Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 46

Thread: Indrumator foarte util despre revizia si incarcarea corecta a buteliei CO2.

  1. #11
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Eu stiu de 2 cazuri de butelii bubuite.
    1. Butelie Dupla de 2l. Omul s-a dus si a incarcat-o cu 2 kg CO2. Cand s-a incalzit a sarit supapa. Omul, nu s-a lasat a sudat supapa, a incarcat butelia tot cu 2kg(cam dublu fata de cat trebuia). Acum, sudura a rezista dar l-a cam fugaritt butelia prin casa;
    2. Butelie de 15 ani vechime pe care nu a controlat-o nimeni niciodata. Era pentru instalatii de bere si avea 35kg CO2.

    Deci, nici o butelie exploatata normal nu pateste nimic.

  2. #12
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Dar ar putea sparge mobilierul in caz, sau alte daune majore la pereti. Sa ma scuzati daca pun intrebari stupide, dar pe viu nu prea am avut de-a face cu asa ceva, abia daca am vazut vre-o 2 in toata viata mea, si alea de la distanta.

  3. #13
    Very high member adrian_b's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,355
    Post (Dis)Likes
    In firma la care lucrez in atelierul de sudura sunt permanent vreo 10 butelii de CO2 d'alea mari si inca vreo 20 afara, si de ani de zile nu s-a intamplat nimic, asa cum am spus mai sus si cum a punctat si Andrei daca sunt exploatate corect nu se intampla nimic, sa nu va mai spun ca vara sudorii isi fac "apa minerala" din buteliile alea.

    Am spus si mai sus, azi mi-am reincarcat butelia si tipul care incarca o daduse in povesti, insa am fost pe faza si am observat ca in loc de 2 Kg masa ajunsese la 2.4 Kg, i-am atras atentia, a desfacut repede si a golit la ochi. La insistentele mele am cantarit-o din nou si avea dupa cantarul lor 2.2 Kg. Neavand prea mare incredere in cantarul lor si stiind ca acasa am un cantar bun si cu diviziuni mai precise, plus faptul ca afara era frig si pana acasa oricum nu avea ce sa se intample am plecat cu ea asa iar acasa, primul lucru am cantarit-o si avea intr-adevar 200 gr in plus asa ca am mai golit si eu pana la 2 Kg.
    Last edited by adrian_b; 10-12-2010 at 23:04.
    In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma - Antoine-Laurent Lavoisier

    Cine se scoala de dimineata... ajunge... sa doarma putin

  4. #14
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nicolae Paun View Post
    Vreau sa vad un caz in care o butelie cu revizia la zi si cu o exploatare corespunzatoare, a explodat.Va rog nu mai panicati lumea ca nu este cazul, eu zic sa fiti atenti in cazul DIY ce bricolati acolo sa va faceti griji.

    PS: multumim @bitanu pentru informatii, mi-ar fi placut sa stiu ca buteliile sunt trecute pe la niste raze, X, gama, ceva sa vada exact oboseala metalului sau vreo eventuala fisura in material, dar oricum e binevenita informatia.


    Va multumesc pentru atentia acordata pe acest subiect. Chiar si atunci cand este strapunsa membrana (siguranta propriu-zisa) butelia nu prea sta in picioare sub acvariu, tot se cam apleaca prin dulap...

    Sa va povestesc cum am patit-o pe-ndelete, desi unii dintre voi o sa ,,rada". Dupa cum am scris in prezentarea indrumatorului (ceea ce si sper sa faca moderatorii din el), in momentul fssssss-ului eram chiar langa acvariu. Am smuls furtunul din reductorul de presiune si am aruncat butelia pe geam de la etajul doi, asta fiind la ora 10 seara. Noroc ca nu am masini in spatele blocului!!! Nici nu va imaginati cum mi-am scos eu toti vecinii de la patru scari afara pe balcoane, si asta din cauza sunetului ascutit care a durat vreo trei minute. Cand am coborat jos (normal, in timp ce-i umpleam frigiderul ,,meseriasului") dupa ea, avea un strat de gheata de cam un centimetru grosime pe exterior. Pe la unsprezece seara ,,meseriasul" mi-a schimbat membrana, si si-a cerut scuze.
    Deci: Atentie, atentie!
    Last edited by bitanu; 11-12-2010 at 15:46.

  5. #15
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa nu panicati asa tare ca nu este cazul,vorbesc din oarecare experienta,cum s-a mai spus,o exploatare corecta nu va va duce catre nici o neplacere ,fie ea cat de mica.Daca cedeaza supapa ,este foarte bine,sssssssssssss-itul,nu raneste pe nimeni si nici gheata carbonica formata in urma.

  6. #16
    Very high member bitanu's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Navodari <*))){
    Posts
    1,199
    Post (Dis)Likes
    Ce-mi place: ,,sssssssssssss-itul" , mai ales daca te i-a din somn. Asa ca ai dreptate Cata: o exploatare corecta nu va va duce catre nici o neplacere ,fie ea cat de mica.

  7. #17
    Member florin_etz's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    128
    Post (Dis)Likes
    Salut, bitanu.
    Nu te supara pe mine dar sa stii ca nu ai procedat corect, prin aruncarea buteliei pe geam se putea rupe robinetul din dotarea acesteia, iar urmarile erau mult mai grave, daca nu ma crezi cauta pe youtube.com. Acolo sunt o multime de videoclipuri in care se vad efectele ruperii robinetului din dotarea buteliei.
    Cateva exemple, din care primul este din cauza meseriasului care a umblat la butelie (O2):
    http://www.youtube.com/watch?v=9lw_fhNAIQc
    http://www.youtube.com/watch?v=tyINN...eature=related
    O zi buna iti doresc si sper sa nu mai ai parte de asemenea evenimente.
    PS: dupa razboi multi viteji se arata (cine stie ce as fi facut eu intr-o asemenea situatie), oricum eu nu am butelie, acvariul este in camera unde doarme sotia si copilul.
    Nimeni nu este mai inrobit decat cel care crede in mod gresit ca este liber.
    Johann Wolfgang von Goehte 1749 - 1832.

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    panciu , judetul vrancea
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Buna ziua

    Am vazut pe forum la vanzari ca toata lumea vinde butelii CO2 majoritatea cu litraje mici, insa nu pune nimeni niste adrese cu centre de incarcat. Cred ca ar fi in interesul tuturor daca fiecare acvarist dintr-o zona ar vrea sa faca ceva cercetari si sa posteze o listuta cu cateva centre de imbuteliere.Din zona Focsani nu am gasit pana acum pe nimeni sa incarce butelii de CO2. Cel mai apropiat centru de verificat si incarcat este la Tehnic Gaz, Buzau, str Horticolei nr.58,tel 0746237907.Oamenii au fost de inteles , chiar au specificat ca pot face reductii de imbuteliere in caz ca nu se potriveste filetul la disp lor de incarcat. Nu stiu daca am postat anuntul corect aici daca nu poate il mutati la alata sectiune. Asteptam si pe alti colegi sa posteze adrese cu centr de imbuteliere CO2.

  9. #19
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa cauti mai bine pentru ca s-au postat locatii pe forum ,apoi daca tot zici ca esti din Focsani(presupun),poti sa-ti treci si in profil locatia.

  10. #20
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Chiar cand sunt pe cale sa umplu prima butelie din viata mea ati bagat frica in mine Sa inteleg ca acea siguranta declanseaza si da drumu la gaz din ea ...bun si daca ai o butelie de 10 kg si 46 de metrii patrati locuibili si se intampla noaptea ? Exista riscu sa mori axifisiat ?

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •