Results 1 to 9 of 9

Thread: repede va rog 2 betta lenes sau bolnav

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes

    repede va rog 2 betta lenes sau bolnav

    Spunetimi cat putetzi de repede am 2 betta nu stiu ce sunt femela sau mascul ,sunt foarte lenesi sau bolnavi unu sta cu capu printre pietre si coada in sus altu incovoiat printre pietre si numisca mai de loc numa cand mai bag minciocu dupa ei . acvariu de 35 L o pompa de aer pietris si atat mai are un gurami 2 carasi 2 xsifo 1 guppy 2 corydoras 1 gurami 2 betta se inteleg bine totzi numa cei doi betta lenvesc ceilalti pesti au aceasi marime de 3-4 cm

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sibiu
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    asa sunt beta mai lenesi dar se poate sa fie si bolnavi uitate atent la ei poate au pete sau puncte...
    dar oricum ai prea multi pesti in acvariu!cel mai bine ar fi sa-i scoti pe ceilalti si sa ti acolo numa beta pt.ca ei nu sunt asa pretentiosi can vine vorba de volumul acvariului

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes

    Handicapati

    Cred ca sunt handicapati pentru ca unu inoata in cercuri si unu cu burta in sus moi duce la magazin sai schimb cu alceva sau sami dea altzi

  4. #4
    High member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti Colentina( Colentina - Berceni )
    Posts
    993
    Post (Dis)Likes
    De cat timp ii ai ?Ce mancare le dai si ce ai bagat nou ieri sau alaltaieri acolo ?Si daca sa mai intamplat sa ii vezi in pozitiile aste ?

    Poate asa reusim sa intelegem ce se intampla .

  5. #5
    Base member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bistrita
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes

    eq

    poi azi iam cumparat nu iam tinut in carantina ca nam avut une si iam bagat in acvariu am tinut punga 30 min in apa si apoi leam dat drumu au stat vreo 2 ore si dupaia au inceput sa faca asa acum unul e bine numai are nik iar celalalt lam fugarit un pik si sta pe suprafata ,jumatate de corp este blocat nul misca nu inoata numa cu cele 2 aripioare si se misca ca un vierme prin apa

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    319
    Post (Dis)Likes
    1. ca se misca ca un vierme..si ca da doar din pectorale..cam asa inoata beta (daca nu se grabeste).
    Intrebarea mea e ....ce temperatura are apa? Ca ce ai tu acolo e o mare ciorba de pesti..sincer. Carasii clar nu au ce cauta acolo. Scapa de ei mai bine, si apoi ia-ti un incalzitor si un termometru si fa in asa fel in cat temp apei sa stea undeva la 26-27 de grade. Eventual ca sa faci lucrurile sa fie cu adevarat dragutze, mai da si xifo si guppy, pastreaza doar gurami si beta si cory. Vei vedea ca o sa le fie mult mai bine. O alta varianta pe care ti-o sugerez: Scapi de carasi, dai beta, dai gurami, pastrezi xifo si guppy (eventual mai iei vreo 3-4), dai si beta si gurami mai departe, Caz in care ti temperatura apei undeva la 24-25 de grade. ce ti-am spus e ca un sfat, daca ti cont de el, bine, daca nu...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Italy - Torino
    Posts
    34
    Post (Dis)Likes

    Re: Handicapati

    Quote Originally Posted by Cribut
    Cred ca sunt handicapati pentru ca unu inoata in cercuri si unu cu burta in sus moi duce la magazin sai schimb cu alceva sau sami dea altzi
    Imi imaginez cum, POATE pana ajungi cu ei inapoi la magazin iti mor! ... si apoi ceri sa iti schimbe cu altii vi! ....
    boh ... am si eu o problema asemanatoare baieti...raspundeti i la prob. mea... pt. cei care sunt fani BETA!

    linkul aici: http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=5665

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Belgia 1977
    Posts
    1,311
    Post (Dis)Likes
    Magazinele nu raspund pentru cum au fost manipulati pestii DUPA ce ai iesit pe usa magazinului. Nu sunt vinovati nici pentru ca nu te-au invatat cum sa bagi pestii in acvariu, pentru ca se presupunea ca stii. Ei nu au cum sa ii tina lectii de acvaristica de la a la z fiecarui client. Singurele 'pacate' pe care le poate comite magazinul este sa iti dea
    1) pesti bolnavi
    2) informatii gresite
    Cred ca in cazul lui Cribut nu a fost cazul. Greseala facuta a fost ca pestii , cand se introduc in acvariu, nu se lasa doar punga sa se egalizeze temperatura, ci trebuie sa introduci treptat si apa din acvariu in punga
    Pesronal, am un fel de paharel de tuica cu care bag apa o data la cateva minute (incep cu un paharel si la final bag cate 3 paharele o data), avand grija ca in final majoritatea apei din punga sa fie apa din acvariu, adica adaug apa lent pana se umple punga de la sera. Operatiunea dureaza in medie cam 40 de minute- o ora de la introducerea pungii in acvariu (incep sa bag apa din acvariu dupa ce punga a plutit deja 10 minute). Dupa ce deschid punga sa incep adaugarea apei, punga se prinde cu un carlig de rufe de marginea acvariului. Tineti un carlig de rufe special pentru asta, sa nu aiba cocolino pe el ca va face pestii pufosi :P
    Nici metoda mea nu e indeajuns de lenta poate, dar nu am avut probleme cu pestii.
    Apa nu e caracterizata numai de temperatura.
    Daca nu faci asa, cand vei elibera pestii din punga in acvariu, intr-o apa cu alte caracteristici chimice, risti:
    -soc de PH
    -soc osmotic
    Betta, daca pot trai in borcane nu inseamna ca nu sunt sensibili la socuri.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

  9. #9
    High member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    581
    Post (Dis)Likes
    Daca mai era si diferenta mare de temperatura intre apa din punga cu betta si apa din acvariu, mai e si socul termic. Se poate intampla sa raceasca la vezica (nu urinara ), si atunci incep sa stea in pozitii ciudate....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •