Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 81

Thread: Panica si nebunia la romani !

User banat
    Post (Dis)Likes

Panica si nebunia la romani !

De cateva zile observ pe toate posturile tv cu de stiri, in presa scrisa anuntarea iminenta a unui cutremur de 6-7 grade. Mai fratilor daca japonezii care au 2-3 cutremure mici zilnic nu au gasit metoda de a face previziuni ce tot ne inebunesc astia la cap? Vor sa bage spaima si panica in populatie? Noi ca noi suntem tineri si avem neuroni sanatosi dar batrani pot ajunge la atacuri de panica si chiar morti subite la cardiaci. Priveam acum cateva zeci de minute la antena 3 si nu imi venea sa cred ce auzeam, astea de dragul ratingului ne tampesc de tot. Eu unul cand aud zvonuri de genul acesta raman calm dar nu pot sa nu ma gandesc la acvariile mele si la ce s-ar putea intampla intr-o asemenea situatie...

User banat
    Post (Dis)Likes
    Vezi ... d-aia refuz sa ma mai uit la TV sau sa citesc presa. Asa zisii "formatori de opinie" nu cauta decat asa-zisul senzational pt a face audienta. Stirile de la orice ora si de pe orice post s-au transformat in stirile de la ora 5, stirile sportive sunt despre iubita nu stiu carui fotbalist, care si-a cumparat nu stiu ce masina etc etc etc.

Aquarium expert
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiu eu este chiar foarte bine daca sunt multe cutremure, dar mici. Pentru ca placile se misca usor si des, nu dintr-o data si tare...
    Presupun ca va veni la un moment dat in viata asta un cutremur mai mare. Eu nu inteleg de unde atatea discutii. S-au facut si estimari cate mii de morti vor fi in cazul in care apare nenorocirea. Dar sa punem mana sa facem si altceva decat vorbaraie astfel incat sa nu ne pice tavanul in cap cand se imbarliga placile tectonice, nu facem. E bine ca ne apucam sa numaram mortii imaginari, dar nu e bine sa intarim cladirile si dam milioane de euro pe orice desen furat de pe Goagăl... astia suntem si meritam tot ce va urma.
    "Prostia Omeneasca" si Caragiale vor fi eterni cat timp va exista Romania.

High member DecaDurabolin's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Vis a vis de un domeniu in care citesc multe si am invatat multe : la TV vedem si reclame cu copii mici care mananca margarina. Care este un produs toxic pentru ficat, interzis in mare parte UE. Tot la TV vedem fel si fel de persoane care recomanda sa consumam doar carne de pui. Adica cea mai injectata carne. Exemple sunt atatea, inca zi de zi ma amuz de situatia creata sperficial de catre media. Si desigur, cum totul nu se intampla degeaba, e clar ca sunt interese la mijloc pentru orice idee propagata rapid la TV si nu numai. De ce nu faci BigDaddy ca si mine : nu mai plati cablul, si crede-ma ca te vei duce la somn mult mai calm si linistit decat dupa cateva ore de vizionare a cutiei magice
    Jurnalul meu - un acvariu iluminat cu...OSRAM ! Cele mai ieftine, 15 lei bucata !
    Cele mai mici preturi din Ro le gasiti...pe google !

Aquarium expert Juwel's Avatar
    Post (Dis)Likes
    hai ma Mishule, ca nici politica strutului nu e buna. Te uiti, da' filtrezi informatia.
    asta cu previziunea pe termen lung si mediu e o basi...a.

Mie mi-a placut Istrate: http://ioan-istrate.blogspot.com/200...-de-seara.html
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Very high member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bigdaddy View Post
    Noi ca noi suntem tineri si avem neuroni sanatosi dar batrani pot ajunge la atacuri de panica si chiar morti subite la cardiaci.
    Ei, nu te panica asa...
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Post (Dis)Likes
    un cutremur serios are loc in romania cam o data la 100 de ani. asta ar insemna cam 2077 ... numai ca vrancea s-a descarcat destul de serios in 1986 ...asta impinge dead-line-ul catre 2100 ... nu cred ca vreunul dintre noi o sa apuce momentul .....

cat despre efectele cutremurelor, nu ele sunt principalul responsabil pentru distrugeri ...ci imbecilul biped numit roman ....
    exemple:
    la inceputul anilor 70 (parca) erau doua localuri la mare competitie in capitala: capsa si unul pe calea victoriei (imi scapa numele) .... managerii celui de pe victoriei s-au dandit sa mareasca sala de la parter ... si au daramat peretii de rezistenta .... in 77 toata cladirea s-a prabusti blocand calea victoriei multe saptamani .......

la sfarsitul anilor 90 un amic de al meu se duce sa vada un apartament situat intr-un bloc la iancului .... intra el in apartament, il vicioneaza si admira cu voce tare compartimentarea apartamentului, la care proprietarul se bate cu pumnul in piept: "in 95 eu am daramat toti peretii de am lasat casa hambar ... si am compartimentat apartamentul cum il vezi cu pereti de rigips .... " ....nu e nevoie de cutremur de 7 ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

High member gregorio's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Imi apre rau ca trebuie sa scriu ....ceva ce este evident....prostia asta cu cutremuru cel mare...este inca o lentila bagata in ochii lumii...spre a distrage atentia de la adevaratele cestiuni care ne preseaza nervii aia de zi cu zi. Hai oameni buni...zau asa...e clar, cand va veni ala mare, canalu Dunare-Marea Neagra va fi mic copil pe langa canalu...Mangalia -Focsani...sau nu stiati?
    Semnatura

Very high member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gregorio View Post
    ...este inca o lentila bagata in ochii lumii...spre a distrage atentia de la adevaratele cestiuni care ne preseaza nervii aia de zi cu zi.
    daca nu este vorba despre marea conspiratie francmasonoiudeicacapitalistoamericana, nu-mi inchipui despre ce ar fi vorba
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

Aquarium expert mihaim's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Omida are dreptate, viata e mult prea frumoasa ca sa ti-o pierzi in fata tembelizorului pe canale romanesti. Prefer stirile comuniste de pe CCTV sa vezi ce bine te simti dupa anuntarea unui nou record de productie la hectar

Page 1 of 9 123 ... LastLast