Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 25 of 25

Thread: Carbunele activ - o data si pentru totdeauna

  1. #21
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    GALATI - Mazepa 2
    Posts
    748
    Post (Dis)Likes
    Si, uite asa, ai redus drastic debitul filtrului si in curand te vei vaita ca filtrul nu mai face fata!
    Acvariu 150L net cu Scalari diamant
    Acvariu 30L cu creveti Red Cherry

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    ...nici vorba.
    flyfishing - dry flies
    ---------------------------------
    Acvariu: 37L net, PowerHead Hailea BT200 internal, 1 neon 8W, substrat pietris 5 mm, incalzitor Sera 100w
    Pesti: cory, guppy.
    Plante: Valisneria, Cabomba, Elodea
    Decor: o buturuga maro inchis
    Nevertebrate: Pomacea

    credite si carduri de cumparaturi in CJ
    Siteul meu...www.dsm.ro

  3. #23
    User banat
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    bistrita
    Posts
    54
    Post (Dis)Likes
    mie totusi mi se pare o problema mai mult decat "o data pentru totdeauna" problema carbunelui activ...si anume voi veniti si ziceti ca nu ii bun pentru plante pentru ca ar retine substantele atat de benefice pentru ele...dar vin si intreb atunci eu pe cine sa cred pe voi care nu cred ca toti ati terminat facultatea de chimie sau sa ii cred pe cei care au fabricat filtrele externe tetra ex 600,700 si 1200????care probabil ca printre ei au si chimisti...am mai citit ieri un articol tot legat de filtrele externe tetra si multi dintre cei care discutau acolo la fel au cam scos toti carbunele activ...sau altfel stiti voi ca acele filtre cu carbune sunt pentru acvarii care nu au nici un fir de plante ???de aceea folosesc carbunele ca altfel tind sa intru de tot intr-o ceata densa si nu mai stiu ce sa cred...da si zic asta pentru ca si eu am un filtru tetra ex 600 si am carbune in el...

  4. #24
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Acesta este un articol, hai sa-l lasam asa din respect pentru autor - e munca lui.

    Intrebarea ta este pertinenta, dar puteai sa te abtii de la faza cu chimistii si firmele, puteai sa pui intrebarea fara sa jignesti pe nimeni.
    Daca masina ta vine echipata din fabrica cu cauciucuri de vara, inseamna ca aia sunt mai destepti ca noi si nu trebuie sa le dam jos sa le inlocuim cu cele de iarna in perioada asta. Nu?
    Adica daca filtrul vine echipat si cu carbune activ, asta nu inseamna ca trebuie sa-l folosesti mereu, ci doar atunci cand este nevoie.

    Se inchide. Daca doresti deschizi un topic cu intrebarile tale.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #25
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by alin_za_man
    ...dar vin si intreb atunci eu pe cine sa cred pe voi ...
    Nu trebuie sa crezi pe nimeni. Trebuie doar sa gandesti singur.

    Sorry, Cristi.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •