,dar sunt si foarte frumosi,si mai ales cautati,daca ii dai la un pret rezonabil
    4.Nu stiu daca vrei sa te axezi si pe nevertebrate-dar in Sibiu in afara de Pomaceea nu gasesti nimic in petshop-uri din categoria nevertebratelor,nici macar Red Cherry

  5. #5
    Base member Tropica's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    SIBIU
    Posts
    316
    Post (Dis)Likes
    momentan eu adun informatii, in cateva luni sper ca sa pot sa dau drumu si sa vin cu o oferta cat mai variata,pentru inceput o sa dau drumu la bazine pentru constructie si ciclare, este mult de lucru da sper sa reusesc sa am o oferta cat mai variata si atragatoare pentru voi.
    Pana atunci astept parerile voastre.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    100
    Post (Dis)Likes
    intr-adevar Sibiul sta prost la capitolul pesti...eu caut de ceva timp niste femele de guppy, xipho, plati mai mari si nu gasesc pe nicaieri....acum cativa ani gaseam astfel de pesti frecvent pe str. Mitropoliei si chiar in piata...

  7. #7
    Junior Member Spider-off's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sibiu
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes
    as avea o idee.. daca poti sa iei legatura cu astia de la tetra si cu ei ca sponsori sa poti deschide ceva de acvaristica profi cu tot ce trebuie de la A la Z de la tetra si pestisorii de care reusesti sa aduci.
    in cazul asta cred ca ti-ar fi mai usor sa reusesti (E DOAR O IDEE)
    Eu unul as prefera sa fie un magazin in care sa pot avea incredere ca are produse de calitate si sa stiu ca pot sa imi iau de acolo orice imi trebuie inclusiv chestii cum ar fi CO2 si explicatii si detalii etc
    ptr ca am fost la real si am vrut sa imi iau niste plante si l-am intrebat pe vanzator care sunt cu crestere rapida si care pot rezista fara CO2 suplimentar si saracutu mi-a zis ca aia costa x si ailalta costa y ... mai mult de unde sa stie.

  8. #8
    Base member Tropica's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    SIBIU
    Posts
    316
    Post (Dis)Likes
    Ideea ta nu este rea doar ca pentru a fi pusa in practica mai este nevoie de ceva vreme si mai ales bani. Pana atunci sper sa pot oferi in scurt timp mai multe specii de pesti printre care de la discus la africani si pana la guppy, xifo...

  9. #9
    Junior Member Spider-off's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sibiu
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes
    guppy am eu gramada si nu stiu cum sa ma scap de ei ... :P ca se inmultesc mai repede decat algele )

  10. #10
    Base member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    450
    Post (Dis)Likes
    Vreau si eu niste guppy daca ii ai frumosi spider

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •