Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Carbunele activ - o data si pentru totdeauna

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes

    Carbunele activ - o data si pentru totdeauna

    M-am hotarat sa scriu acest articol pentru multele intrebari care se ridica in legatura cu folosirea carbunelui activ in acvaristica.
    Acest material filtrant seamana cu un burete, avand cavitati microscopice si care prin procesul numit absorbtie are rol de filtrare chimica a apei, retinand elemente ca iond, fenol (apa galbena), amino-acizi, cupru, crom, fier, mercur, clor, cloramina, hidrogen sulfurat, verde de malachit, sufl si antibiotice. nu elimina amoniacul, azotitii si azotatii.
    Este bine de stiut ca viata carbunelui activ este limitata functie de cantitatea folosita si volumul acvariului. Dupa aceasta perioada rolul lui devine nul (mai putin ca suport pentru bacteriile utile denitrificatoare) chiar periculos deoarece are obiceiul de a intoarce in apa acvariului substantele stranse pana atunci, putand duce la dezechilibre grave. Mai este bine de stiut ca pe langa elementele nocive, acesta filtreaza si elementele vitale pentru viata plantelor si vietatilor acvatice, ca minerale, fertilizanti, elemente organice si vitamine.
    Carbunele activ se va folosi (o lingura cu varf pentru 20l apa si jumatate din aceasta cantitate pentru acvariile marine cu corali ) numai pentru eliminarea substantelor toxice ajunse accidental in apa cat si dupa tratamente in cazul imbolnavirii pestilor. Este contraindicata folosirea lui pe perioada tratamentelor cat si in cazul folosirii substantelor nutritive pentru plante deoarece elimina efectele dorite ale acestora.
    In incheiere mai amintesc ca carbunele activ se poate regenera prin incalzire la o temperatura de 480C dar este de preferat totusi achizitionarea unuia nou din magazin deoarece pretul lui nu este mare.

  2. #2
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Bine scris.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes
    Uite ca am scos si eu carbunele...sa vedem ce iese
    Acvariu Muller & Pfleger (grupul Eheim) AquaPro 100 - 180 l cu filtru TetraTec Ex700, incalzitor Jager 150 W, Neon Hagen Aqua-Glo 30W + Osram Fluora 30W.
    Fishy fish: 4 x Ancistrus, 2 x Cory, 7 x Neon, 2 X Neon rosu, 3 X Leer, 4 X Guram galben
    Melci: Nenumarati x Pomaceea
    http://mcerincorporated.blogspot.com/

  4. #4
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    in sfarsit.edificator articol.

  5. #5
    High member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti Colentina( Colentina - Berceni )
    Posts
    993
    Post (Dis)Likes

    Re: Carbunele activ - o data si pentru totdeauna

    Quote Originally Posted by Solaris
    Carbunele activ se va folosi o lingura cu varf pentru 20l apa si jumatate din aceasta cantitate pentru acvariile marine cu corali .
    Daca se poate , ai putea sa imi zici si mie la cantitatea asta , cat este bine sa las in acvariu carbunele ?

    Multumesc anticipat .

    PS : Bune explicatii de stiut .

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    in general se recomanda schimbarea lui la o luna dar aceasta perioada poate varia in functie de gradul de poluare a apei. cele mai bune rezultate se obtin prin folosirea unei cantitati mai mici dar schimbata mai des. inaite se a-l folosi se spala bine pentru indepartarea prafului.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    bucuresti- hala traian(pe langa unirii)
    Posts
    95
    Post (Dis)Likes
    in loc de carbunele acvtiv ce se poate pune intr-un filtru extern si anume filtru tetra 1200???
    -Acvariu :juwel rio 180 litri, filtru juwel de la el 600l\h , pompa de aer tetratec 300 , neoane juwel daylight si aquaglo de 30 fiecare si mai nou un filtru fluval305

    -plante: echinodorus osiris+2 alternanthera reineckii+3 samolus valerandi+1 vesicularia dubyana+1 ceratopteris thalictroides

    -vietuitoare: 2 rechini,6 conchonius,3 gurami,1 leer,5 guppy,10 molly negri,4 carasi,8 platy+ un pomaceea si o gramada de pui de guppy si platy

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    bucuresti- hala traian(pe langa unirii)
    Posts
    95
    Post (Dis)Likes
    si de unde ai achitizionat-o?? roca vulcanica la cat timp trebuie intretinuta???
    -Acvariu :juwel rio 180 litri, filtru juwel de la el 600l\h , pompa de aer tetratec 300 , neoane juwel daylight si aquaglo de 30 fiecare si mai nou un filtru fluval305

    -plante: echinodorus osiris+2 alternanthera reineckii+3 samolus valerandi+1 vesicularia dubyana+1 ceratopteris thalictroides

    -vietuitoare: 2 rechini,6 conchonius,3 gurami,1 leer,5 guppy,10 molly negri,4 carasi,8 platy+ un pomaceea si o gramada de pui de guppy si platy

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    TX
    Posts
    134
    Post (Dis)Likes
    Bun mic articol.
    Deci, ar fi mai bine daca in acvariul meu stabilit, plantat, de 38 de litri in care folosesc ingrasaminte pentru plante, sa nu am carbon, bag seama, corect?

    In schimb, in paludariul in care am crabi si unde nu am plante iar filtrarea chimica e foarte importanta, pot folosi doza dubla de carbon?
    Local crab/invertebrate enthusiast
    fishb0ne.net
    Filmuletele mele acvaristice pe YouTube

  10. #10
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Fara probleme.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •