Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 79

Thread: leduri la acvariile de apa dulce

  1. #1
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes

    leduri la acvariile de apa dulce

    dupa experimentele de aici http://forum.acvarist.ro/showthread....ghlight=leduri si trialul pe un nano de apa dulce a venit randul si la cel mare. azi am terminat una din cele doua lampi care vor lumina acvariul si prima impresie e ca lumina imi pare mai placuta. acvariul are 180x50x50 si vreau sa folosesc doua lampi totalizand 112 leduri de putere cu ratia 3albe/1albastru/1rosu/1verde. puterea consumata va fi pe la 100 de watt.


    atasez mai jos o poza cu lampa in constructie:



    o sa pun si poze cu acvariul cat de curand.

  2. #2
    Member grabber's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Moreni
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    e interesanta lampa.
    daca nu sunt indiscret cat costa un led de 1watt?

  3. #3
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    depinde de unde il cumperi. astea ale mele sunt de 3 watt dar subalimentate putin. cele d e1 watt cred ca le gasestipe ebay sub 1 dolar.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    274
    Post (Dis)Likes
    Proiect futuristic, pe mine unul ma intereseaza, si voi urmari cu interes evolutia. cata lumine scot aceste leduri insumand 100w? Eu doresc sa fac o lampa pentru acvariu plantat care sa consume putin si sa lumineze mult

  5. #5
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    @brumarel: lumina sau lumeni? daca intrebi de lumeni nu prea are revelevanta pentru plante. in schimb are pt ochiul uman si de aceea am pus si leduri verzi.
    acvariu are "ceva" alge asa ca o sa pot compara led vs neon. totul e sa termin si lampa doi cat de repede.

    si o poza:


  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Onesti
    Posts
    274
    Post (Dis)Likes
    Lumina . Spectrul cromatic, banuiesc ca se poate corecta prin combinatia de culori. Im poza acvariul este luminat la intreaga capacitate a lampii ? Pare slab luminat

  7. #7
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    e doar o lampa din doua si nu e la 100%. tocmai asta incerc sa fac lume asa inteleaga. ce e luminos pt ochiul nostru poate fi lumina chioara pentru plante.


    LE. un film cu acvariul luminat cu led:

    Last edited by bilti; 17-01-2011 at 22:18.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    39
    Post (Dis)Likes
    Ca sa nu mai deschid un nou topic, vin si eu cu o intrebare. Se poate oare folosi un LED cu 3 cipuri (RGB) pentru a produce lumina alba si astfel ingloband rosu, albastru si verde intr-o singura sursa de lumina ? Ma bate gandul sa ma apuc si eu de o conversie la led bazata pe cipuri de 1W sau 3W. In format RGB am gasit variante de 3x1W si de 3x3W.

  9. #9
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    Nu recomand asa ceva.
    PS: Ce are omul acolo sunt niste LED-uri cu spectru continu (zona luminoasa cind este stinsa are culuarea un galben verzui, care ma duce cu gindul la un LED albastru sau ultravionet care se afla sub o pastila de YAG:Ce ca element florescent) - vorbesc de LED-urile de pe marginea grupuilui de LED-uri - raportul este 4/1/1/1 nu 3/1/1/1 conteaza enorm , 112/6=18,(6) da cu virgula, 112/7=16 adica 16 grupuri ca cele din poza. Noi am inteles despre ce este vorba, dar ideea conteaza, si multumin pentru ca si-a sacrificat tipul scriind. Iar LED-urile RGB au doar 3 lungimi de unda care de obicei nu cad pe cele 4 virfuri ale clorofilei. Spre exemplu conteaza enorm daca LED-ul rosu este de 630 nm sau de 660 nm, aceasta diferenta iti inroseste plantele sau nu. Nu vorbesc de cel albastru. Cel verde este pentru corectia de spectrului pentru ochi, plantele sunt verzi, adica reflecta lumina verde.
    Last edited by sorin1701; 15-07-2011 at 19:59.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    39
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de lamuriri. O sa ma orientez catre cipuri independente.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •