Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Thread: Tetratec ex1200 la africani ?

  1. #11
    Base member floring's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    347
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bobesku View Post
    Pai si ce daca zboara haleala p-acolo? Nu crezi ca pare mai natural daca muncesc si ei pentru mancarea aia?
    Poate ar fi o idee sa nu le-o arunci pe toata odata. Dai un strop, ei se reped la ea si papa. Mai dai un strop si tot asa.
    Cu prima parte sunt de acord si nu prea, in sensul ca si la mine hrana sub forma de fulgi se imprastie peste tot in bazin si imi place sa ii vad cum se agita, dar asta nu e prea natural, tinand cont ca sunt ierbivori, nu? Mai natural ar fi sa ii vezi cum cauta printre pietre si cum se infing cu capul in nisip dupa cate o bobita ratacita. Oricum, asta e chiar nod in papura.
    A doua insa nu mi se pare prea ok, pentru ca daca le dai cate un strop, de acel strop vor beneficia numai cei care sunt sus pe scara ierarhica. Cei mai slabi sau timizi vor ezita sa se apropie sau atunci cand o fac e prea tarziu. In plus, au tendinta de a fi teritoriali (la urma urmei asta e motivul agresivitatii, nefiind carnivori), asa ca daca pui mancarea intr-o anumita zona a acvariului, cel care are "resedinta" in acea zona e favorizat, tuturor li se pare normal ca el sa aiba prioritate. Eu personal pun tot odata si presar de-a lungul lungimii acvariului pentru ca toate teritoriile sa fie "servite". Astfel sunt sigur ca au burta plina si cei de 12 cm si cei de 2-3 cm.
    Despre debitul filtrului nu stiu ce sa zic, cred ca e la aprecierea ta daca e prea mare sau nu, dar totusi gandeste-te ca sunt pesti de lac.
    Niciun peste langa acvariu - mereu un semn bun!

  2. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Militari (Metro)
    Posts
    142
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri !

  3. #13
    Base member bobesku's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    424
    Post (Dis)Likes
    Florin are mare dreptate, mie mi-au scapat anumite precizari, si recunosc. Adica, la mine bazinul este mic (la limita limitelor pentru africani) 1 metru lungime cca 140 litri net. Si am Canistra JBL 900 + Pompa JBL 1000 + Pompa Resun 1100... E o mica furtuna in acvariu. Eu imi permit sa presar mici picaturi pentru ca se disperseaza pe suprafata apei in 2-3 secunde. Iarasi, am marea grija sa urmaresc atent fiecare pestic. Astfel, ma mai uit dupa dominant si cei mari dar mai ales la cei mai mici, care sunt 2 iodotropheusi si 2 caeruleusi si la masculii dominati. Si am grija sa-i vad ca imbuca cu pofta. Eu am niste rase de o agresivitate medie spre scazuta si din cate am vazut cand e de ora mesei se uita total de ierarhie.
    Deci ca o concluzie, este o operatiune al dracului de importanta pana si hranirea acestor minunati pesti. Si nu cred ca este o reteta fixa. Mie mi-a luat ceva pana sa imi dau seama nu doar cum sa hranesc, dar si cum sa dozez mancarea.
    Numai bine.

  4. #14
    Member vandergraf's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon - Aviatorilor
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    si eu am tot ex 1200. il tin la maxim ca si sa vreau si nu mai am cum sa reglez. curgea prin toate imbinaturile posibile, ceea ce o sa patesti si tu. e inevitabil la modele astea. oricum l-am reparat de nici daca-l trantesc nu se umezeste. mi se pare ciudat ce zici acolo. adica sa fie pestiucii deranjanjati de curentul de apa.ei oricum stau mai pe jos pe langa pietre. africanii sunt tare speriosi. tine furtunul de retur intr-un colt putin sub limita apei si nu are cum sa faca asa curent sa-i deranjeze pe pesti.

  5. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Militari (Metro)
    Posts
    142
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vandergraf View Post
    si eu am tot ex 1200. il tin la maxim ca si sa vreau si nu mai am cum sa reglez. curgea prin toate imbinaturile posibile, ceea ce o sa patesti si tu. e inevitabil la modele astea. oricum l-am reparat de nici daca-l trantesc nu se umezeste. mi se pare ciudat ce zici acolo. adica sa fie pestiucii deranjanjati de curentul de apa.ei oricum stau mai pe jos pe langa pietre. africanii sunt tare speriosi. tine furtunul de retur intr-un colt putin sub limita apei si nu are cum sa faca asa curent sa-i deranjeze pe pesti.
    De cati litrii este acvariul tau ?

  6. #16
    Member led's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    BUCURESTI, AUCHAN TITAN
    Posts
    254
    Post (Dis)Likes
    Salut eu am un acvariu de 126 litri, si am filtrul asta
    http://s947.photobucket.com/albums/a...Picture002.jpg
    http://s947.photobucket.com/albums/a...cture001-1.jpg
    http://s947.photobucket.com/albums/a...Picture003.jpg
    la inceput si eu am avut probleme cu curentul creat de el dar am reglat spray-ul in asa fel incat nu ii deranjeaza, cel putin asa zic eu
    Răbdarea este amară, dar fructele ei sunt dulci.

    Cichlidae africane

  7. #17
    Member vandergraf's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon - Aviatorilor
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    344 brut -pietroaiele

  8. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Militari (Metro)
    Posts
    142
    Post (Dis)Likes
    Este vreo problema daca scot filtrul din priza cand le dau de sa manance? Exista posibilitatea ca acesta sa se poata defecta? Ma gandesc ca e mai bine asa decat sa umblu la robinet

  9. #19
    Member vandergraf's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon - Aviatorilor
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    Nu inteleg cu ce te deranjeaza filtrul ala daca face un pic de curent acolo.Ei manaca chiar mai vioi daca li se agita mancarea prin apa, ca sunt atrasi de particolele miscatoare. Oricum, nu are de ce sa se defecteze. E un rahatel de bobina izolata cu un circuit oscilant. Dar mi se pare total incomod de cel putin 2 ori pe zi sa scot si sa bag in priza filtrul.

  10. #20
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Ai mei nu au nici o problema cu, curentii din acvariu.
    Nici cand mananca, nici alta data.
    Cand le dau sa manance, sunt mai ocupati sa alerge pentru hrana decat sa caute scandal.
    Si am 25 adulti si vreo 25 de 2-4 cm, mananca toti. Imprastii in tot acvariul, pentru ca am cateva specimene care nu vor sa iasa din barlog nici la mancare. Stau acolo si asteapta sa le pice mancare in gura.

    LE - daca il scoti din priza, sunt sanse sa uiti sa-l bagi in priza.
    Am patit de cateva ori la acvariul cu scalar... Uitam cate jumatate de zi sa bag filtrul in priza, si am renuntat la ideea asta. La africani nu am facut niciodata asta, pentru ca mananca oricum. Scalarii, erau mai lenesi, cadea toata mancarea pe fund pana se gandeau ei sa pape.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •