Results 1 to 2 of 2

Thread: Acvariu foarte putin plantat fara alge

  1. #1
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes

    Acvariu foarte putin plantat fara alge

    Poate sa-mi spuna cineva cum se poate intretine cel mai bine un acvariu foarte putin plantat(carasi) fara alge?
    Cam cata lumina sa fie, cat timp?
    Am acvariu de 110L net cu capac Juwel Duolux modificat, in total 3*18 W, neoane 1*965, 1*865, 1*830 toate osram.
    Acvariul va avea decor din polistiren, substrat pietris de rau, granulatie 1-3 cm si probabil 2-3 tufe de valisneria taiate scurt(vreau sa incerc ceva), de asemenea 2 anubias pe mopani.

    Ar fi vreo sansa sa il tin fara alge daca nu fertilizez?In ce conditii?
    Multumesc

  2. #2
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Salut, parpa_tupac.
    Eu am un bazin plantat la greu si doua neplantate. Vorbim de astea doua:
    Intr-unul am pereche la reproducere, in celalalt cresc puiet.
    La inceput le-am umplut cu apa ciclata din zona de retur a filtrului din bazinul plantat (60% apa ciclata + 30% apa statuta in bidoane). Ulterior schimb normal cu apa statuta.
    Pur si simplu nu se fac alge, dar folosesc lumina osram sau philips 830 si cate o ceratopteris thalictroides imensa la suprafata.
    Poti pune 2-3 tuburi 830 sau 2 de 830 (+ 1 de 865). Timp de iluminare, nu prea conteaza. Uneori uit sa sting lumina si merge toata noaptea (la bazinul mare am temporizator).
    E pacat sa consumi tubul 965 pe bazin neplantat.
    Filtre interne AquaEl Fan Mikro (nu trage puietul in filtru). Am uitat sa spun ceva?
    Last edited by Sanshoku; 14-01-2011 at 20:14.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •