Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Ajutor, algele mi-au distrus acvariul!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    59
    Post (Dis)Likes

    Ajutor, algele mi-au distrus acvariul!

    De cateva luni mi-au aparut niste alge care au pus stapanire pe acvariu, mi-au nenorocit toate plantele, pestii au murit cam 90% din ei iar problema e ca nicum nu pot scapa de ea. Sunt un profan in acvaristica, am un Juwel de 180l, 2 neoane de 36 unul day light si unul alb, filtru extern de 700l/H. am incercat cu diverse algacide, si mai scumpe si mai ieftine dar nu a reactionat la nimic. sterg acvariul, iau algele de pe nisip iar in cateva zile pun din nou stapanire pe pereti, pe nisip, pe tot. asa arata dupa 6 zile de la curatare. Va rog, daca stiti despre ce alga e vorba sa m ajutati! Va multumesc!
    Dragos


  2. #2
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau de problema ta.
    Dar daca tot esti profan in acvaristica, ce-ar fi sa folosesti niste pasi logici ?

    Primul ar fi sa te duci sa te prezinti. (ca sa stim cu cine vorbim, ce acvarii ai, etc).
    Al doilea, sa-ti treci locatia la profil. (ca sa-ti fie mai usor sa colaborezi cu colegii din zona ta).
    Al treilea ar fi sa rascolesti subforumul Alge, ca sa-ti dai seama ce probleme ai acolo.
    Dupa care as mai sapa putin la Articole, si-n final as folosi Search.

    Astia ar fi pasii logici. In fine, primul de bun simt. Restul logici.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #3
    Member SebastianBV's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Brasov
    Posts
    279
    Post (Dis)Likes
    Curiozitate MARE, ai cumva alge carnivore care mananca pesti ? Eu inca nu am auzit de alge care sa omoare pesti, eventual specia Homo Sapiens, poate specia NO2 sau NH4...sigur gasesti un raspuns la sectiunea de articole.

    PS - si ca sa lasam glumele la o parte, nu prea ai cum sa iti dai seama ce se intampla in acvariul tau pana nu urmezi niste pasi obligatorii care sunt foarte frumos descrisi in link-ul recomandat de @ aquafm.
    Mult succes !
    Last edited by SebastianBV; 04-01-2011 at 12:23.

  4. #4
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Bun venit, drag.
    Din cate imi dau seama te-ai ales cu o cianobacterie. Scapi de ea cu eritromicina, dar nu mai stiu exact dozajul si modul de administrare. Cauta pe forum, sigur exista un topic cu instructiuni.
    Renunta cu totul la algicide si alte prostii recomandate de istetii din pet-shopuri si citeste articolele sugerate de Kin, incepand cu acesta: http://forum.acvarist.ro/showthread....elesul-tuturor.
    In general cianobacteriile apar la un nivel scazut de nitrati si nu sint toxice pentru pesti, dar nu actiona inainte sa intelegi procesele care au loc intr-un acvariu, altfel risti mai mult sa strici decat sa repari ceva.
    Succes
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    59
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by SebastianBV View Post
    Curiozitate MARE, ai cumva alge carnivore care mananca pesti ? Eu inca nu am auzit de alge care sa omoare pesti, eventual specia Homo Sapiens, poate specia NO2 sau NH4...sigur gasesti un raspuns la sectiunea de articole.
    ar fi o chestie cu algele carnivore, poate ca mananca ceva din apapoate elimina ceva substante, nu stiu, dar in 2 luni mi-au murit cam 70 de pesti.

  6. #6
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Pai.
    Ori ai avut din prima 70 de pesti in 180l.
    Ori ai avut mai putini, si cum au murit unii, i-ai inlocuit cu altii, si tot asa.

    Am ghicit cu una din ele ?
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  7. #7
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Aveai 70 pesti in acvariu?

    citeste cap coada articolul asta ca o sa-ti prinda foarte bine http://forum.acvarist.ro/showthread....n-de-apa-dulce

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    59
    Post (Dis)Likes
    am citit si cu ciclul azotului, dar cum fac eu testele alea cu amoniacul? referitor la eroitromicina, in ineia ca ar fi cianobacterie, la 18o litri de apa cate pastile ii pun?

  9. #9
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Pentru ambele intrebari, ai o plaja mai larga de raspunsuri la Search, s-a vorbit de n ori !
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    59
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Kin View Post
    Pai.
    Ori ai avut din prima 70 de pesti in 180l.
    Ori ai avut mai putini, si cum au murit unii, i-ai inlocuit cu altii, si tot asa.

    Am ghicit cu una din ele ?
    acuma sa nu razi de mine, sunt un profan in acvaristica, am avut la inceput cred ca 150 de pesti, si pe urma tot mai putini, pe urma iar 100 si pe urma tot asa pana am ajuns la 5 sau 6 cati am acuma

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •