Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 46

Thread: Indrumator foarte util despre revizia si incarcarea corecta a buteliei CO2.

  1. #21
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Daca o iei din prima asa,da,exista posibilitatea,desi mi-e imposibil sa cred ca vei dormi in momentul cand cedeaza supapa(daca va ceda vreodata).

  2. #22
    Very high member adrian_b's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,355
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Morphy View Post
    Chiar cand sunt pe cale sa umplu prima butelie din viata mea ati bagat frica in mine Sa inteleg ca acea siguranta declanseaza si da drumu la gaz din ea ...bun si daca ai o butelie de 10 kg si 46 de metrii patrati locuibili si se intampla noaptea ? Exista riscu sa mori axifisiat ?
    Sigur te va trezi zgomotul produs, pe de alta parte, o butelie incarcata corect, adica exact cu cantitatea de CO2 inscrisa pe ea, si cu verificarea facuta, nu o sa depaseasca la temperatura camerei presiunea de 70 Bar, ori acea siguranta este construita sa cedeze doar la o presiune de 150 Bar.
    In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma - Antoine-Laurent Lavoisier

    Cine se scoala de dimineata... ajunge... sa doarma putin

  3. #23
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    La mine in oras exista un centru de reincarcare dar ma indoiesc ca este dotat cu cele necesare pentru o revizie corecta , e bine oricum ca exista in CT centrul de pe varianta unde se poate ajunge usor . Multumesc pentru incurajari acum o sa dorm mai "linistit"

  4. #24
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Pe varianta este centru de incarcare si atat.Verificare si restul pe interioara 4.

  5. #25
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    - Constanta, B-dul Aurel Vlaicu (varianta orasului) pana la urcarea pe podul I.P.M.C., pe stanga din directia Mamaia catre Mangalia.

    Localizare: http://img233.imageshack.us/img233/7...1apr301253.jpg




    - Navodari, langa ecluza Navodari, pana in peco-rafinarie prima la dreapta si cum ajungeti la Canalul Dunare-M. Neagra stanga si inca 100m.

    Localizare: http://img546.imageshack.us/img546/4...3apr301303.jpg


  6. #26
    Senior Member mariuscbn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Bukale tata-Dristor
    Posts
    1,558
    Post (Dis)Likes
    @bitanu multumim pt articol, foarte util pt mine nou in domeniu CO2.
    Dar ... stie cineva unde pot incarca si eu butelii in Bucuresti, am si eu 2 X 500g de la JBL???
    Rog frumos o adresa exacta, un nr de tel. sau de ce nu o harta mi-ar fi foarte util pe viitor!
    Nu oricine are virtutea de a se comporta diciplinat in mijlocul dezodinei!
    Un om deştept poate să īnveţe şi de la un prost. Invers e mai greu.
    RESPECTA ca sa fii respectat!!!

  7. #27
    Base member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    bucuresti iancului sector2
    Posts
    332
    Post (Dis)Likes
    salut! de la Gara de Nord, mergi pe Grivita drept vreo 2,3 km,cind ajungi la un pasaj(Podul Constatnta), in stanga lui scrie incarcari tuburi co2,sau la Coca COla statia de metrou Preciziei(vizavi). succes!

  8. #28
    Member mihaicst's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    tasnad,sm
    Posts
    243
    Post (Dis)Likes
    imi cer scuze daca s-a mai discutat problema pe care o abordez eu, dar sunt pe cale sa achizitionez un stingator si ce doresc sa stiu de la cei experimentati daca la centrele de incarcare se tine cont de aspectul(nu stiu exact in ce stare e), culoarea( rosu, dar pot sa il vopsesc in gri), vechimea recipientului(2001, ultima verificare)...

    multumesc!

  9. #29
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    @ Mihaicst

    Avand in vedere "vechimea" reviziei.... ar trebui in primul rand sa ceri urmatoarele lucruri (la centrul de incarcare) :
    - sa verifici daca stingatorul este de "tip G" (recipient ptr Co2)
    - sa te "dotezi" cu un reductor ptr Co2 care sa il folosesti in viitor la difuzor sau.... :-?? unde ai nevoie...
    - sa ti se inlocuiasca robinetul stingatorului cu un robinet "normal" ptr reductoarele de acvaristica
    - sa ti se faca revizia "stingatorului".... care va fi transformat in butelie
    - sa ti se faca umplerea corecta (conform tarrei si greutatilor stantate pe butelie)
    ...... vopsirea si restul.... tin de "ochiul tau" nimic mai mult. Spor....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. #30
    Member florin_etz's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Pentru cei care cred ca pot sa bricoleze (de capul lor) pe la buteliile de stingator G3, G4, etc. le recomand sa urmareasca filmuletele de mai jos.
    http://www.youtube.com/watch?v=9lw_fhNAIQc
    http://www.youtube.com/watch?v=tyINNUaXa8Q
    http://www.youtube.com/watch?v=xzxGugwa0Qc

    In primele doua filmulete este vorba de butelii pentru scufundari, incarcate cu amestec de oxigen, etc., dar si in cele de CO2 este ceva presiune, asa ca atentie, mai bine apelati la firme autorizate pentru inlocuirea robinetului.
    Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
    Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •