Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 31

Thread: Inmultirea la Corydoras Panda

  1. #21
    Very high member kyoshoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,194
    Post (Dis)Likes
    Eu am luat de la Arca ciclopi congelati, s-au impacat bine cu ea, era cea mai marunta hrana congelata pe care am gasit-o.

  2. #22
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    ok. insa cum sa fac oeare sa le dau aceasta hrana si sa ajunga la ea, caci pietrele sunt mai mari ca ei si sa nu se duca hrana printre pietre, mai ales ca sunt si o duzina de red cherry care devoreaza tot ce prind. Sa incerc oare separarea lor sau sa ii las in pace in acvariu poate se simt mai bine asa. Eventual sa ingradesc un colt din acvariu si sa ii mut usor in acea zona unde sa ii pot si hrani?

  3. #23
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Actualizare:
    - mici mei cory panda au aproape 4 saptamani;
    - au crescut si sunt aproape de dimensiunea unui red cherry;
    - am numarat in total 8 pui aseara ceea ce m-a bucurat;
    - astazi le-am dat grindal, si spre surprinderea mea, au inceput sa manance cu o pofta de speriat, pana acum le-am dat cyclopi. Ma bucura si mai mult faptul ca au inceput sa pape grindal, caci alimentandu-se astfel se vor dezvolta mai rapid.

  4. #24
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Astazi am reusit sa ii filmez ( mai greu cu focalizarea ca a trebuit sa o fac manual)

    Se vad 3 "carcalaci" din cei 8 numarati in total, care devin foarte energici cand le dau grindal. In scurt timp o sa intreaca crevetii la dimensiune.


  5. #25
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Tot respecul pentru voi si sa va bucurati de pui, dar am si eu o intrebare daca se poate.
    Cory Trilineatus se aseamana la inmultire cu Cory Panda?
    Oare ancistrusii sau ramirezii ar atenta la icre? Crevetii nu cred deoarece vad si pe la voi pui in acelasi acvariu cu crevetii.

  6. #26
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Mamaaaaa ce haiosi sunt mormolocii. Daca ar fi fost dupa mine i-as fi crescut o perioada in steril si acum probabil ca ar fi fost cel putin dubli ca dimensiune. Parerea mea.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  7. #27
    User banat
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    baia mare
    Posts
    520
    Post (Dis)Likes
    Multumim @bogdan94 .Raspuns la intrebarea ta :Cory Trilineatus sau Panda sau aproape orice specie difera putin conditiile dar aproape nesemnificativ insa se vor vedea daca reusesti sa le faci conditii in functie de numarul de exemplare care ajun dintr-o depunere sa fie cat de cat maricei.Parerea mea personala este ca ancistrusii si ramirezii sunt detul de pofticiosi si pot sa deguste cateva icre in lipsa de "ocupatie" sau curiozitate,crevetii nu tare pot sa pape sau deranjeze icrele (mentionez ca este parerea mea in urma unor examinari mai de aproape si in timp care sar putea sa difere in functie de acvariul vostru)

  8. #28
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Subscriu si eu ce zice @goio. Eu am mai avut cateva depuneri inainte la cory panda, icrele fiind pe geam si au fost consumate de ancistrus in timpul noptii.

    Cat despre steril, nu stiu ce sa zic. Mie mi-a fost frica sa nu ii dau peste cap daca ii puneam intr-un steril. I-am lasat unde s-au nascut astfel incat sa nu le induc schimbari majore in conditiile de viata ca sa nu ii pierd.
    Oricum din ce am citit perioada critica a fost in primele 21 de zile ( 3 sapt) iar ai mei au 4 sapt, deci a cam trecut. In primele 21 de zile sunt mai sensibili si mai usor influentati de factori.
    Ca si dimensiune sunt ok pana acum.
    Informatii foarte urile si condensate am gasit aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Panda_corydoras

  9. #29
    User banat
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    baia mare
    Posts
    520
    Post (Dis)Likes
    mersi @BogdanHojbota de sustinere . @GeoB chiar sunt haiosi si daca reusesti sa cresti in acvariul comunitar o sa te uimesti cat de mici sunt si vioi printre pietricelele de 1-2 mm din acvariu,in legatura cu sterilul nu cred ca este o varianta buna deloc...poate la vivipari,oricum merita incercat.

    psui din prima depunere au ajuns la jumatare din marimea parintilor.(poze in curand)

  10. #30
    Junior Member bbccostel's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    39
    Post (Dis)Likes
    La mine doua depuneri au stat icrele fara sa fie atinse de nimeni. La a treia depunere ancistrusii au facut curatenie. Nu stiu de ce la primele doua depuneri nu s-au atins de icre. La depunerea patru am mutat icrele in acvariu steril, dar in care erau creveti. Au facut curatenie in 24 ore nu a ramas nici un semn ca au fost icre acolo.
    Acvariu: 130x50x50, Substrat JBL, 4x54W Osram + 1x38W Sera Plant Color
    Nevertebrate: Pomacea, Anentome, Tylomelania, Creveti Red Cherry, Amano
    Plante:Pistia,Limnobium,Egeria,Rotala,Cabomba,Ludw igia,Moss,Echinodorus,Nymphaea

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •