Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Constructie overflow

  1. #1
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes

    Constructie overflow

    Am tot incercat cateva tipuri de overflow hademade si nici unul nu m-a multumit pt acvariul meu cu africani.
    Primul facut a fost asta:
    overflow3.jpg
    Acvariul este in camera si ma termina cu zgomotul, facea acel zgomot ca atunci cand scoti dopul la o cada plina cu apa. Era un cosmar. Nu am reusit sa-i dau de cap si pe deasupra nu era multumit nici de debitul lui.
    Dupa mai multe modificari l-am abandonat si am facut unul overflow din ppe.
    Foto2010-0076.jpg (in afara de ce vedeti in aceasta poza i-am mai pus si un rubinet)
    Teava de ppe e de 25mm.
    Nici aceasta varianta nu ma multumeste din ambele puncte de vedere: zgomot si debit.
    La asta nu mai am sunet de gura de canal si ca si cum ai scoate un dop de la sticla si debitul la fel de mic.

    Aveti vreo idee cu un overflow dat pe silentios si cu un debit mai rezonabil?
    Ma gandeam sa incerc si modelul asta:
    image_show.php.jpg
    Am plexiglas dar nu stiu cu ce solutie sa-l lipesc.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Salut Orio,

    Cea mai buna solutie de lipit policarbonatul (plexiglasul) este cloroformul(cu conditia ca taieturile sa fie perfecte, solutia nu are proprietati de umplere a golurilor)
    Urmatoarea solutie este Acrifix, se gaseste in tuburi si are proprietati de umplere. Am reusit sa lipesc piese de plexi care apoi s-au rupt dar nu s-au mai desprins de la lipitura.
    Ambele variante sunt non toxice(garantat) si sunt rezistente la apa 100%.

    Acel overflow din poza este cel mai bun dar este un pic mai dificil de realizat.
    Daca imi dai urmatoarele detalii iti pot realiza un desen tehnic cu toate informatiile ca sa poti realiza unul.
    Informatii necesare:
    - debitul de apa care va trece prin overflow(puterea pompei si inaltimea la care va fi ridicata apa)
    - grosimea sticlei acvariului
    - distanta pana la perete(daca va fi pozitionat in spate)

    Cele bune.
    Adi S.
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

  3. #3
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by AdrianS View Post
    Informatii necesare:
    - debitul de apa care va trece prin overflow(puterea pompei si inaltimea la care va fi ridicata apa) 400L/h
    - grosimea sticlei acvariului 6mm + capac pal de 18mm
    - distanta pana la perete(daca va fi pozitionat in spate) 200-250mm
    Solutia de lipit ar fi Acrifix ca plexiglasul il tai eu.
    Parca era un topic pe aici unde se gasesc distribuitorii de Acrifix. Search
    Mersi pt ajutor Adi.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Dar sper ca nu vrei sa il treci peste pal !!!
    Sa faci o trecere asa de mare de 6+18 o sa te rupa, constructiv vorbind !
    Revin in 20-30 min cu desenul si cu explicatiile.

    Am uitat sa te intreb la ce nivel vrei sa tii apa in acvariu ? cati centimetrii de la marginea superioara.
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

  5. #5
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Ok. Nu prea inteleg problema cu grosima aceea de 24mm
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Ok am revenit.

    Iti recomand plexi de 6 mm, ai o suprafata mai mare de contact, este mai dur, robust si vei fi sigur ca nu vei avea probleme.
    Fiecare bucatica de plexi, dupa cum vezi sunt o gramada de bucati mici si mari toate cu latimea overflowului de 100 mm(este suficient pentru un debit asa de mic)

    Ca si fitingaraie iti recomand ppr de 32(e cel mai usor de gasit) dar trebuie sa iei o bucata de teava, 46 mm lungime pe care sa o strunjesti 20 mm pe o parte si 20 pe cealalta, diametrul exterior 31 (atat are cotul de ppr pe interior) Aceasta jucarie daca o siliconezi nu vei mai avea nici o problema.

    Trebuie avut grija la taierea capacelor(cele doua laterale care au o forma cam ciudata dar esti sigur ca nu ai scurgeri



    Ar mai fi multe de spus dar incetul cu incetul.

    p.s. exista si varianta sa iti fac eu unul(detalii pe prv. daca esti interesat)
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by orio View Post
    Ok. Nu prea inteleg problema cu grosima aceea de 24mm
    Sper ca vrei sa treci prin pal, si sa sprijini overflowboxul pe sticla nu pe capac la 10 cm deasupra acvariului !?

    La asta ma refer
    Last edited by AdrianS; 13-12-2010 at 13:57. Reason: Uite si o poza
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

  8. #8
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Trec prin pal
    Mersi pt desen. Ai o dexteritate la sketchup de nu-mi vine sa cred
    Pt inceput o sa incerc sa-l fac eu. Tot acvariul e facutde mine de la masa, acvariu, filtru, capac etc.

    O sa incep sa schitez piesele si cand am timp sa le pot taia.

    Ce nu inteleg eu e ca la varianta asta nu o sa se faca vartej in zona unde cade apa in furtun? Nu o sa fie la prima varianta pe care am facuto eu?

    Cat e diferenta asta de nivel?

    overflowbox33.jpg
    Imi poti da sursa ca sa iau cotele mai bine?
    Attached Images Attached Images
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Nu stiam daca ai sau nu dexteritate cu plexi. Este excelent daca poti sa il faci tu.
    Iti recomand ca fiecare piesuca sa o tai cat poti de exact, si sa incerci sa le si freci cu smirghel pe fiecare cant(vei obtine o suprafata mai buna)
    Nu te grabi, trebuie sa ai rabdare ca sa faci ceva cum trebuie.
    Atentie maxima la acele capace pentru ca trebuie sa tai in interior si acolo are doar 1 cm piesa, se poate crapa foarte usor(de aceea recomand si plexi de 6 mm)
    Iti va trebui o piesa plastic cu care sa imbini doua furtunase pentru pompe aer etc etc. Pe aia o vei taia, lasi doar 6 mm(grosime plexi) din ea si o treci(dai gaura) prin partea superioara, pe acolo vei putea amorsa usor instalatia.

    Pentru a scapa de zgomot iti recomand sa faci un durso pipe. Cauta pe internet pentru detalii si explicatii.
    Pentru partea de overflow din acvariu iti recomand sa iti cumperi de la un magazin de specialitate(detalii pe privat) acel profil pieptan care va fi foarte eficient impotriva dracusorilor(ciclidute, melci, bucati de plante etc etc) si nu in ultimul rand este un profil u in care intra acel pieptan, pe care il poti ridica si cobora pentru a obtine nivelul apei in bazin. (pentru poze si detalii intra pe jurnalul meu la apa sarata)

    Varianta pentru reducerea zgomotului pe care am folosit-o eu, am taiat o bucatica de burete pe care am asezat-o deasupra scurgerii. Rolul pe care il are este de a reduce cantitatea de aer care intra in teava.

    Aici ai schita in sketchup.

    http://www.2shared.com/file/PrB0dwSG/overflow.html

    Cele bune si spor la lucru.
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Buna dimineata la toata lumea,
    Am mai facut o schita cu un overflowbox ce se poate folosi de cei care au mai putin spatiu in spatele acvariului.
    Spatiul ocupat in spate este de 70 mm, lungime overflow in acvariu 150 mm.

    Aici este desenul:


    Pentru cei care vor schita sau mai multe detalii va rog sa ma contactati.
    Cele bune.
    Adi S
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •