Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 101 to 110 of 121

Thread: Sfaturi de inceput

  1. #101
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei 4 tuburi... 2 balasturi ! ca asa cum scrie ... "2 x" inseamna 2 tuburi ! si nu acel balast. este numai pentru tuburi de 54w.

    Si cred ca ai cel putin o eroare de tastare privind tuburile. 21w nu au 55 cm cele de 24 w au 55 cm. Si in cazul acesta balastul necesar este acesta (in numar de 2):

    http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade...-qtp5-2x24-39w

    tuburi... eu as zice:

    http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade...daylight-osram

    http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade...rm-white-osram

    sau varianta cu tuburi 965 dar mai scumpe. Sau de acvaristica... giesemann de la cristi_ionescu_79
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  2. #102
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Intr-adevar am avut o eroare de tastare imi cer scuze...despre acele tuburi vorbeam si eu.
    Last edited by Tudor.M; 19-01-2014 at 10:52.
    0729014664

  3. #103
    High member Vasile's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    ptr 4 tuburi , 2 balasturi 2x !
    nu prea sunt recomandate balasturile care aprind 3 sau 4 tuburi
    recomand balasturi osram sau tridonic...

  4. #104
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Salutare,o intrebare in legatura cu creveti se pot tine intr-un acvariu fara aer si filtrare?si la cat timp e bine sa fac schimbul de apa la ei?asta doar daca se pot tine fara aer,am cautat pe internet si nu am gasit sa zica cineva despre asta.



    O seara buna,Petrica
    0729014664

  5. #105
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pedrospartanu View Post
    asta doar daca se pot tine fara aer, ............. am cautat pe internet si nu am gasit sa zica cineva despre asta.
    Si ce nu ti-e clar din asta? Daca nimeni nu zice nimic.... inseamna ca raspunsul este negativ, nu?
    Decat sa cauti despre "cum ai vrea sa tii".... mai bine citeste despre "cum se tin crevetii".. in felul asta te informezi care sunt cerintele lor minime. Schimb de apa se face si atunci cand exista filtrare... si chiar e un procedeu destul de riguros... ar trebui sa citesti mai mult.

    Sau poti experimenta pe propria piele: cumperi un set de 10-20 de bucati (ca sa te usture portofelu destul) si ii lasi in plata domnului acolo, observand "ce se intampla". Cand tragi concluzii... sa ne zici si noua Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. #106
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Merci de raspuns nimeni stiu ca schimbul se face si atunci cand exista filtrare,am sa citesc mai mult despre ei si apoi am sa imi fac un bazin cu ei.



    O zi buna.
    0729014664

  7. #107
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Salutare,exista vreun droser mai ieftin care sa mearga la tuburile t5? Sau vreun site de unde pot face comanda?

    O zi buna.
    0729014664

  8. Dislikes Nimeni disliked this post
  9. #108
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pedrospartanu View Post
    Salutare,exista vreun droser mai ieftin care sa mearga la tuburile t5? Sau vreun site de unde pot face comanda?

    O zi buna.
    "Te bat"... la figurat: postarea nr 101!

    Drosere sunt de "2 feluri": T8 si T5 (folosite in general in acvaristica... bineanteles ca sunt si alte tipuri, dar astea sunt "majoritare")
    La fel... fiecare tip de droser (T8 sau T5) exista de 2 feluri: Ieftin = chinezesc, il gasesti "in Obor"... sau solutia cea mai buna ptr a castiga ceva calitate la un pret decent: MarboTrade din linkurile de la postarea 101!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #109
    Junior Member pedrospartanu's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Braila
    Posts
    62
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    "Te bat"... la figurat: postarea nr 101!

    Drosere sunt de "2 feluri": T8 si T5 (folosite in general in acvaristica... bineanteles ca sunt si alte tipuri, dar astea sunt "majoritare")
    La fel... fiecare tip de droser (T8 sau T5) exista de 2 feluri: Ieftin = chinezesc, il gasesti "in Obor"... sau solutia cea mai buna ptr a castiga ceva calitate la un pret decent: MarboTrade din linkurile de la postarea 101!

    Nimeni,stiu ca sunt doua tipuri de drosere t8 si t5 stiu si de marbo...doar ca au niste preturi(momentan nu imi permit)...eu am vrut sa intreb de acel droser chinezesc...ca pe acele drosere de la marbo sunt mentionate pe ce fel de tuburi merg pe cand pe cele chinezesti nu sau poate nu stiu eu...tot ce am gasit pana acum erau de t8.Asa ca un model(denumire),sau ce trebuie sa scrie pe un asemenea droser chinezesc sa imi pot da si eu seama cand il cumpar sa nu cumpar ceva aiurea daca nu stie nimeni am sa mai strang cureaua si imi iau 2 de la osram,de pe marbo.


    p.s scuze daca v-am suparat cu intrebarile mele dar cred ca ,cu toti ati fost incepatori si ca ati batut pe cineva la cap asa ca scuze.
    0729014664

  11. #110
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Nu e suparare :P Dat fiind ca nu ai scris "totul" (sau motivatiile) in prima postare,... de aceea "te injura lumea" Daca ziceai de la inceput cum sta problema intr-o fraza mai lunga.... nu te certa nimeni.

    Despre drosere chinezesti... nu prea pot da relatii, dar iti pot da colegii care stiu unde poti gasi.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •