Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 37 of 37

Thread: Am nevoie de ajutor

  1. #31
    High member Sanshoku's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Transilvania
    Posts
    726
    Post (Dis)Likes
    Nu mai inteleg nimic: intai spui ca ai luat un osram 840 de 18w din Real, apoi spui ca nu ai lumina, acum spui ca ai pus un AquGlo de 15w. De la inceputul thread-ului iti explica toti colegii cum sta treaba incepand cu ciclarea si pana la neoane, plante si pesti. Daca mai citesti o data tot ce s-a scris (plus articolele din link-uri), chiar ca poti rezolva toate problemele.
    Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile - Charles Darwin.
    Jurnal Pistruiatul - Return to Innocence

  2. #32
    Junior Member gabbye's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Galati
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    Osram 840 am vazut in real si am cumparat din kaufland loc de unde nu am putut sa iau si suport,asa ca aveam neon dar nu si lumina ,asta a aparut peste 2 zile din pacate,iar aqua-glow tocmai l-am adus de la tzara loc unde statea de 4 ani de cand l-am luat pentru acvariu care il aveam si nu am apucat niciodata sa il folosesc pentru ca fost nevoit sa renunt la el.
    Iar aqua-glow fiind neon "special pentru acvariu" si fiindu-mi sfatuite upgrade-uri la lumina am considerat ca e exact ce imi trebuie si nu m-am gandit sa intreb daca e ok.
    Imi pare rau daca v-am inndus in eroare cu ceva iar sfaturile si in special din linkuri am lecturat si m-au ajutat.
    Fii de folos sau nu fi deloc!

  3. #33
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Deci lasa acel aqua glow daca merge mai bun decit nic(pe viitor o sa il schimbi) duci pestii la un amic din galati cu acvariu stabil si pui toate cele in functiune adauga oarece plante easy pui oleaca de papa de pesti si 2-3 saptamini uita de bazin nai treaba cu pestii sau cu schimbu de apa sau cu spalat filtre deci nui faci absolut nimic atit aprinzi dimineata la 8 lumina si o stingi seara la 4-5 crezi ca poti face asta?
    Daca nu ai o tira de rabdare nu faci nimic mai ales resetind la 2 saptamini bazinu practic ce ai realizat in 2 saptamini bacterii solutii si alte cele s-au cam dus mai ales cada ai spalat si filtrul

  4. #34
    Junior Member gabbye's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Galati
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes

    Update/photo

    Va salut.
    Dupa cum ati cerut am facut si update cu poza.
    P1220078.jpg
    P.S. am vazut niste viermi minusculi albi pe geam, 3-4 mm,albi,cat firul de par(grosi) am citit despre ei si am inteles ca nu afecteaza pestii si ca sunt doar un semn ca e prea multa mancare in acvariu si singurul dezavantaj ar fi ca mamanca ouale cand se inmultesc pestii.
    Fii de folos sau nu fi deloc!

  5. #35
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Boonn vezi prin galati ca mai sint care mai doneaza sau vind plante de acvariu cumpara macar 10 fire sa le zici ca pt ciclat bazinu ca stiu ei ce sati dea(sper) plante easy cu crestere rapida,nu neaparat azi pina sapt viitoare ai timp
    Fara pestici deocamdata ok doar oleac de mincare
    Hai sa iti arat eu o poza cu al meu in faza de ciclare

    Cam asa tre sa fie si la tine aproape sa nu se vada geamu din spate de plante
    Lumina 2x36w(deci relativ putina) si toate filtrele in actiune
    Sa nu crezi ca e usor sa stai cu dita mai animalul de 300l in casa fara sa ai ceva care sa miste acolo dar daca nu se respecta pasii se duce dreac toata munca pe apa sinbetei

  6. #36
    Junior Member gabbye's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Galati
    Posts
    87
    Post (Dis)Likes
    Va salut.
    Revin cu scuze pentru lunga absenta dar si cu vesti bune.
    Desi am fost activ pe alte threaduri ale forumului am fost putin cam ocupat in ultima vreme si nu am reusit sa updatez(si asta in principiu pentru ca am vrut ca atunci cand fac asta sa o fac asa cum trebuie,cat mai cuprinzator,cu detalii,si multe poze).
    De cand nu am mai postat acvariul meu a avansat,poate nu pe placul tuturor din punct de vedere estetic dar cel putin din punct de vedere al faunei si florei.
    Acum am circa 20 de fire din specii cum ar fi: Echinodorus bleheri (bleherae),Dwarf rotala,limnophila aromatica,ludwigia repens,hygrophila polysperma rosanervig, cabomba furcata red, cryptocoryne crispatula,Cryptocoryne wendtii, java moss(cu care inca nu stiu ce am sa fac)si nu numai.
    Cresc destul de bine, cred ca o sa va si cer ajutorul sa identific unele dintre ele
    Cat despre fauna, acum am 2 labeo albino, 1 Aplocheilus lineatus GOLD, cei 3 ancistrusi au crescut considerabil, 1 cory alb mare, Microglanis iheringi(care acum nu sunt sigur ca e e Microglanis iheringi, revin cu ppoze asupra subiectului), 3 Kryptopterus bicirrhis, si o zebra rosie(unii fac economie de cuvinte si spun pur si simplu "ciorba" , eu spun ca pana si matematica e subiectiva)
    Multumesc pentru atentia si sfaturile de pana acum si ma angajez sa revin cat se poate de curand cu detalii, poze si intrebari
    Fii de folos sau nu fi deloc!

  7. #37
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    Boon si cu lumina ce ai mai facut ca acolo era problema mare la tine(aromatica si cabomba au nevoie de lumina multa) ... cam multi pesti asa deodata da ma rog

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •