Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 49 of 49

Thread: Hardscaping

  1. #41
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Bazalt ar trebui dar am vazut nu o data pietre de terasament galbui , daca aveau si ceva gaurele ziceai ca e travertin... asa ca inecatile in otet , e mai sigur.

    Pentru cine are drum gasiti ceva frumos cu putina rabdare pe Papusa in Parang. Ca idee loc Novaci, urci cu masina la Ranca si de acolo pe jos in 30 min esti la peste 2100m pe Papusa. Sau mai poti gasi si in lungul soselei la cativa km dupa Ranca ( transalpina e soseaua de la Novaci la Obarsia Lotrului ) cum treci de vf Urdele ( cel mai inalt punct ) cobori putin pe serpentine si cum face drumul Dr si se indreapta soseaua opresti . Creasta e in ST si valea in DR. In acea curba e o cascada si in 100m esti pe varf, o frumusete ce poti aduna si de acolo sau gasesti cam peste tot unde au tot dinamitat sa faca loc soselei.
    Last edited by costingil; 16-09-2011 at 04:34.

  2. #42
    Member paulalin's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    suceava
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    dar pietrele astea sunt bune de bagat in acvariu? http://www.magazin-piscine.com/pietre-de-sauna.htm ?

  3. #43
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Par niste bazalturi. Daca e asa, sunt ok. Detartantul e sfant.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  4. #44
    Member jooky's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    197
    Post (Dis)Likes
    Pietrele de sauna sunt finlandeze si sunt roca vulcanica, cu siguranta nu sunt calcaroase, pentru ca trebuie sa suporte temperaturi ridicate. Iar firma de la care sunt este una foarte serioasa, am lucrat pentru firma importatoare.

  5. #45
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Man, bazaltul e o roca vulcanica !!!
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  6. #46
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Cine stie cum se poate sparge sau taia o bucata de bazalt mai mare ?

  7. #47
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    cu dalta si ciocanu nici o sansa !!! am folosit un picamer, n-am reusit, l-am taiat cu flexul cu disc de diamant, dupa care l-am tot cioplit cu un ciocan de zidarie, lovind puternic la colturi,
    in total a durat peste 2 ore ..... nu mai vreau asa ceva ..... e o roca extrem de dura, dar o culoare frumoasa, gri inchis, aproape negru, o voi folosi mpeste 2 luni poate pun si o poza

  8. #48
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    pentru colegii din brasov, si eu am colectat asemenea pietre de pe terasamentul caii ferate, sunt bazaltice, puteti folosi fara grija,mare atentie sa nu fie patate cu ulei sau mai stiu eu ce, pe unele sunt pete de rugina care parca au patruns si in piatra se curata ff greu.

    pe langa aceste pietre, am dat si peste acest tip



    as fi curios daca sunt tot de origine vulcanica.mi-e teama sa nu fie ceva zgura... deocamdata nu am avut curaj sa le bag in acvariu dar acum ca o sa schimb scapeul daca se vor incadra, le voi introduce...problema e ca sunt destul de rare, pe cca 1 km am gasit vreo 5. daca o sa mai gasesc..

    o zi buna! ovidiu.
    Illegitimi non carborundum.

  9. #49
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    _0007451.jpg _0007456.jpg

    Spala-le bine de tot, apoi fierbele (recomandabil cu sare) pt ca in structura lor se pot ascunde "N" vietati.
    Apoi...cred ca pozele vorbesc de la sine legat de ce poti face cu pietrele

  10. Likes ovidiu.cursaru liked this post
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •